Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.

Jan Nepomucký byl typickým učencem své doby, který pracoval v církevních službách. Jan pocházel z Pomuku, kde pravděpodobně získal základní vzdělání. Bohužel celá řada dalších informací o jeho životě je známá jen z církevních legend, tudíž nejsou vzhledem ke své povaze příliš věrohodné. Možná absolvoval nějaký semestr na pražské univerzitě, ovšem s jistotou víme jen, že vystudoval na prestižní univerzitě v Padově právo, ale to až poté co sloužil jako notář u arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, což souvisí i s tím, že na absolvování prestižní školy bylo potřeba nemalých prostředků a ty měl díky rozsáhlým církevním obročím.

Romantika z učebnic je vymyšlená

Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, což byla jedna z nejdůležitějších pozic v tehdejší církvi českých zemí. S jeho funkcí se také pojí nejznámější mýtus o jeho vraždě. Ve školních učebnicích se píše o Janu Nepomuckém, který byl soukromým zpovědníkem královny Žofie a král Václav IV. ho nechal umučit kvůli jeho věrnosti a neochotě vyzradit tajemství na královnu. Romantické drama jako z Dumasových Tří mušketýrů. Jeho autorem je rovněž obdobně nadaný fabulátor kronikář Václav Hájek z Libočan. Realita však byla poněkud odlišná.

Václav IV. se dostal do poměrně závažného sporu s tuzemskou církvi, jednou příčinou byl spor ve věci papežského schizmatu a další byl obvyklý spor o moc. Václav IV. chtěl totiž vytvořit z opatství v Kladrubech další biskupství, kde by dosadil svého pretendenta a oslabil moc konkurenta v podobě pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ovšem arcibiskup mu vypálil rybník a uprázdněný stolec kladrubského opata pohotově obsadil svým kandidátem opatem Olenem.

Vaclav se rozčílil a zajal několik nejbližších spolupracovníků biskupa, které dal mučit, což Jan z Pomuku nevydržel a mučení podlehl. Historici se domnívají, že právě spor o klášter v Kladrubech byl příčinou násilné vraždy budoucího barokního světce, už jen proto, že významný opoziční činitel by jen těžko mohl do intimní blízkosti královny a tím pádem i královského dvora.

Z Pomuku do Benátek

Právě barokní obliba světce Jana Nepomuckého vedla k tomu, že se stal jedním z patronů Benátek. Jak se všeobecně ví, hlavním patronem Benátek je svatý Marek, ale ten má tři další kolegy. Kromě Jana Nepomuckého také svatého Theodora a svatého Rocha. Někomu můžou připadat čtyři patroni na jedno město poněkud příliš, ale obliba světců v katolické Itálii si dodnes se středověkou či barokní zbožností příliš nezadá. Bouřlivá procesí doprovázená flagelanty a emotivními výjevy v jejich průběhu donutí snad každého pozorovatele položit si otázku, zda-li se ještě stále nachází v 21. století.

S Janem Nepomuckým se v Benátkách také pojí jedna slavnost, která však není čistě náboženská, ale je o to zajímavější a charakterističtější pro Benátky. Jan Nepomucký je totiž patronem největšího závodu benátských gondol Regatta Storica a kolem jeho sochy na soutoku Canale Grande a Canale Cannaregio se gondoly obrací. Zároveň se jedná o jedinou sochu přímo u Canale Grande.

A jak přišel Jan z Pomuku na příjmení Nepomucký? Jedná se o zkomoleninu latinské podoby jména Iohannes de Pomuk, ke které došlo právě v průběhu rozšíření slávy světce jezuity v období baroka.  

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie sv. Jan Nepomucký Václav IV. Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 35 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy