Kdy začaly ženy nosit kalhoty? Revoluci přinesla emancipace

Až do 19. století oblékali kalhoty pouze muži. Teprve s nástupem emancipace se tento kousek oblečení začal objevovat také v ženské módě. Žena v kalhotách však mnohdy bývala terčem posměchu nebo opovržení.

Za jakési předchůdce dámských kalhot je možné považovat dlouhé spodní kalhotky, které začaly ženy poprvé nosit v 16. století. Spodní kalhotky s dlouhými nohavicemi ušité z hedvábí, lnu nebo sametu jsou doloženy z oblasti dnešní Itálie již z roku 1510. V dané době však tento kousek oblékaly především prostitutky, pro které se stal symbolem až do 18. století. Od této doby bylo už společensky přijatelné, aby spodní kalhotky s dlouhou nohavičkou nosily také starší dámy a malá děvčátka, a to z ryze praktického důvodu – obě zmíněné skupiny ženského pohlaví byly zimomřivé a náchylné k prochladnutí. Od 2. poloviny 19. století se tento druh spodního prádla již objevil v šatníku téměř každé ženy. Ve stejné době přišla v Americe jistá Amelia Bloomer se spodními dámskými kalhotami ve stylu orientálních kalhot, které se podle své návrhářky nazývají „bloomerky“. Od 60. let 19. století začaly nosit ženy také speciální koupací úbory. Ty se skládaly z košile a kalhot, které se postupem času stále více zkracovaly.

Ušití prvních skutečných dámských kalhot souviselo se zapojením žen do sportovních aktivit ve 2. polovině 19. století. Ženy se začaly věnovat jízdě na kole, plavání nebo třeba turistice. A proto byly navrženy dámské kalhoty se širokými nohavicemi, které byly velmi praktické. Na konci 19. století ženy již také vyrážely ve speciálních kalhotách lyžovat. Společnost však tehdy byla stále velmi konzervativní, a tak některé ženy stále i na sport oblékaly sukně. Pro jízdu na kole byly například navrženy speciální velmi široké sukně. Ještě na počátku 20. století bylo běžné, že ženy v sukních provozovaly i zimní sporty, jako je lyžování nebo bruslení.

Důležitým mezníkem ve vývoji dámských kalhot byl návrh dámského jezdeckého úboru, ze kterého se v 70. letech 19. století vyvinul první dámský kalhotový kostým. V roce 1900 propagoval dámské kalhotové kostýmy Paul Poiret, a to na divadelních pódiích. Právě divadelní herečky oblékaly na představení čím dál častěji kalhoty, a inspirovaly tak i ženy v publiku. Módní salony začaly nabízet dámské kalhotové kostýmy, které se staly žádaným artiklem pro první emancipované ženy.

Emancipace však postupovala pomalu a problematicky, a stejně tak i zařazení kalhot do ženského šatníku. A tak se na počátku 20. století ženy v kalhotách stávaly terčem posměchu nebo opovržení. Po první světové válce se móda dámských kalhot rozšířila, zejména pak od 30. let 20. století, kdy ženy začaly oblékat kostýmy s kalhotami se širokými nohavicemi. Vliv na prosazování dámských kalhot měla i tehdejší kinematografie. Ve filmech bylo možné stále častěji vidět herečky v kalhotových kostýmech. Dámské kalhoty pro mnohé však stále byly nepřípustným módním trendem. Roku 1931 dokonce tehdejší starosta Paříže požadoval po Marlene Dietrich, aby z města odešla jenom proto, že se na ulici procházela oblečená v pánském kalhotovém kostýmu.

Od 40. let minulého století módní návrháři vytvářeli stále nové a nové typy kalhot. Módní salony nabízely kalhoty nejrůznějších střihů, délek i materiálů. V 50. letech se v důsledku tíživé poválečné situace musely ženy chopit i „mužských“ prací, na což módní průmysl zareagoval výrobou praktického a funkčního dámského oblečení, tedy nových typů kalhot. Na trhu se objevily nejenom kalhotové kostýmy, ale také dámské pracovní kalhotové kombinézy. Ty se šily z nových syntetických vláken, což umožnilo snadnější praní oděvů i jejich rychlejší sušení. Ve druhé polovině 50. let ženy také poprvé oblékly džíny, které jsou dnes již naprosto běžnou součástí dámského šatníku.

Související

Více souvisejících

Móda emancipace historie oděvy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

včera

průmyslový hliník, ilustrační fotografie

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg

Spojené státy se chystají uvalit clo až 200 procent na ruský hliník. Washington tak plánuje zvýšit tlak na Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Rozhodnutí o clech by mělo být oznámeno již tento týden.

včera

včera

Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou

Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy