Patronem Benátek je i známý český světec. Proč ho dal král umučit?

Jedním ze čtyř patronů slavného italského města Benátek je i český světec Jan Nepomucký, vše je o to zajímavější, že Jan Nepomucký je patronem charakteristických benátských gondoliérů. Umučit ho nechal král Václav IV., ovšem jeho sláva přišla až mnoho let po děsivém činu. Kněz, který žil ve vrcholném středověku se stal hvězdou katolického baroka a své slávy si jako všichni ostatní světci příliš neužil.

Jan Nepomucký byl typickým učencem své doby, který pracoval v církevních službách. Jan pocházel z Pomuku, kde pravděpodobně získal základní vzdělání. Bohužel celá řada dalších informací o jeho životě je známá jen z církevních legend, tudíž nejsou vzhledem ke své povaze příliš věrohodné. Možná absolvoval nějaký semestr na pražské univerzitě, ovšem s jistotou víme jen, že vystudoval na prestižní univerzitě v Padově právo, ale to až poté co sloužil jako notář u arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi, což souvisí i s tím, že na absolvování prestižní školy bylo potřeba nemalých prostředků a ty měl díky rozsáhlým církevním obročím.

Romantika z učebnic je vymyšlená

Roku 1389 se stal generálním vikářem pražského arcibiskupa, což byla jedna z nejdůležitějších pozic v tehdejší církvi českých zemí. S jeho funkcí se také pojí nejznámější mýtus o jeho vraždě. Ve školních učebnicích se píše o Janu Nepomuckém, který byl soukromým zpovědníkem královny Žofie a král Václav IV. ho nechal umučit kvůli jeho věrnosti a neochotě vyzradit tajemství na královnu. Romantické drama jako z Dumasových Tří mušketýrů. Jeho autorem je rovněž obdobně nadaný fabulátor kronikář Václav Hájek z Libočan. Realita však byla poněkud odlišná.

Václav IV. se dostal do poměrně závažného sporu s tuzemskou církvi, jednou příčinou byl spor ve věci papežského schizmatu a další byl obvyklý spor o moc. Václav IV. chtěl totiž vytvořit z opatství v Kladrubech další biskupství, kde by dosadil svého pretendenta a oslabil moc konkurenta v podobě pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Ovšem arcibiskup mu vypálil rybník a uprázdněný stolec kladrubského opata pohotově obsadil svým kandidátem opatem Olenem.

Vaclav se rozčílil a zajal několik nejbližších spolupracovníků biskupa, které dal mučit, což Jan z Pomuku nevydržel a mučení podlehl. Historici se domnívají, že právě spor o klášter v Kladrubech byl příčinou násilné vraždy budoucího barokního světce, už jen proto, že významný opoziční činitel by jen těžko mohl do intimní blízkosti královny a tím pádem i královského dvora.

Z Pomuku do Benátek

Právě barokní obliba světce Jana Nepomuckého vedla k tomu, že se stal jedním z patronů Benátek. Jak se všeobecně ví, hlavním patronem Benátek je svatý Marek, ale ten má tři další kolegy. Kromě Jana Nepomuckého také svatého Theodora a svatého Rocha. Někomu můžou připadat čtyři patroni na jedno město poněkud příliš, ale obliba světců v katolické Itálii si dodnes se středověkou či barokní zbožností příliš nezadá. Bouřlivá procesí doprovázená flagelanty a emotivními výjevy v jejich průběhu donutí snad každého pozorovatele položit si otázku, zda-li se ještě stále nachází v 21. století.

S Janem Nepomuckým se v Benátkách také pojí jedna slavnost, která však není čistě náboženská, ale je o to zajímavější a charakterističtější pro Benátky. Jan Nepomucký je totiž patronem největšího závodu benátských gondol Regatta Storica a kolem jeho sochy na soutoku Canale Grande a Canale Cannaregio se gondoly obrací. Zároveň se jedná o jedinou sochu přímo u Canale Grande.

A jak přišel Jan z Pomuku na příjmení Nepomucký? Jedná se o zkomoleninu latinské podoby jména Iohannes de Pomuk, ke které došlo právě v průběhu rozšíření slávy světce jezuity v období baroka.  

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie sv. Jan Nepomucký Václav IV. Itálie (Benátky)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy