Máme jít ráno běhat, nebo si raději přispat? Expert na spánek odpovídá

Experti diskutují o tom, co je pro náš organismus lepší: zůstat o hodinku déle v posteli, anebo oželet tento čas odpočinku? Je lépe vstát a jít běhat, anebo si přispat? Píše o tom italský deník Corriere della Sera.

I dnes ráno jste se vzdali trochy spánku, vstali jste a šli jste běhat, protože vám to "dělá dobře"? To se stává i v ostatních dnech týdne, protože ráno je často jedinou příležitostí, jak si protáhnout tělo. Neboť váš život je rozdělen mezi práci, rodinu a večery s přáteli. Ale není pro zdraví možná lepší pokračovat ve spánku?

"Ať už spánek, nebo fyzická aktivita jsou klíčové složky zdravého životního stylu a neměly by být kladeny do protikladu. Jsou naopak spolu propojeny," řekl pro Corriere della Sera Luigi Ferini Strambi, primář centra pro medicínu spánku při klinice Svatého Rafaela v Miláně.

"Odpočinek snižuje riziko poranění a umožňuje zotavení svalů. Sportování kromě jiných výhod přináší i lepší spánek. Když není čas, co si máme zvolit? Připravit se o spánek, abychom mohli sportovat, rozhodně není nic pozitivního. Nedostatek spánku přináší rizika na každé úrovni, například oslabuje imunitní systém, přispívá ke zvyšování váhy, ke kardiovaskulárním chorobám a ke vzniku cukrovky. Nezapomeňme, že ve Spojených státech posunuli začátek výuky na školách o hodinu, aby se zlepšila výkonnost studentů. Tedy musíme-li si vybrat, je lépe zvolit sedm hodin spánku," říká Strambi.

Ani expert na sportovní medicínu Gianfranco Beltrami, viceprezident Italské federace sportovního lékařství, nemá pochybnosti. "Obětovat spánek kvůli běhu či jiné fyzické aktivitě je špatné," zdůrazňuje a doporučuje rozhodnout se na základě osobních charakteristik. "Jsou sovy a skřivani. Cirkadiánní rytmus osoby, která se budí brzy, umožňuje ranní sportování. Pro sovy to však může být problém: jestliže jdou pozdě na lůžko a po šesti hodinách se vzbudí, aby šly běhat, sportují v době své biologické noci. Jestliže se však někomu daří usnout v deset hodin večer, může ráno v šest hodin vstávat," říká Beltrami.

Nezapomínejme přitom na faktor věku: se stoupajícím věkem klesá produkce melatoninu, hormonu, který navozuje spánek, a je snadnější brzy vstávat.

Je tedy správné řídit se vlastní povahou a návyky a přitom vždy dávat přednost spánku? Primitivní člověk chodil spát, když nastala tma, a budil se za úsvitu. V zimě máme tendenci spát více, v létě zase méně. A pokud jde o snídani, můžeme hladovět nejvýše hodinu, ale ne více. Jestliže je fyzická aktivita intenzivní a máme potřebu něco sníst, než s ní začneme, abychom byli ve formě, musíme se o to dříve vzbudit. Zkrátka spát nejméně sedm hodin denně je pro zdraví zásadní, ale můžeme se pokusit chodit spát dříve a přitom respektovat své biologické hodiny.

Mimochodem, svalové buňky mají vlastní cirkadiánní rytmus, jak ukázal výzkum Chicagské univerzity z roku 2016. Vědci prokázali, jak jsou svalové skupiny efektivnější a jak se zotavují lépe přes den než v noci.

Související

bolest

Jde to i bez prášků. Osm neinvazivních technik, které uleví od bolesti

Během svého života se jí nevyhne většina z nás. Někdo má to „štěstí“, že ho jen nárazově potkává akutní bolest – například při úrazech, nebo třeba bolest zad, se kterou se setkává 85 % populace. Stále více lidí však trpí dlouhodobou, chronickou bolestí – tedy trvající déle, než 3 měsíce.

Více souvisejících

cvičení běhání zdraví život spánek

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Král Charles III.

Karel III. dorazil do Německa na třídenní návštěvu

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dnes odpoledne přiletěli na berlínské Letiště Willyho Brandta, zahájili tak třídenní návštěvu Německa. Německo je první zemí, do které Karel III. v roli panovníka Spojeného království odcestoval.

před 4 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Unijní země jednají o obnovitelných energiích a přou se o vodík z jádra

Spor o začlenění jaderné energie do nových pravidel pro obnovitelné zdroje rozdělil země Evropské unie na dvě podobně velké skupiny, které se snaží před dnešním rozhodujícím vyjednáváním prosadit svůj postoj. Zatímco zastánci jádra jako je Francie či Česko chtějí otevřít cestu k podpoře jaderné energie v rámci směrnice stanovující závazný podíl obnovitelných zdrojů, odpůrci v čele s Rakouskem se stavějí rázně proti.

před 6 minutami

Česká pošta, ilustrační fotografie.

Odboráři budou kontrolovat, jak se uskuteční předávání výpovědí v České poště

Odboráři České pošty budou kontrolovat, jak se po pracovněprávní stránce uskuteční předávání výpovědí ve firmě a zda jsou dodržovaná předem stanovená kritéria propouštění. Management zároveň s provozními zaměstnanci vytvoří platformu, která bude vyhodnocovat zavádění nových pracovních postupů na České poště. Po dnešním jednání vedení pošty se zástupci odborů to ČTK řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 8 minutami

před 12 minutami

Emmanuel Macron

Macronovu důchodovou reformu ještě bude řešit Ústavní rada, vyjádří se 14. dubna

Francouzská Ústavní rada dnes oznámila, že 14. dubna vydá rozhodnutí o osudu důchodové reformy, kterou bez souhlasu dolní komory parlamentu prosadila vláda podporovaná prezidentem Emmanuelem Macronem. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu.

Aktualizováno před 14 minutami

před 16 minutami

Petr Fiala a Petr Pavel

Fiala vysvětlil důvody, proč lidé mohou volit až od 18 let

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl dnes novinářům před zasedáním vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. 

Aktualizováno před 52 minutami

Joe Biden

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy

Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil od justiční reformy, která v Izraeli vyvolala protesty, a záporně odpověděl na dotaz novinářů, zda se v brzké době chystá pozvat Netanjahua do Bílého domu. Netanjahu reagoval prohlášením, že Izrael nerozhoduje na základě tlaku ze zahraničí, i když přichází "od nejlepších přátel".

Aktualizováno před 56 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Francie, Paříž, ilustrační foto

V Paříži končí stávka popelářů, proti penzijní reformě protestuje méně lidí

Pařížští popeláři se dnes vrátí do práce, aby uklidili tuny odpadků, které se za několik týdnů jejich stávky nahromadily v ulicích francouzské metropole. Informovala o tom dnes agentura AP, podle které se zdá, že protesty proti kontroverznímu důchodovému zákonu francouzského prezidenta Emmanuela Marcona se s klesajícím počtem demonstrantů chýlí ke konci.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát pravděpodobně schválí misi vojenských policistů na Ukrajinu

Senát pravděpodobně schválí misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasit bude zřejmě také s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Senátní výbor pro obranu dnes oba návrhy jednomyslně podpořil. Vedle senátorů musí s vysláním souhlasit i poslanci.

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala je mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

před 1 hodinou

Charles Michel je belgický politik a od prosince 2019 předseda Evropské rady.

Michel má co vysvětlovat. U většiny cest využil soukromé lety

Předseda Evropské rady Charles Michel letěl v soukromém tryskáči při 72 ze svých 112 zahraničních cest za první tři roky ve funkci, vyplývá ze záznamů, které získal bruselský web Politico. Pronajatá letadla využil i při účasti na posledních dvou klimatických konferencích OSN v Egyptě a ve Skotsku. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Miroslav Pelta (foto: David Sedlecký)

Žalobce trvá na devíti letech vězení pro Peltu a deseti pro Kratochvílovou

Ve druhém kole kauzy zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dnes státní zástupce znovu navrhl odnětí svobody i citelné peněžité tresty jak pro bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu, tak pro někdejší náměstkyni pro sport Simonu Kratochvílovou a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu (ČUS). 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rafael Mariano Grossi

Grossi přijel do okupované Záporožské jaderné elektrárny

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi dnes přijel do Záporožské jaderné elektrárny, uvádějí tiskové agentury. V době přetrvávajících obav z možné jaderné havárie jde o Grossiho druhou návštěvu tohoto Ruskem okupovaného zařízení na jižní Ukrajině.

před 2 hodinami

Daně, ilustrační fotografie.

Lidé s nedaněným příjmem nad pět milionů korun ho musí oznámit

Lidé, kteří loni získali příjem osvobozený od daně vyšší než pět milionů korun, ho musí oznámit finančnímu úřadu v termínu podání daňového přiznání. Dnes na to upozornila Finanční správa. Lhůta pro podání daňového přiznání v papírové podobě končí v pondělí, v elektronické podobě 2. května. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do 3. července.

před 2 hodinami

Policie hledá případné další oběti pražského lékaře, který je podezřelý ze znásilnění

Policie v minulých dnech zahájila trestní stíhání padesátiletého lékaře z pražské Hostivaře. Je podezřelý z toho, že jako fyzioterapeut několik let znásilňoval svou pacientku. Začala k němu docházet jako dítě. Na webu o tom dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy