Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.
Jak už napovídá Milíčovo přízvisko ”, jednalo se o rodáka z úrodné Hané, ovšem do dějin se poprvé zapsal v Praze jako student ještě novotou lesknoucí se univerzity. Po studiích se mu podařilo získat post úředníka v královské kanceláři a stála před ním lukrativní kariéra, o jaké by se mu mohlo v moravském nepříliš bohatém městečku jen zdát.
Jako u všech učenců 14. století, kdy Milíč žil, bylo zvykem, že obdrželi církevní svěcení, s nímž bylo spojeno výnosné obročí. Zvykem bylo také přistupovat k obročí především jako ke zdroji příjmů, nikoli jako k příležitosti duchovně povznášet své bližní ve víře. V životě Jana Milíče však tímto nastal zvrat, opustil pohodlnou dráhu královského úředníka a započal celoživotní boj proti zlořádům v církvi, a že jich bylo.
Karel IV. jako antikrist
Zkorumpovanost středověké církve není a nebyla žádným tajemstvím. Na druhou stranu celá řada upřímně věřících s tímto stavem nebyla spokojená. Jedná se i o případ Jana Milíče z Kroměříže, který začal proti těmto zlořádům kázat ve velkém. Jak historie ukazuje, kazatelství se stalo jedním z nejmocnějších komunikačních prostředkůstředověku. Dodnes můžeme sledovat politické marketéry, jak vyzdvihují nezastupitelnou roli přímé volební kampaně, kdy politici vášnivě řeční před voliči a tím je strhnou na svou stranu. Rozdíl oproti náboženským reformátorům s Martinem Lutherem v čele není veliký.
Jedním z prvních kazatelů, který navíc využil účinek kázání v národním jazyce, v dobách kdy převažovala latina, byl Jan Milíč. Kázal několikrát denně a poslouchaly ho se zájmem stovky lidí, za čas nebyl snad nikdo v celé Praze a okolí, kdo by jeho kázání nevyslechl. Obsah Milíčových kázání byl nejrůznější, ale kritický osten v nich nikdy nechyběl. Dokonce jednou nazval antikristem i “papežského” krále a císaře Karla IV., ten však náboženskou horlivost Milíče obdivoval, a tak jeho nařčení velkomyslně přešel.
Hampejz předělaný na školu
Největším Milíčovým dílem však nebylo častování císaře Karla biblickými urážkami, ale založení proslule kazatelské školy. Tento záměr měl Milíč již dlouho, ale stál mu v cestě problém s nemovitostmi. Jinými slovy na nákup domu na Starém Městě neměl ani prostředky ani sponzory. Pomohla však shoda náhod. V Konviktské ulici sídlil vykřičený dům, na čemž by nebylo nic neobvyklého, ale seběhla se v něm krvavá potyčka mezi měšťanskými zpovykanými synky a královskými služebníky.
Citlivá královna Alžběta Pomořanská, která pravděpodobně sluhy osobně znala, byla události velmi pohoršena a Karel IV. se rozhodl okamžitě jednat. Nakázal bordel zrušit a předělat jej na bohulibější instituci. Náhle vyšel do popředí Milíčův projekt kazatelské školy, Milíč rychle zapomněl na to, že dar pochází od antikrista Karla.
Dost možná proto, aby “nevinné” lehké děvy pracující v původním podniku nesešly na úbytě, Milíčova kazatelská škola byla rozšířena o část starající se o polepšené prostitutky. Jeruzalém, jak byl institut pojmenován, se stal v rámci Prahy unikátním zřízením a obdržel od arcibiskupa vlastní autonomní samosprávu. Unikátní středověká “neziskovka” měla hodně příznivců, díky jejímž darům zřízení úspěšně prosperovalo. V církvi se však našlo mnoho závistivců, kteří usilovali o zrušení pražského Jeruzaléma, v čemž byli po Milíčově smrti úspěšní.
Související
Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili
Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod
historie , Jan Hus , husitství , Prostituce
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek