Česká hrdost postavená na prostituci? Husité měli prapodivný zvyk

Zcela logicky si každý spojí vznik fenoménu husitství v první řadě s postavou Mistra Jana Husa. Kostnický mučedník však byl jen jedním z hrdinů na počátku české revolty, která přerostla v jednu z nejvýraznějších událostí celého středověku v Evropě. Jedním z Husových předchůdců byl i horlivý kazatel Jan Milíč z Kroměříže. A ten měl jisté podivné zvyky.

Jak už napovídá Milíčovo přízvisko ”, jednalo se o rodáka z úrodné Hané, ovšem do dějin se poprvé zapsal v Praze jako student ještě novotou lesknoucí se univerzity. Po studiích se mu podařilo získat post úředníka v královské kanceláři a stála před ním lukrativní kariéra, o jaké by se mu mohlo v moravském nepříliš bohatém městečku jen zdát.

Jako u všech učenců 14. století, kdy Milíč žil, bylo zvykem, že obdrželi církevní svěcení, s nímž bylo spojeno výnosné obročí. Zvykem bylo také přistupovat k obročí především jako ke zdroji příjmů, nikoli jako k příležitosti duchovně povznášet své bližní ve víře. V životě Jana Milíče však tímto nastal zvrat, opustil pohodlnou dráhu královského úředníka a započal celoživotní boj proti zlořádům v církvi, a že jich bylo.

Karel IV. jako antikrist

Zkorumpovanost středověké církve není a nebyla žádným tajemstvím. Na druhou stranu celá řada upřímně věřících s tímto stavem nebyla spokojená. Jedná se i o případ Jana Milíče z Kroměříže, který začal proti těmto zlořádům kázat ve velkém. Jak historie ukazuje, kazatelství se stalo jedním z nejmocnějších komunikačních prostředkůstředověku. Dodnes můžeme sledovat politické marketéry, jak vyzdvihují nezastupitelnou roli přímé volební kampaně, kdy politici vášnivě řeční před voliči a tím je strhnou na svou stranu. Rozdíl oproti náboženským reformátorům s Martinem Lutherem v čele není veliký.

Jedním z prvních kazatelů, který navíc využil účinek kázání v národním jazyce, v dobách kdy převažovala latina, byl Jan Milíč. Kázal několikrát denně a poslouchaly ho se zájmem stovky lidí, za čas nebyl snad nikdo v celé Praze a okolí, kdo by jeho kázání nevyslechl. Obsah Milíčových kázání byl nejrůznější, ale kritický osten v nich nikdy nechyběl. Dokonce jednou nazval antikristem i “papežského” krále a císaře Karla IV., ten však náboženskou horlivost Milíče obdivoval, a tak jeho nařčení velkomyslně přešel.

Hampejz předělaný na školu

Největším Milíčovým dílem však nebylo častování císaře Karla biblickými urážkami, ale založení proslule kazatelské školy. Tento záměr měl Milíč již dlouho, ale stál mu v cestě problém s nemovitostmi. Jinými slovy na nákup domu na Starém Městě neměl ani prostředky ani sponzory. Pomohla však shoda náhod. V Konviktské ulici sídlil vykřičený dům, na čemž by nebylo nic neobvyklého, ale seběhla se v něm krvavá potyčka mezi měšťanskými zpovykanými synky a královskými služebníky.

Citlivá královna Alžběta Pomořanská, která pravděpodobně sluhy osobně znala, byla události velmi pohoršena a Karel IV. se rozhodl okamžitě jednat. Nakázal bordel zrušit a předělat jej na bohulibější instituci. Náhle vyšel do popředí Milíčův projekt kazatelské školy, Milíč rychle zapomněl na to, že dar pochází od antikrista Karla.

Dost možná proto, aby “nevinné” lehké děvy pracující v původním podniku nesešly na úbytě, Milíčova kazatelská škola byla rozšířena o část starající se o polepšené prostitutky. Jeruzalém, jak byl institut pojmenován, se stal v rámci Prahy unikátním zřízením a obdržel od arcibiskupa vlastní autonomní samosprávu. Unikátní středověká “neziskovka” měla hodně příznivců, díky jejímž darům zřízení úspěšně prosperovalo. V církvi se však našlo mnoho závistivců, kteří usilovali o zrušení pražského Jeruzaléma, v čemž byli po Milíčově smrti úspěšní.  

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie Jan Hus husitství Prostituce

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Turecko, ilustrační foto

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

„Rusové se učí a upravují taktiku,“ říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

Užitečný idiot, ruská onuce. Morawiecki to schytal za slova pro maďarský týdeník

Bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki označil Brusel v rozhovoru pro maďarský týdeník Mandiner za hrozbu pro evropskou demokracii. EU podle něj zadržením fondů ovlivnila výsledek polských parlamentních voleb. Představitelé současné polské vlády jej za tyto výroky ostře zkritizovali. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy