Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.

Nacházíme se v pokročilé první polovině 15. století. Husitské bouře vypukly naplno. Ty tam jsou bezstarostné časy konce minulého věku, kdy se stavěla výstavná hradní sídla, která už byla na pomezí novověkých zámků. Právě nyní, během 20. a 30. let přišla těžká zkouška těchto zpohodlnělých či fortifikačně zastaralých hradů, kde se majitelé na poslední chvíli snažili zesílit hlavní a parkánové hradby či vybudovat nové linie opevnění. Naopak nové hrady přicházející epochy střelného prachu jsou už stavěny podle zcela jiného plánu.

U hradů 14. století, především těch z druhé poloviny, převažovalo situování na ostrožně, popřípadě návrší, které však nemuselo být nutně v krajině dominantní. Okolní převyšující vrchy se těmto hradům nyní stávaly osudné. Proto se nové hrady, které vznikají během husitských bouří, naopak stavějí na krkolomných skalách a dominantních kopcích, které jsou těžko přístupné, dobře viditelné a především strategicky umístěné.

Právě takovýto scénář vypovídá o vzniku hradu Kalich. Dnes se jedná o méně známou zříceninu hradu nedaleko obce Třebušín v okrese Litoměřice. Nachází se na vrcholu stejnojmenného vrchu v Českém středohoří.

Hrad založil známý husitský hejtman a vojevůdce Jan Žižka roku 1421. Z tohoto roku o něm pochází první písemná zmínka v Husitské kronice Vavřince z Březové. Hrad poskytoval poměrně dostatečný obytný komfort, ale jeho úloha byla především vojenská, kdy jeden z jeho hlavních úkolů bylo chránit své obyvatele před útoky katolické šlechty ze severozápadních Čech, k níž patřili zejména Vartenberkové.

Stavba hradu započala na jaře roku 1421 a rychle pokračovala, protože již v září téhož roku jej neúspěšně obléhal Zikmund Děčínský z Vartenberka. Od roku 1422 pak Jan Žižka začal používat predikát z Kalicha, což jasně dokazuje, že zde již sídlil. Hrad Kalich se tak stal jak vojenskou, tak symbolickou baštou kališníků v této oblasti.

Nejspíše už v oné době obléhání na konci roku 1421 či na začátku roku 1422 byl na blízkém kopci severozápadně od Kalicha založen Zikmundem z Vartenberka hrad Panna. Jak už název napovídá, šlo o výhružný symbol katolíků a protipól nedalekému Kalichu.  Navíc někdy v letech 1423–1427 byl ještě na opačné straně vystavěn hrad Litýš. Tyto dva hrady se staly baštami katolíků a představovaly pro husity značné riziko.

I proto se už roku 1422 pokusili husité Pannu dobýt, ale neúspěšně. Rýsuje se varianta, že šlo jen o demonstraci síly, nikoliv faktickou snahu hrad opravdu dobýt. Jelikož ale Zikmund z Vartenberka dál husitům v oblasti škodil, už v roce 1423 Žižkovo vojsko po měsíčním obléhání hrad finálně dobylo. Šlo jak o vojenské, tak symbolické vítězství.

Novým hejtmanem na hradě Panna se stal Hašek Čelechovec z Kralovic a hrad zůstal v husitských rukou až do roku 1437. Tehdy po bitvě u Lipan císař Zikmund pověřil Zikmunda z Vartenberka, aby hrad oblehl, což nakonec nebyl jednoduchý úkol, o čemž svědčí žádost Zikmunda o vojenské posily. Též to ukazuje vysokou úroveň obranyschopnosti hradu, kterou husité značně posílili. Přec se obránci Panny nakonec vzdali, když jim kapitulaci nařídil jejich velitel zajatý při pokusu přivést pomoc z Hradce Králové. Hrad byl poté zbořen a jeho nedlouhá historie skončila. Dodnes se z hradu na stejnojmenném kopci dochovaly drobné terénní relikty valů a jiných staveb.

Historie hradu Kalich byla o něco delší. Po smrti Jana Žižky se pánem na Kalichu stal nejspíše jeho bratr Jaroslav a následně jeho sestra Anežka a další příbuzná Anna. Byť měl být v daném roce 1437 zbořen stejně jako sousední Panna, nakonec k tomu nedošlo. Ještě za Viléma z Ilburka byl ve 40. letech významně přestavět, ale nejspíše už sloužil jen jako významný vojenský opěrný bod. Za následných poděbradských válek se hrad dostal do královského majetku. Později se zde majitelé střídali, než jeho význam upadl a v 16. století se stal nadobro zříceninou, z níž však dodnes stojí zajímavé zříceniny, především v podobě dělostřeleckého opevnění.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky husitství České středohoří

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy