Masopust je tady. Kam na něj dnes vyrazit?

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku v sobotu od rána oživí masopustní jarmark. Návštěvníci se mohou těšit nejen na masopustní průvod, ale také na další doprovodný program, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

"Frýdek-Místek žije masopustem od roku 2017 s výjimkou období, kdy hromadné kulturní akce poznamenala proticovidová opatření. U místních obyvatel i návštěvníků města se těší velké oblibě," uvedla mluvčí. Masopustní jarmark začne v 08:00 prodejem tradičních farmářských či zabijačkových produktů i regionálních výrobků.

Od 09:00 bude náměstím procházet masopustní průvod a jeho iniciátoři budou vyzývat k veselí všechny, které potkají na trase. "Jde o oblíbenou část jarmarku, do které se může aktivně zapojit také veřejnost. Návštěvníci, kteří přijdou v masce, budou odměněni sladkou dobrotou," uvedla Linda Hartenbergerová z městské společnosti KulturaFM, která akci pořádá. Součástí akce bude také vyprávění řezníka, pouliční divadlo a kejklíři a chybět nebude ani kapela či soutěže a hry pro děti i dospělé.

"Masopust je svátek bujarý, ve znamení hodování, tanečních zábav, zabijaček a svateb. Prastarý svátek začíná svátkem Tří králů 6. ledna a pokračuje až do Popeleční středy, kterou začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi," připomněla mluvčí.

Masopust se chystá i v centru Ostravy, kde má dlouholetou tradici. Letos se na Masarykově náměstí uskuteční v úterý 21. února. Kromě jarmarku, který od rána nabídne domácí zabijačkové pochoutky, bude odpoledne připraven program, jehož součástí bude například slavnostní předání masopustního práva, maškarní průvod centrem města, zabíjení kozla a pochovávání basy nebo smuteční průvod s basou. Masopust, který připravuje Ostravské muzeum, má letos podtitul Ostravsko v pověstech.

Související

Masopust Nákří Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Povedl se? Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu

Pro jižní Čechy zcela netradiční, pro jednu z obcí v těsném sousedství temelínské elektrárny ale zcela běžná masopustní koleda, byla v sobotu 18. února znovu po roce k vidění v Nákří na Českobudějovicku. Kdo by čekal obvyklou růžičkovou, mečovou, či slaměnou koledu, čekal by marně. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale třeba mušky Lihomilky, žokejky, kostlivci, Mexičané, asijské prodavačky nebo „fakt vostrý“ rockeři.
Ilustrační fotografie.

Masopust je na pořadu dne. Prastará tradice úspěšně přetrvala dodnes

Mezi oblíbené lidové slavnosti se v minulosti řadil masopust, nazývaný třeba také jako fašank. Písemnými prameny je doložen již z období 13. století, jeho původ lze hledat ve starých pohanských oslavách spojených s odchodem zimy a příchodem jara. Masopustní veselí se neslo ve znamení zábavy, dobrého jídla a pití i specifických zvyků či průvodů masek. Mnohé tradice přetrvaly dodnes. 

Více souvisejících

Masopustní průvod

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 5 minutami

před 17 minutami

před 31 minutami

rostliny, ilustrační fotografie

Vystresované rostliny vydávají zvuky, zjistili vědci

Izraelští vědci zjistili, že rostliny vydávají zvuky, a to zejména ve stresujících situacích, například kvůli nedostatku vláhy. Různé druhy přitom mluví jiným "jazykem", lidský sluch ale tuto řeč nezachytí. 

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

Donald Trump junior

Donald Trump mladší považuje obvinění svého otce za "komunistická"

Děti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa označily obvinění svého otce za politicky motivované. Donald Trump mladší ve svém pořadu "Triggered" prohlásil, že rozhodnutí manhattanské poroty je "komunistické" a "červenali by se z něj i Mao, Stalin a Pol Pot". Kroky newyorské okresní prokuratury Trump ml. podle stanice Sky News srovnal s konáním známých diktátorů světové historie asi deset minut poté, co se o obvinění dozvěděl v médiích.

Aktualizováno včera

Sídlo Mezinárodního měnového fondu

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu, dostane 15,6 miliardy dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (zhruba 337 miliard Kč). MMF to oznámil v tiskové zprávě. Program je podle fondu součástí širšího balíku mezinárodní podpory v hodnotě 115 miliard dolarů, který má Ukrajině čelící ruské invazi pomoci pokrýt naléhavé finanční potřeby.

Aktualizováno včera

Tenis, ilustrační fotografie

Tenisté z Ruska a Běloruska budou moci hrát Wimbledon

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili dnes zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

včera

Aktualizováno včera

umělá inteligence (AI), Photo by Emiliano Vittoriosi

Itálie nařídila provozovateli umělé inteligenci ChatGPT znemožnit v zemi přístup ke službě

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

včera

policie

Policie prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření prezidentské kancelář

Policie na základě vlastních zjištění i prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřuje balík kauz, které se týkají hospodaření Kanceláře prezidenta republiky (KPR) a Lesní správy Lány v době mandátu prezidenta Miloše Zemana, uvedl dnes Deník N. Podle serveru se zajímají například o případ, kdy bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář lovil zvěř v Lánské oboře.

včera

Aktualizováno včera

včera

Senát ČR

Senát nepodpořil rozšíření pravomocí ombudsmana v boji s diskriminací

Senát na rozdíl od svého sociálního výboru nepodpořil rozšíření pravomocí veřejného ochránce práv v boji proti diskriminaci, neboť jejich dodržování nebude moci vynutit. Horní komora o tom dnes rozhodla po obsáhlé debatě těsnou většinou, která se ve shodě s vládou přiklonila ke stanovisku senátního evropského výboru k návrhům Evropské komise.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí o obvinění proti Trumpovi

Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá.

Aktualizováno včera

Česká pošta

Česká pošta zruší 300 poboček. Starostové, primátoři a hejtmani si stěžují

Česká pošta dnes zveřejnila seznam 300 rušených poboček. Plánované zrušení téměř desetiny pošt v Česku k polovině letošního roku kritizují představitelé obcí či krajů. Podle předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla je to nutné projednat se starosty. Nejvíce pošt se zavře v Moravskoslezském kraji, celkem 48. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák a ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvoleni za ANO) žádají ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o přehodnocení plánu. 

včera

Pistorius dál zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně

Bývalý handicapovaný atlet Oscar Pistorius zůstane ve vězení, kde si odpykává třináctiletý trest za vraždu přítelkyně. Soud v Pretorii po dnešním jednání zamítl jeho žádost o propuštění na podmínku. Agentuře AFP to řekla právní zástupkyně rodičů zavražděné Reevy Steenkampové.

Zdroj: ČTK

Další zprávy