Jana Nepomuckého umučili před 650 lety. Patří mezi nejoblíbenější světce na světě

Dne 20. března uplynulo přesně 630 let od mučednické smrti Jana Nepomuckého – patrona českých zemí a jednoho z nejpopulárnějších světců na celém světě. Sochy svatého se nacházejí v naprosté většině českých a moravských vsí a měst. Co víme o jeho životě?

Jan (nebo také Johánek) z Pomuku přišel na svět někdy mezi léty 1340 a 1350 v obci Pomuku (dnešní Nepomuk) na západě Čech, tehdejším území cisterciáckého kláštera u Zelené Hory. Přesné datum ani místo Janova narození není známo, dle legendy byl jeho otcem pomucký rychtář, jehož domek se měl nacházet na místě dnešního barokního kostela sv. Jana Nepomuckého. V Pomuku strávil Jan celé své dětství, po získání vzdělání od cisterciáků se vydal studovat na pražskou univerzitu.

V Praze pak zůstal až do konce svého života. Nejprve se zde uplatnil coby veřejný notář nebo písař generálních vikářů. V osmdesátých letech 14. století na nějaký čas z Prahy odešel, aby absolvoval studium církevního práva na vyhlášené univerzitě v italské Padově. Po návratu do Prahy roku 1387 působil jako kanovník, nejprve v chrámu sv. Jiljí, poté na Vyšehradě. O dva roky později se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, a výrazně se tak zapojil do činnosti arcibiskupství. Bohužel se tohoto úřadu ujal v době neshod mezi arcibiskupem Janem z Jenštejna a králem Václavem IV., které vznikly v důsledku velkého církevního sporu v celé Evropě i rozdílného názoru na obsazování vysokých církevních úřadů. Napjatá situace mezi arcibiskupstvím a králem vyvrcholila na jaře roku 1393 při volbě nového opata kláštera v Kladrubech, které proběhlo s nesouhlasem českého krále. Ten totiž hodlal klášter přeměnit v biskupství se svým kandidátem na postu biskupa, čímž by značně omezil vliv arcibiskupa.

Po této události nechal Václav IV. zatknout generálního vikáře Jana z Pomuku a další arcibiskupské úředníky. Důvodem Janova věznění a následného mučení tedy nebylo údajné, tak často tradované, neprozrazení zpovědního tajemství coby důvěrníka královny Žofie, které je udáváno v legendách a dobových kronikářských záznamech. Jan mohl jenom těžko přijít do užšího kontaktu s královou chotí už z toho důvodu, že patřil k okruhu panovníkových nepřátel.

Dne 20. března 1393, před 630 lety, podstoupili všichni arcibiskupští úředníci kruté výslechy na mučidlech. Zatímco tři muži týrání přežili, Jan Nepomucký při něm zemřel. Utrpěl totiž vážná zranění hlavy neslučitelná se životem. Poranění vzniklá při mučení odhalil v roce 1993 antropolog Emanuel Vlček, který při zkoumání ostatků zjistil vykloubeniny a zlomeniny v oblasti horních končetin vzniklé v důsledku natahování na skřipec. Mnohé deformace na lebce (například roztříštění lebečních kostí nebo odlomení čelistí) svědčí o silných ranách pěstí a kopancích, toto násilí mělo za následek krvácení do mozku a smrt. 

Tělo Jana Nepomuckého bylo ještě ten večer shozeno z Karlova mostu do Vltavy. Dnes tragické místo připomíná socha světce. Dlouho se tradovalo, že generální vikář zemřel právě utonutím, tuto domněnku však Emanuel Vlček vyvrátil již zmíněným antropologickým studiem ostatků. 

Zejména v době baroka vzrostla úcta k Janu Nepomuckému, ve druhé polovině 17. století začal proces jeho kanonizace, který byl vyvolán i několika údajnými zázraky. Roku 1729 byl papežem prohlášen za svatého. Kult Jana Nepomuckého se brzy rozšířil po celém světě a dodnes patří k vůbec nejoblíbenějším svatým. Je patronem českých zemí nebo Bavorska, dále kněžích, mlynářů nebo třeba lodníků, ochraňovat má při povodních. Sochy světce s typickými atributy (tedy pěti hvězdami okolo hlavy, křížem v rukou, palmovou ratolestí nebo jazykem) najdeme takřka na každém kroku. 

Související

Itálie (Benátky)

Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.
Akademický sochař Bořivoj Rak při práci na soše sv. Jana Nepomuckého pro Fláje

Zámek Duchcov vystavuje repliku ztracené sochy sv. Jana Nepomuckého z Flájí

Duchcov - V expozici duchcovského zámku je od září letošního roku vystavena replika nedávno vytvořené sochy sv. Jana Nepomuckého z Flájí. Jejím autorem je akademický sochař Bořivoj Rak, který již v minulosti restauroval sochařskou výzdobu v duchcovském zámeckém areálu. Zámek Duchcov se tímto připojil k připomínce zaniklé krušnohorské obce Fláje.

Více souvisejících

sv. Jan Nepomucký historie svatí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 27 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 34 minutami

před 37 minutami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 4 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 4 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

Zdroj: ČTK

Další zprávy