Kalich a Panna: Po slavných husitských hradech dnes skoro nic nezbylo

Období husitských válek sebou přineslo vlnu ničení a rabování, ale též určitý rozvoj a pokrok, který můžeme nejlépe vidět v rámci hradní architektury. Styl obrany a fortifikace hradů se značně změnil, stejně jako se změnila dobyvačná technika. Byť husitské války vyzkoušely nepřipravenost starých hradů, což vedlo k jejich zániku, daly též podnět ke vzniku nových hradů. Mezi ně patří i hrady Kalich a Panna, které krásně reprezentují nejen válečný, ale i náboženský konflikt této epochy.

Nacházíme se v pokročilé první polovině 15. století. Husitské bouře vypukly naplno. Ty tam jsou bezstarostné časy konce minulého věku, kdy se stavěla výstavná hradní sídla, která už byla na pomezí novověkých zámků. Právě nyní, během 20. a 30. let přišla těžká zkouška těchto zpohodlnělých či fortifikačně zastaralých hradů, kde se majitelé na poslední chvíli snažili zesílit hlavní a parkánové hradby či vybudovat nové linie opevnění. Naopak nové hrady přicházející epochy střelného prachu jsou už stavěny podle zcela jiného plánu.

U hradů 14. století, především těch z druhé poloviny, převažovalo situování na ostrožně, popřípadě návrší, které však nemuselo být nutně v krajině dominantní. Okolní převyšující vrchy se těmto hradům nyní stávaly osudné. Proto se nové hrady, které vznikají během husitských bouří, naopak stavějí na krkolomných skalách a dominantních kopcích, které jsou těžko přístupné, dobře viditelné a především strategicky umístěné.

Právě takovýto scénář vypovídá o vzniku hradu Kalich. Dnes se jedná o méně známou zříceninu hradu nedaleko obce Třebušín v okrese Litoměřice. Nachází se na vrcholu stejnojmenného vrchu v Českém středohoří.

Hrad založil známý husitský hejtman a vojevůdce Jan Žižka roku 1421. Z tohoto roku o něm pochází první písemná zmínka v Husitské kronice Vavřince z Březové. Hrad poskytoval poměrně dostatečný obytný komfort, ale jeho úloha byla především vojenská, kdy jeden z jeho hlavních úkolů bylo chránit své obyvatele před útoky katolické šlechty ze severozápadních Čech, k níž patřili zejména Vartenberkové.

Stavba hradu započala na jaře roku 1421 a rychle pokračovala, protože již v září téhož roku jej neúspěšně obléhal Zikmund Děčínský z Vartenberka. Od roku 1422 pak Jan Žižka začal používat predikát z Kalicha, což jasně dokazuje, že zde již sídlil. Hrad Kalich se tak stal jak vojenskou, tak symbolickou baštou kališníků v této oblasti.

Nejspíše už v oné době obléhání na konci roku 1421 či na začátku roku 1422 byl na blízkém kopci severozápadně od Kalicha založen Zikmundem z Vartenberka hrad Panna. Jak už název napovídá, šlo o výhružný symbol katolíků a protipól nedalekému Kalichu.  Navíc někdy v letech 1423–1427 byl ještě na opačné straně vystavěn hrad Litýš. Tyto dva hrady se staly baštami katolíků a představovaly pro husity značné riziko.

I proto se už roku 1422 pokusili husité Pannu dobýt, ale neúspěšně. Rýsuje se varianta, že šlo jen o demonstraci síly, nikoliv faktickou snahu hrad opravdu dobýt. Jelikož ale Zikmund z Vartenberka dál husitům v oblasti škodil, už v roce 1423 Žižkovo vojsko po měsíčním obléhání hrad finálně dobylo. Šlo jak o vojenské, tak symbolické vítězství.

Novým hejtmanem na hradě Panna se stal Hašek Čelechovec z Kralovic a hrad zůstal v husitských rukou až do roku 1437. Tehdy po bitvě u Lipan císař Zikmund pověřil Zikmunda z Vartenberka, aby hrad oblehl, což nakonec nebyl jednoduchý úkol, o čemž svědčí žádost Zikmunda o vojenské posily. Též to ukazuje vysokou úroveň obranyschopnosti hradu, kterou husité značně posílili. Přec se obránci Panny nakonec vzdali, když jim kapitulaci nařídil jejich velitel zajatý při pokusu přivést pomoc z Hradce Králové. Hrad byl poté zbořen a jeho nedlouhá historie skončila. Dodnes se z hradu na stejnojmenném kopci dochovaly drobné terénní relikty valů a jiných staveb.

Historie hradu Kalich byla o něco delší. Po smrti Jana Žižky se pánem na Kalichu stal nejspíše jeho bratr Jaroslav a následně jeho sestra Anežka a další příbuzná Anna. Byť měl být v daném roce 1437 zbořen stejně jako sousední Panna, nakonec k tomu nedošlo. Ještě za Viléma z Ilburka byl ve 40. letech významně přestavět, ale nejspíše už sloužil jen jako významný vojenský opěrný bod. Za následných poděbradských válek se hrad dostal do královského majetku. Později se zde majitelé střídali, než jeho význam upadl a v 16. století se stal nadobro zříceninou, z níž však dodnes stojí zajímavé zříceniny, především v podobě dělostřeleckého opevnění.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie hrady a zámky husitství České středohoří

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Macron: Pokud Rusko prolomí frontu, je možné vyslat na Ukrajinu západní vojska

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru pro týdeník The Economist znovu otevřel otázku nasazení západních pozemních jednotek na Ukrajině. Podle něj by se tak mohlo stát v případě, že by Rusko prolomilo frontovou linii a Kyjev by požádal o pomoc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy