Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.

Jan Nepomucký byl typickým učencem své doby, který pracoval v církevních službách. Jan pocházel z Pomuku, kde pravděpodobně získal základní vzdělání. Bohužel celá řada dalších informací o jeho životě je známá jen z církevních legend, tudíž nejsou vzhledem ke své povaze příliš věrohodné. Možná absolvoval nějaký semestr na pražské univerzitě, ovšem s jistotou víme jen, že vystudoval na prestižní univerzitě v Padově právo, ale to až poté co sloužil jako notář u arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, což souvisí i s tím, že na absolvování prestižní školy bylo potřeba nemalých prostředků a ty měl díky rozsáhlým církevním obročím.

Romantika z učebnic je vymyšlená

Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, což byla jedna z nejdůležitějších pozic v tehdejší církvi českých zemí. S jeho funkcí se také pojí nejznámější mýtus o jeho vraždě. Ve školních učebnicích se píše o Janu Nepomuckém, který byl soukromým zpovědníkem královny Žofie a král Václav IV. ho nechal umučit kvůli jeho věrnosti a neochotě vyzradit tajemství na královnu. Romantické drama jako z Dumasových Tří mušketýrů. Jeho autorem je rovněž obdobně nadaný fabulátor kronikář Václav Hájek z Libočan. Realita však byla poněkud odlišná.

Václav IV. se dostal do poměrně závažného sporu s tuzemskou církvi, jednou příčinou byl spor ve věci papežského schizmatu a další byl obvyklý spor o moc. Václav IV. chtěl totiž vytvořit z opatství v Kladrubech další biskupství, kde by dosadil svého pretendenta a oslabil moc konkurenta v podobě pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ovšem arcibiskup mu vypálil rybník a uprázdněný stolec kladrubského opata pohotově obsadil svým kandidátem opatem Olenem.

Vaclav se rozčílil a zajal několik nejbližších spolupracovníků biskupa, které dal mučit, což Jan z Pomuku nevydržel a mučení podlehl. Historici se domnívají, že právě spor o klášter v Kladrubech byl příčinou násilné vraždy budoucího barokního světce, už jen proto, že významný opoziční činitel by jen těžko mohl do intimní blízkosti královny a tím pádem i královského dvora.

Z Pomuku do Benátek

Právě barokní obliba světce Jana Nepomuckého vedla k tomu, že se stal jedním z patronů Benátek. Jak se všeobecně ví, hlavním patronem Benátek je svatý Marek, ale ten má tři další kolegy. Kromě Jana Nepomuckého také svatého Theodora a svatého Rocha. Někomu můžou připadat čtyři patroni na jedno město poněkud příliš, ale obliba světců v katolické Itálii si dodnes se středověkou či barokní zbožností příliš nezadá. Bouřlivá procesí doprovázená flagelanty a emotivními výjevy v jejich průběhu donutí snad každého pozorovatele položit si otázku, zda-li se ještě stále nachází v 21. století.

S Janem Nepomuckým se v Benátkách také pojí jedna slavnost, která však není čistě náboženská, ale je o to zajímavější a charakterističtější pro Benátky. Jan Nepomucký je totiž patronem největšího závodu benátských gondol Regatta Storica a kolem jeho sochy na soutoku Canale Grande a Canale Cannaregio se gondoly obrací. Zároveň se jedná o jedinou sochu přímo u Canale Grande.

A jak přišel Jan z Pomuku na příjmení Nepomucký? Jedná se o zkomoleninu latinské podoby jména Iohannes de Pomuk, ke které došlo právě v průběhu rozšíření slávy světce jezuity v období baroka.  

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie sv. Jan Nepomucký Václav IV. Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy