Vědci zjistili, jaké následky má nedostatek spánku

Pokud trpíte nespavostí, zpozorněte. Nová studie tvrdí, že kvůli nespavosti může být pravděpodobnější srdeční infarkt nebo mozková příhoda. Spánek je pro naše zdraví zkrátka a dobře důležitý.

Jedná se o větší studií, která se zabývá souvislostmi mezi nespavostí a kardiovaskulárním rizikem. Vědci ve studii požádali téměř půl milionu Číňanů o odpovědi na tři klíčové příznaky nespavosti. Jestli měli potíže se spánkem a usínáním, zda se probudili příliš brzy ráno a nemohli už usnout, a jestli měli potíže se soustředěním během dne kvůli nedostatku spánku?

O deset let později se vědci zaměřili na kardiovaskulární zdraví účastníků studie. Zjistili, že ti, kteří měli všechny tři příznaky nespavosti, měli o 22% vyšší pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Mrtvici měli o 10% častěji v porovnání s lidmi, kteří spali dobře.

Studie zjistila, že u lidí, kteří hlásili problémy se soustředěním během dne kvůli špatnému spánku, bylo o 13% větší pravděpodobnost srdečních problémů. Lidé, kteří hlásili pouze problémy se spánkem a usínáním, měli o 9% vyšší pravděpodobnost srdečného infarktu nebo mozkové příhody. Ti, kteří ohlásili příliš brzké probuzení, měli o 7% vyšší pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění, než lidé bez problémů se spánkem, napsal server CNN.

„Také si myslím, že nespavost může být příznakem jiného onemocnění v těle, které ještě není symptomatické. Možná se v těle už děje něco, co nespavost ovlivňuje a projeví se to až za 10 let,“ řekla Harvardská profesorka a neuroložka Dr. Natalia Rostová.

Související

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Krok za krokem k dokonalému spánku: Jak vybrat matraci přesně na míru?

Pro dobrou náladu je kvalitní spánek naprostou nezbytností. Dostatek odpočinku je důležitý pro zdraví. Mnoho lidí má přitom se spánkem problémy. Ty mohou být způsobeny různými faktory, jedním z těch nejdůležitějších je nevhodná matrace. Proto je důležité si postel pečlivě vybírat, abyste se v noci nepřevalovali.
Ilustrační fotografie.

Lidé zřejmě v zimě potřebují více spánku, vyplývá ze studie

Nelichotivé poznámky na adresu lidí, kteří v zimě mají problém vylézt z postele, podle vědců možná nejsou na místě. Nový výzkum naznačuje, že ačkoli lidé v chladných měsících nehibernují, možná potřebují více spánku a měli by své návyky uzpůsobit tomuto ročnímu období, napsal list The Guardian.

Více souvisejících

spánek srdeční tep srdce infarkt zdraví výzkum mrtvice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy