Mojito, Margarita nebo Piňa Colada. Jak vznikly oblíbené letní drinky?

K létu patří relaxování u vody, zahradní párty s rodinou či přáteli – a k tomu všemu osvěžující drinky. Jak vznikly oblíbené letní míchané nápoje?

Historie míchaných nápojů

Míchané nápoje znali a připravovali již obyvatelé starověkých civilizací, kteří nejčastěji míchali víno s ovocem, nejrůznějším kořením a dalšími ingrediencemi. Takovéto nápoje se popíjely i po celý středověk.

Drinky míchané z lihovin mají mnohem mladší původ. Většina z nich vznikla na americkém kontinentu, a to paradoxně v časech prohibice. Do koktejlů se totiž alkohol dobře schovával, aniž by to někdo na první pohled poznal.

Celá řada míchaných nápojů je prý výmyslem námořníků, kteří si na lodích během dlouhých plaveb připravovali dobré pití především z rumu – ten totiž dostávali na příděl. Právě námořníci poprvé popíjeli například grog. Dnes se tento nápoj konzumuje většinou horký v zimním období, ten původní se však podával vychlazený s kostkami ledu jako osvěžující drink.

Mnohé alkoholické drinky také vznikly z nouze v dobách, kdy se z různých důvodů (například kvůli nedostatku či nekvalitním základním ingrediencím, ale i v časech již zmíněné prohibice) vyráběl nepříliš kvalitní alkohol. Takové lihoviny nebývaly ani chutné, a proto je lidé nedokázali pozřít jen tak samotné. Z toho důvodu alkohol mísili s dalšími přísadami, a tak vznikaly originální, chutné a oblíbené míchané nápoje, z nichž některé známe i dnes.

Zlatá doba drinků, to byla 50. léta minulého století. Právě tehdy barmani poprvé míchali i dnes tolik oblíbené osvěžující letní koktejly. V 50. a 60. letech vznikalo velké množství barů a rodil se rovněž fenomén zahradních párty, na nichž se podávaly alkoholické drinky. Na trh se zároveň dostávaly nové destiláty a s nimi i nové míchané variace.

Oblíbené letní drinky a jejich původ

Mezi nejpopulárnější letní drinky dnes bezpochyby patří Mojito. Nápoj složený z bílého rumu, sody, ledové tříště, třtinového cukru, limetky a máty představuje v parných dnech skvělé osvěžení. Jeho původ je možné hledat na ostrově Kuba, a to již někdy na konci 16. století. Tehdy se na Kubě prý začal vyrábět podobný nápoj s názvem „El Draque“ podle anglického mořeplavce a objevitele Francise Draka, jehož flotily měly na ostrově přístav. Tehdejší drink však nesloužil k osvěžení a opojení, ale jako lék. Spojení alkoholu, limetky a máty mělo uzdravovat nemocné námořníky. Z Kuby se pak spolu s mořeplavci léčivý nápoj šířil do dalších koutů světa a postupem času nabyl na oblibě. Nejraději ho měli vždy Kubánci, kteří ho ještě v 19. století užívali k léčbě cholery během epidemie, dnes je Mojito národním kubánským drinkem. Nejstarší zapsané postupy na přípravu Mojita v moderní podobě pocházejí z 30. let 20. století.

Z Kuby pochází také další oblíbený letní drink – Cuba Libre. Stejně jako do Mojita do něj patří bílý rum, který se smíchá s Coca-Colou, ledovou tříští a ochutí se limetkou. Příprava tohoto opojného nápoje je opravdu jednoduchá, a proto nechybí na většině zahradních párty, kde si ho každý snadno přichystá sám. Cuba Libre se údajně popíjí již od přelomu 19. a 20. století, od doby španělsko-americké války. Protože prý na konci tohoto válečného konfliktu američtí vojáci oslavovali osvobození Kuby za vydatného popíjení drinku z coly, rumu a limetky, pojmenoval se tento koktejl Cuba Libre, tedy svobodná Kuba.

Jedním z nejoblíbenějších drinků je také Margarita, která se skládá z tequily, pomerančového likéru, limetkové šťávy a ledu. Původ tohoto osvěžujícího nápoje je nejasný. Traduje se, že v roce 1941 zkoušel jistý mexický barman míchat koktejly a v té chvíli jeho bar navštívila slavná herečka Margarita Henkel. Barman jí nabídl jeden ze svých pokusů a ten hvězdě stříbrného plátna velmi chutnal. Drink tak dostal své pojmenování po známé herečce a brzy se jeho obliba rozšířila i za hranice Mexika. Dne 22. února si ostatně Američané určili jako Národní den Margarity.

Z tropické oblasti u Karibského moře, z Portorika, pochází koktejl s názvem Piňa Colada, jehož hlavními ingrediencemi jsou kokos a ananas zalité bílým rumem. Dle legendy si drink míchali námořníci a piráti již v 19. století, jeho historie je však ve skutečnosti zřejmě mnohem mladší. Za otce Piňa Colady je obvykle označován portorický barman Ramón Marrero Perez, ten měl míchaný nápoj poprvé připravit roku 1952 v jednom z místních hotelů pro barové hosty. Piňa Colada patří mezi nejoblíbenější drinky v Karibiku, v roce 1978 se oficiálně stal národním nápojem Portorika. Američané mají dokonce svůj den Piňa Colady, a to 1. července.

Populárním letním drinkem posledních let je Aperol Spritz. Ačkoliv u nás na oblibě teprve nabírá, v zemi svého původu, v Itálii, se pije již od 50. let minulého století. Samotný Aperol nebo Prosecco znají v Itálii už více než sto let. Italové si tradičně dávají v létě večer po práci drink z Aperolu, Prosecca a sody, s ledem a plátkem pomeranče.

Související

Více souvisejících

nápoje Alkohol historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

McDonald’s v ČR navzdory zdražování tvrdí, že drží ceny pod kontrolou. Ročně v Česku nakrmí přes 50 milionů lidí

Čeští spotřebitelé si mohou po dlouhé době trochu oddechnout. Inflace postupně klesá a ceny potravin spolu s ní. EuroZprávy.cz oslovily oblíbený řetězec rychlého občerstvení McDonald’s. Marketingový ředitel pro Česko, Slovensko a Ukrajinu Martin Troup sdělil, že se řetězci daří držet ceny pod kontrolou, a dokonce jim roste počet zákazníků. Loni jich přišlo až o tři a půl milionu víc než v roce předešlém.

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Policie ČR

Policie pátrala po třináctileté sestře biatlonistky Voborníkové

Policisté pátrali po třináctileté dívce z Trutnovska, která se nevrátila domů od pátečního odpoledne. Pohřešovaná byla sestra biatlonistky Terezy Voborníkové, která na sociálních sítích požádala o pomoc při hledání. Díky pomoci veřejnosti ji policisté nakonec našli a dívka je v pořádku.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

"Katastrofa, jakou si neumíme představit." OSN a USA chtějí zabránit další válce

Generální tajemník Organizace spojených národů António Guterres se obává eskalace napětí mezi Izraelem, libanonským hnutím Hizballáh a mírovými jednotkami OSN. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy