Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.
Jak už napovídá Milíčovo přízvisko ”, jednalo se o rodáka z úrodné Hané, ovšem do dějin se poprvé zapsal v Praze jako student ještě novotou lesknoucí se univerzity. Po studiích se mu podařilo získat post úředníka v královské kanceláři a stála před ním lukrativní kariéra, o jaké by se mu mohlo v moravském nepříliš bohatém městečku jen zdát.
Jako u všech učenců 14. století, kdy Milíč žil, bylo zvykem, že obdrželi církevní svěcení, s nímž bylo spojeno výnosné obročí. Zvykem bylo také přistupovat k obročí především jako ke zdroji příjmů, nikoli jako k příležitosti duchovně povznášet své bližní ve víře. V životě Jana Milíče však tímto nastal zvrat, opustil pohodlnou dráhu královského úředníka a započal celoživotní boj proti zlořádům v církvi, a že jich bylo.
Karel IV. jako antikrist
Zkorumpovanost středověké církve není a nebyla žádným tajemstvím. Na druhou stranu celá řada upřímně věřících s tímto stavem nebyla spokojená. Jedná se i o případ Jana Milíče z Kroměříže, který začal proti těmto zlořádům kázat ve velkém. Jak historie ukazuje, kazatelství se stalo jedním z nejmocnějších komunikačních prostředkůstředověku. Dodnes můžeme sledovat politické marketéry, jak vyzdvihují nezastupitelnou roli přímé volební kampaně, kdy politici vášnivě řeční před voliči a tím je strhnou na svou stranu. Rozdíl oproti náboženským reformátorům s Martinem Lutherem v čele není veliký.
Jedním z prvních kazatelů, který navíc využil účinek kázání v národním jazyce, v dobách kdy převažovala latina, byl Jan Milíč. Kázal několikrát denně a poslouchaly ho se zájmem stovky lidí, za čas nebyl snad nikdo v celé Praze a okolí, kdo by jeho kázání nevyslechl. Obsah Milíčových kázání byl nejrůznější, ale kritický osten v nich nikdy nechyběl. Dokonce jednou nazval antikristem i “papežského” krále a císaře Karla IV., ten však náboženskou horlivost Milíče obdivoval, a tak jeho nařčení velkomyslně přešel.
Hampejz předělaný na školu
Největším Milíčovým dílem však nebylo častování císaře Karla biblickými urážkami, ale založení proslule kazatelské školy. Tento záměr měl Milíč již dlouho, ale stál mu v cestě problém s nemovitostmi. Jinými slovy na nákup domu na Starém Městě neměl ani prostředky ani sponzory. Pomohla však shoda náhod. V Konviktské ulici sídlil vykřičený dům, na čemž by nebylo nic neobvyklého, ale seběhla se v něm krvavá potyčka mezi měšťanskými zpovykanými synky a královskými služebníky.
Citlivá královna Alžběta Pomořanská, která pravděpodobně sluhy osobně znala, byla události velmi pohoršena a Karel IV. se rozhodl okamžitě jednat. Nakázal bordel zrušit a předělat jej na bohulibější instituci. Náhle vyšel do popředí Milíčův projekt kazatelské školy, Milíč rychle zapomněl na to, že dar pochází od antikrista Karla.
Dost možná proto, aby “nevinné” lehké děvy pracující v původním podniku nesešly na úbytě, Milíčova kazatelská škola byla rozšířena o část starající se o polepšené prostitutky. Jeruzalém, jak byl institut pojmenován, se stal v rámci Prahy unikátním zřízením a obdržel od arcibiskupa vlastní autonomní samosprávu. Unikátní středověká “neziskovka” měla hodně příznivců, díky jejímž darům zřízení úspěšně prosperovalo. V církvi se však našlo mnoho závistivců, kteří usilovali o zrušení pražského Jeruzaléma, v čemž byli po Milíčově smrti úspěšní.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , Jan Hus , husitství , Prostituce
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 32 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 54 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 57 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák