Jakou proměnu prodělaly hrady v době husitské a pohusitské?

Období husitství je mnohdy vnímáno spíše negativně. Poukazuje se na početné války, boření a vykrádání církevních staveb a celospolečenské napětí. V určitém ohledu se však jednalo o skutečnou revoluci, která sice zapříčinila konec starého, ale též vykročila vstříc pokroku. Do válečné taktiky zavedla střelné zbraně, vozovou hradbu atd. Stejně tak vylepšila obrannou stránku zpohodlnělých hradů, čímž zahájila novou kapitolu hradního stavitelství.

Období husitství přineslo revoluci nejen do oblasti náboženské, ale též válečné a stavitelské. Během celé druhé poloviny 14. století a ještě na počátku 15. století se u nás stavěly hrady, které odrážely klidnou společenskou i politickou situaci země. Důraz se tak kladl především na pohodlí, dostatečný obytný komfort, reprezentativní vzhled i vybavení, estetickou a vizuální stránku hradu atd. Obranná stránka hradu byla někdy značně upozaděna a měla charakter spíše symbolické překážky, než skutečnou obrannou hodnotu. Tento jev je dobře vidět například u hradů Točník či Krakovec, které svou dispozicí stojí již na prahu mezi hradem a zámkem.

Měnící se politické a společenské ovzduší se následně projevuje i na podobě hradů. Dobrým příkladem je Nový hrad u Kunratic. Zatímco předchozí sídla krále Václava IV. zohledňovala spíše obytný komfort a reprezentativní vzhled, Nový hrad již cílí na otázku bezpečí. Ukazuje to jak jeho situování, tak apel na čelní zabezpečení hradu pomocí parkánu a mohutného břitu čtvercové věže. Je ovšem stále ukázkou, jak hradní stavitelství zaostalo za vývojem dobývacích technik.

Zatímco u nás se během panování krále Karla IV. a následně též během prvních let vlády Václava IV. stavěly pohodlné rezidence, na západě Evropy mezi sebou vedly ničivé boje Francie s Anglií. Hlavní slovo zde měla ještě těžká jízda, pěchota a lukostřelci. Z průběhu 14. století existují první zmínky o použití jednoduchých střelných zbraní, které do Evropy pronikají již ve 13. století. Nikdy však nedošlo k využití plného potenciálu této zbraně. To přichází až s obdobím husitských válek.

Právě husité zavedly do svého vojenského arsenálu střelné a palné zbraně ve velkém. Díky tomu, a též díky promyšlené vojenské taktice, dokázali následně husité nejen odrážet početné křížové výpravy, ale též dobývat významné hrady krále a opozice. Ukázali tak sílu nového a nepřipravenost starého.

Až následně začínají stavitelé hradů na tento fakt reagovat. Například na hradě Egerberk bylo postavení pro střelné zbraně vybudováno nejspíš již na konci 14. století, jednalo se však o výjimku. Masové budování dělostřelecké obrany začíná až po vypuknutí husitské revoluce. Starší hrady tak dostávají většinou novou linii hradeb, která disponovala dělostřeleckými stanovišti v podobě menších bašt či věží. Nejstarší se objevují například na hradě Kumburk kolem poloviny 15. století. Zde jsou ještě dělostřelecké bašty poměrně křehké, jelikož stavitelé neměli dostatek zkušeností. Následně tyto prstence dělostřeleckého opevnění často narůstaly do několika řad a snažily se tak oddálit útok nepřítele od zranitelného jádra hradu.

Starší princip vnějšího opevnění, který se spoléhal na hlavní hradbu, parkánovou hradbu, příkop a val, přestal dostačovat. Na koruny valů se tak začala stavět další obranná linie s dělostřeleckou obranou. Tento jev je možné sledovat u mnoha hradů, které prožily a přežily období husitských válek, například hrad Rabí.

Po uklidnění samotných bojů a po nemilém prozření, začala též řada hradních pánů zjišťovat další slabiny svých sídel. Ty často spočívaly v jejich nevýhodném situování, které sice v dobách 13. a 14. století hravě obstály proti dobytí ztečí, ovšem nyní v nové generaci dobyvačných taktik, již značně zaostávaly. Často tak v místech, kde stanul nepřátelský tábor obléhatelů, nechávali majitelé hradů vystavět předsunutá opevnění. Objevují se tak například na hradě Choustník, Vimperk či Český Šternberk.

Během druhé poloviny 15. století vznikají též nové hrady, jejichž role byla spíše obranná a strážní, než rezidenční. Patří mezi ně například hrady Oltářík, Panna či Kalich. Zde je možné vidět další změny v obranném systému hradního stavitelství. Při konfrontaci se střelnými a palnými zbraněmi se klasická kamenná hradba ukázala jako méně praktická. Své slovo tak dostává hradba, jejíž jádro je z nasucho kladených kamenů v rámci dřevěné konstrukce. Toto spojení dřeva a kamene bylo proti střelám značně odolné. Též se zde vytrácí přítomnost příkopů před branami, aby se obléhatelé nemohli nikam schovat a naopak byli v rovině a stále na mušce obráncům.

Související

Zřícenina hradu Sion. (autor: ŠJů)

Hrad Sion byl místem posledního vzdoru husitů proti Šelmě ryšavé

Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází asi jeden kilometr východně od obce Chlístovice, nedaleko Kutné Hory. Zbytky zdí zde nejsou připomínkou jen středověkého hradu, ale také významné bitvy, která měla jednou pro vždy zlomit poslední vzdor husitů.
historie

Zranění sekyrou a sudlicí. Vědci zřejmě našli kosti husitů z bitvy u Lipan

Vědci z z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti husitských bojovníků. Mohlo by jít o účastníky bitvy u Lipan. Mluvčí fakulty Petra Klusáková o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Bitva, kterou většina českého národa vnímá jako porážku a tragický konec slavného husitského období, se odehrála 30. května 1434 u vesnice Lipany nedaleko Českého Brodu.

Více souvisejících

husitství historie Mistr Jan Hus hrady a zámky

Aktuálně se děje

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

včera

včera

1. května 2025 21:24

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

1. května 2025 20:58

1. května 2025 20:03

1. května 2025 18:27

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde

Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy