Jakou proměnu prodělaly hrady v době husitské a pohusitské?

Období husitství je mnohdy vnímáno spíše negativně. Poukazuje se na početné války, boření a vykrádání církevních staveb a celospolečenské napětí. V určitém ohledu se však jednalo o skutečnou revoluci, která sice zapříčinila konec starého, ale též vykročila vstříc pokroku. Do válečné taktiky zavedla střelné zbraně, vozovou hradbu atd. Stejně tak vylepšila obrannou stránku zpohodlnělých hradů, čímž zahájila novou kapitolu hradního stavitelství.

Období husitství přineslo revoluci nejen do oblasti náboženské, ale též válečné a stavitelské. Během celé druhé poloviny 14. století a ještě na počátku 15. století se u nás stavěly hrady, které odrážely klidnou společenskou i politickou situaci země. Důraz se tak kladl především na pohodlí, dostatečný obytný komfort, reprezentativní vzhled i vybavení, estetickou a vizuální stránku hradu atd. Obranná stránka hradu byla někdy značně upozaděna a měla charakter spíše symbolické překážky, než skutečnou obrannou hodnotu. Tento jev je dobře vidět například u hradů Točník či Krakovec, které svou dispozicí stojí již na prahu mezi hradem a zámkem.

Měnící se politické a společenské ovzduší se následně projevuje i na podobě hradů. Dobrým příkladem je Nový hrad u Kunratic. Zatímco předchozí sídla krále Václava IV. zohledňovala spíše obytný komfort a reprezentativní vzhled, Nový hrad již cílí na otázku bezpečí. Ukazuje to jak jeho situování, tak apel na čelní zabezpečení hradu pomocí parkánu a mohutného břitu čtvercové věže. Je ovšem stále ukázkou, jak hradní stavitelství zaostalo za vývojem dobývacích technik.

Zatímco u nás se během panování krále Karla IV. a následně též během prvních let vlády Václava IV. stavěly pohodlné rezidence, na západě Evropy mezi sebou vedly ničivé boje Francie s Anglií. Hlavní slovo zde měla ještě těžká jízda, pěchota a lukostřelci. Z průběhu 14. století existují první zmínky o použití jednoduchých střelných zbraní, které do Evropy pronikají již ve 13. století. Nikdy však nedošlo k využití plného potenciálu této zbraně. To přichází až s obdobím husitských válek.

Právě husité zavedly do svého vojenského arsenálu střelné a palné zbraně ve velkém. Díky tomu, a též díky promyšlené vojenské taktice, dokázali následně husité nejen odrážet početné křížové výpravy, ale též dobývat významné hrady krále a opozice. Ukázali tak sílu nového a nepřipravenost starého.

Až následně začínají stavitelé hradů na tento fakt reagovat. Například na hradě Egerberk bylo postavení pro střelné zbraně vybudováno nejspíš již na konci 14. století, jednalo se však o výjimku. Masové budování dělostřelecké obrany začíná až po vypuknutí husitské revoluce. Starší hrady tak dostávají většinou novou linii hradeb, která disponovala dělostřeleckými stanovišti v podobě menších bašt či věží. Nejstarší se objevují například na hradě Kumburk kolem poloviny 15. století. Zde jsou ještě dělostřelecké bašty poměrně křehké, jelikož stavitelé neměli dostatek zkušeností. Následně tyto prstence dělostřeleckého opevnění často narůstaly do několika řad a snažily se tak oddálit útok nepřítele od zranitelného jádra hradu.

Starší princip vnějšího opevnění, který se spoléhal na hlavní hradbu, parkánovou hradbu, příkop a val, přestal dostačovat. Na koruny valů se tak začala stavět další obranná linie s dělostřeleckou obranou. Tento jev je možné sledovat u mnoha hradů, které prožily a přežily období husitských válek, například hrad Rabí.

Po uklidnění samotných bojů a po nemilém prozření, začala též řada hradních pánů zjišťovat další slabiny svých sídel. Ty často spočívaly v jejich nevýhodném situování, které sice v dobách 13. a 14. století hravě obstály proti dobytí ztečí, ovšem nyní v nové generaci dobyvačných taktik, již značně zaostávaly. Často tak v místech, kde stanul nepřátelský tábor obléhatelů, nechávali majitelé hradů vystavět předsunutá opevnění. Objevují se tak například na hradě Choustník, Vimperk či Český Šternberk.

Během druhé poloviny 15. století vznikají též nové hrady, jejichž role byla spíše obranná a strážní, než rezidenční. Patří mezi ně například hrady Oltářík, Panna či Kalich. Zde je možné vidět další změny v obranném systému hradního stavitelství. Při konfrontaci se střelnými a palnými zbraněmi se klasická kamenná hradba ukázala jako méně praktická. Své slovo tak dostává hradba, jejíž jádro je z nasucho kladených kamenů v rámci dřevěné konstrukce. Toto spojení dřeva a kamene bylo proti střelám značně odolné. Též se zde vytrácí přítomnost příkopů před branami, aby se obléhatelé nemohli nikam schovat a naopak byli v rovině a stále na mušce obráncům.

Související

Zřícenina hradu Sion. (autor: ŠJů)

Hrad Sion byl místem posledního vzdoru husitů proti Šelmě ryšavé

Pozůstatky kdysi pohodlného a výstavného sídla husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé, se nachází asi jeden kilometr východně od obce Chlístovice, nedaleko Kutné Hory. Zbytky zdí zde nejsou připomínkou jen středověkého hradu, ale také významné bitvy, která měla jednou pro vždy zlomit poslední vzdor husitů.
historie

Zranění sekyrou a sudlicí. Vědci zřejmě našli kosti husitů z bitvy u Lipan

Vědci z z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy asi našli v kostnici v Žehuni na Kolínsku kosti husitských bojovníků. Mohlo by jít o účastníky bitvy u Lipan. Mluvčí fakulty Petra Klusáková o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Bitva, kterou většina českého národa vnímá jako porážku a tragický konec slavného husitského období, se odehrála 30. května 1434 u vesnice Lipany nedaleko Českého Brodu.

Více souvisejících

husitství historie Mistr Jan Hus hrady a zámky

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy