Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku v sobotu od rána oživí masopustní jarmark. Návštěvníci se mohou těšit nejen na masopustní průvod, ale také na další doprovodný program, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.
"Frýdek-Místek žije masopustem od roku 2017 s výjimkou období, kdy hromadné kulturní akce poznamenala proticovidová opatření. U místních obyvatel i návštěvníků města se těší velké oblibě," uvedla mluvčí. Masopustní jarmark začne v 08:00 prodejem tradičních farmářských či zabijačkových produktů i regionálních výrobků.
Od 09:00 bude náměstím procházet masopustní průvod a jeho iniciátoři budou vyzývat k veselí všechny, které potkají na trase. "Jde o oblíbenou část jarmarku, do které se může aktivně zapojit také veřejnost. Návštěvníci, kteří přijdou v masce, budou odměněni sladkou dobrotou," uvedla Linda Hartenbergerová z městské společnosti KulturaFM, která akci pořádá. Součástí akce bude také vyprávění řezníka, pouliční divadlo a kejklíři a chybět nebude ani kapela či soutěže a hry pro děti i dospělé.
"Masopust je svátek bujarý, ve znamení hodování, tanečních zábav, zabijaček a svateb. Prastarý svátek začíná svátkem Tří králů 6. ledna a pokračuje až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi," připomněla mluvčí.
Masopust se chystá i v centru Ostravy, kde má dlouholetou tradici. Letos se na Masarykově náměstí uskuteční v úterý 21. února. Kromě jarmarku, který od rána nabídne domácí zabijačkové pochoutky, bude odpoledne připraven program, jehož součástí bude například slavnostní předání masopustního práva, maškarní průvod centrem města, zabíjení kozla a pochovávání basy nebo smuteční průvod s basou. Masopust, který připravuje Ostravské muzeum, má letos podtitul Ostravsko v pověstech.
Související
OBRAZEM: Povedl se? Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu
Masopust je na pořadu dne. Prastará tradice úspěšně přetrvala dodnes
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 3 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 5 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 6 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 10 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
Francie se vyrovnává s úmrtím legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i úřadující prezident Emmanuel Macron. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Lucie Podzimková