Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.

Nacházíme se v pokročilé první polovině 15. století. Husitské bouře vypukly naplno. Ty tam jsou bezstarostné časy konce minulého věku, kdy se stavěla výstavná hradní sídla, která už byla na pomezí novověkých zámků. Právě nyní, během 20. a 30. let přišla těžká zkouška těchto zpohodlnělých či fortifikačně zastaralých hradů, kde se majitelé na poslední chvíli snažili zesílit hlavní a parkánové hradby či vybudovat nové linie opevnění. Naopak nové hrady přicházející epochy střelného prachu jsou už stavěny podle zcela jiného plánu.

U hradů 14. století, především těch z druhé poloviny, převažovalo situování na ostrožně, popřípadě návrší, které však nemuselo být nutně v krajině dominantní. Okolní převyšující vrchy se těmto hradům nyní stávaly osudné. Proto se nové hrady, které vznikají během husitských bouří, naopak stavějí na krkolomných skalách a dominantních kopcích, které jsou těžko přístupné, dobře viditelné a především strategicky umístěné.

Právě takovýto scénář vypovídá o vzniku hradu Kalich. Dnes se jedná o méně známou zříceninu hradu nedaleko obce Třebušín v okrese Litoměřice. Nachází se na vrcholu stejnojmenného vrchu v Českém středohoří.

Hrad založil známý husitský hejtman a vojevůdce Jan Žižka roku 1421. Z tohoto roku o něm pochází první písemná zmínka v Husitské kronice Vavřince z Březové. Hrad poskytoval poměrně dostatečný obytný komfort, ale jeho úloha byla především vojenská, kdy jeden z jeho hlavních úkolů bylo chránit své obyvatele před útoky katolické šlechty ze severozápadních Čech, k níž patřili zejména Vartenberkové.

Stavba hradu započala na jaře roku 1421 a rychle pokračovala, protože již v září téhož roku jej neúspěšně obléhal Zikmund Děčínský z Vartenberka. Od roku 1422 pak Jan Žižka začal používat predikát z Kalicha, což jasně dokazuje, že zde již sídlil. Hrad Kalich se tak stal jak vojenskou, tak symbolickou baštou kališníků v této oblasti.

Nejspíše už v oné době obléhání na konci roku 1421 či na začátku roku 1422 byl na blízkém kopci severozápadně od Kalicha založen Zikmundem z Vartenberka hrad Panna. Jak už název napovídá, šlo o výhružný symbol katolíků a protipól nedalekému Kalichu.  Navíc někdy v letech 1423–1427 byl ještě na opačné straně vystavěn hrad Litýš. Tyto dva hrady se staly baštami katolíků a představovaly pro husity značné riziko.

I proto se už roku 1422 pokusili husité Pannu dobýt, ale neúspěšně. Rýsuje se varianta, že šlo jen o demonstraci síly, nikoliv faktickou snahu hrad opravdu dobýt. Jelikož ale Zikmund z Vartenberka dál husitům v oblasti škodil, už v roce 1423 Žižkovo vojsko po měsíčním obléhání hrad finálně dobylo. Šlo jak o vojenské, tak symbolické vítězství.

Novým hejtmanem na hradě Panna se stal Hašek Čelechovec z Kralovic a hrad zůstal v husitských rukou až do roku 1437. Tehdy po bitvě u Lipan císař Zikmund pověřil Zikmunda z Vartenberka, aby hrad oblehl, což nakonec nebyl jednoduchý úkol, o čemž svědčí žádost Zikmunda o vojenské posily. Též to ukazuje vysokou úroveň obranyschopnosti hradu, kterou husité značně posílili. Přec se obránci Panny nakonec vzdali, když jim kapitulaci nařídil jejich velitel zajatý při pokusu přivést pomoc z Hradce Králové. Hrad byl poté zbořen a jeho nedlouhá historie skončila. Dodnes se z hradu na stejnojmenném kopci dochovaly drobné terénní relikty valů a jiných staveb.

Historie hradu Kalich byla o něco delší. Po smrti Jana Žižky se pánem na Kalichu stal nejspíše jeho bratr Jaroslav a následně jeho sestra Anežka a další příbuzná Anna. Byť měl být v daném roce 1437 zbořen stejně jako sousední Panna, nakonec k tomu nedošlo. Ještě za Viléma z Ilburka byl ve 40. letech významně přestavět, ale nejspíše už sloužil jen jako významný vojenský opěrný bod. Za následných poděbradských válek se hrad dostal do královského majetku. Později se zde majitelé střídali, než jeho význam upadl a v 16. století se stal nadobro zříceninou, z níž však dodnes stojí zajímavé zříceniny, především v podobě dělostřeleckého opevnění.

Související

Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 
Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války Komentář

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

Více souvisejících

historie hrady a zámky husitství České středohoří

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 7 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

včera

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.

včera

včera

MS v hokeji

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil

Nedělní program hokejového světového šampionátu pokračoval dvěma odpoledními zápasy. Ve Stockholmu se podruhé představili jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané a podruhé svého soupeře deklasovali. Zatímco v sobotu to schytalo Slovinsko, tentokrát poznali sílu javorových listů Lotyši. Ti se sice ze začátku snažili o překvapení, když jako první skórovali, pak už ale vládla pouze Kanada, která nakonec dokráčela k výhře 7:1. K výhře 4:1 pak ve skupině A dokráčeli Němci, přestože i oni v duelu s Kazachstánem nejprve prohrávali, když gólový účet zápasu otevřel vlastním gólem německý kapitán Seider.

včera

včera

Vladimir Putin

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi

Nabídku ruského prezidenta Vladimira Putina na přímá mírová jednání s Ukrajinou západní spojenci Kyjeva jednoznačně odmítli. Trvají na tom, že Moskva musí nejprve souhlasit s navrženým bezpodmínečným příměřím, které podporují Spojené státy. Čas má do pondělí, v opačném případě EU i USA zavedou „tvrdé a cílené sankce“.

včera

včera

MS v hokeji

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól

Polední menu nedělního programu hokejového světového šampionátu nabídlo duely, ve kterém se objevili nováčci letošního turnaje. Zatímco v rámci skupiny A se představili Slovinci, jejichž druhým soupeřem byli Slováci, ve skupině B se zase ukázali Maďaři, kteří měli nejtěžšího soupeře ze skupiny, tedy Američany. V obou případech tito outsideři své role potvrdili. Slovinci však oproti Maďarům, kteří s ne zrovna na sto procent hrajícími Američany prohráli 0:6, dokázali ve druhé polovině zápasu se Slováky duel alespoň trochu zdramatizovat, když Drozg snížil na 1:3. Tímto výsledkem ale nakonec zápas skončil a Slováci se tak dočkali první výhry na turnaji.

včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj

Přesně před více než 26 lety tiše pronikli tisíce pákistánských vojáků na vysoké, skalnaté hřebeny na indické straně faktické hranice, která rozděluje bývalé knížectví Džammú a Kašmír. Tato riskantní operace rozpoutala válku, která trvala po většinu léta 1999, připomíná The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy