Jde to i bez prášků. Osm neinvazivních technik, které uleví od bolesti

Během svého života se jí nevyhne většina z nás. Někdo má to „štěstí“, že ho jen nárazově potkává akutní bolest – například při úrazech, nebo třeba bolest zad, se kterou se setkává 85 % populace. Stále více lidí však trpí dlouhodobou, chronickou bolestí – tedy trvající déle, než 3 měsíce.

Určit příčinu vašich bolestí by samozřejmě měl vždy odborník, tedy lékař. Vy však nemusíte být pouhým pacientem, který polkne hrst analgetik. Jsou sice rychlým tlumičem bolesti, ale neřeší její příčinu. Navíc u řady léků proti bolesti časem klesá účinnost a mnohé mají nepříjemné vedlejší účinky. Za všechny jmenujme například dráždění žaludku způsobené oblíbenou „růžovou pilulkou“ Ibalgin, které může vést až k rozvoji žaludečních vředů.

Naopak můžete být i vy sami sobě lékařem a aktivně podílet na léčbě své chronické bolesti, tedy odstraňování jejích příčin. Vyzkoušejte různé podpůrné neinvazivní metody. Které to jsou?

Psychoterapie

Chronické bolesti, například v bedrech, mohou mít často psychologickou příčinu, například v zavalení starostmi. Ne nadarmo se říká, že jsme si toho na bedra naložili moc. V takovém případě může pomoci odborně vedená psychoterapie. V dnešní době, kdy jsou na nás všechny kladeny velké nároky, je těžké přesvědčit sebe sama, že bychom měli zvolnit. Právě proto může mít pozitivní efekt citlivé koučování od člověka, který má zkušenosti s tím, jak lidská psychika funguje.

Mindfulness

Celou řadu technik, které terapeuti využívají, však můžete vyzkoušet i sami. Stále oblíbenější pojem mindfulness označuje jednoduše všímavost. Meditace a relaxace nabízí snadné postupy, jak si uvědomit, co se děje s naším tělem a myslí – a vědomě se uvolnit. Omezením napětí tak opět dochází také k redukci chronické bolesti. Vyzkoušejte třeba s motivující meditací nastartovat svůj den už ráno a udržet se tak ve větší pohodě. Progresivní svalová relaxace zase přináší uvolnění střídáním jemného zatínání a povolování jednotlivých svalů v kombinaci s hlubokým dechem.

Dechové techniky

Dechových technik existuje mnoho, pro lepší zvládání se doporučuje především hluboký brániční dech. Nejde o nic jiného než takzvané dýchání do břicha, které pomáhá přepnout nervový systém ze stavu ostražitosti do fáze uvolnění. Při ní dochází k regeneraci a vyplavení hormonu serotoninu, který hraje nezastupitelnou roli také v regulaci vnímání bolesti. Jednoduše si lehněte na klidné místo a zavřete oči. Dlaně si položte na břicho a hluboce dýchejte tak, aby se břicho s nádechem mírně nafukovalo.

Pravidelné cvičení

Bolestivé části pohybového aparátu bychom měli šetřit, avšak pravidelný pohyb přispívá k celkové kondici a schopnosti těla i psychiky vyrovnávat se s bolestí. Pohybem a protahováním svalů dochází k odplavení nahromaděné kyseliny mléčné, která způsobuje pocit únavy a tíhy. Navíc pohyb opět působí na hormonální systém, především na produkci endorfinů, které zajišťují dobrou náladu a potlačují bolest. V době pandemie je stále oblíbenější cvičení doma podle videí. Například česká online platforma pro fyzickou i duševní kondici Gymbee nabízí stovky videí s kvalifikovanými lektory a mnoho z nich je zaměřených právě na úlevu od bolesti a její prevenci.

Fyzioterapie

Bolest bývá často ochranným mechanismem, kterým nás organismus informuje o nesprávném pohybovém chování a držení těla. Fyzioterapie je mladý dynamický obor, který přináší řešení obtíží neinvazivním způsobem – tedy bez porušení kontinuity kůže a bez operativního zásahu. Na začátku by měl být kineziologický rozbor, tedy posouzení držení těla, pohybových návyků a chování. Důležité jsou informace o odchylkách v postavení pánve, vliv poruchy na ostatní segmenty těla a různé asymetrie páteře. Poté fyzioterapeut stanovuje vhodné terapeutické postupy, které zahrnují manuální terapii, vedené cvičení a přístrojové ošetření například ultrazvukem. Nejlepší efekt přinášejí opakované terapie, díky kterým si osvojíme správné držení těla a provádění cviků. Skvělou volbou proto mohou být fyziopobyty, během nichž terapie probíhají několikrát denně.

Přírodní medicína

Mezi tradičně využívané přírodní prostředky proti lokální bolesti patří například hřebíček. Má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky, proto se hodí pro hygienu úst, kde tlumí bolesti zubů a dásní. Zkuste rozkousat jeden až dva hřebíčky na kaši, co nejdéle ponechat v ústech a potom vyplivnout. Vrbová kůra zase obsahuje salicyl, proto se jí říká přírodní aspirin a odvar se používá ke koupelím, obkladům a kloktání. Inspirací z Asie mohou být masti a náplasti s obsahem kapsaicinu, tedy látky z chilli papriček, která zvyšuje prokrvení tkáně a tím urychluje hojení bolestivých svalů, šlach a kloubů.

Chlad a teplo

Otužování například formou sauny s následným zchlazením nebo krátkých studených studených sprch pomáhá snižovat zánět. Bolestivé tkáně je možné prohřívat také cíleně pomocí cílené radiofrekvenční terapie, která přenáší vysokofrekvenční elektromagnetickou energii tělesnou tkání. Vytváří tak selektivní tkáňovou hypertermii, tedy prohřátí, které vede k okamžité a výrazné redukci bolesti, uvolnění ztuhlých svalů, snížení otoků a podpoře regenerace a hojení tkáně. Tato inovativní metoda, která je v ČR dostupná jen v několika málo fyzioterapeutických pracovištích, je účinná u 86 % pacientů.

Úprava stravování Podle odborného webu Futuremedicine naznačují mnohé výzkumy, že vhodnou úpravou jídelníčku můžeme dosáhnout snížení zánětlivosti svého organismu, která chronickou bolest zhoršuje. Měli bychom si hlídat, že naše dieta obsahuje denní porci ovoce a zeleniny, olivového oleje, ořechů a luštěnin (tj. dieta ve středomořském stylu) s odpovídajícími mikroživinami (omega-3, vitamin B12 a hořčík). Zároveň má pozitivní efekt také omezení průmyslově zpracovaných potravin, tedy polotovarů, konzerv, sladkostí a smažených pochutin. Stále populárnější je také přerušovaný půst, byť proti němu má řada odborníků výhrady.

Související

Více souvisejících

zdraví bolest cvičení život protext

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

včera

Ukrajinci prchají z Charkovské oblasti před ruskou armádou. Jsou jich tisíce

Domovy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny už kvůli probíhající ruské ofenzivě muselo opustit téměř 10 tisíc lidí, uvedl tamní gubernátor Oleh Synehubov. Rusové zahájili boje v nové oblasti před několika dny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy