Podivný fenomén. Proč máme sny o rozbitém mobilu?

Dokonce i v noci je spáč připoután ke svému mobilnímu telefonu. Až do chvíle, kdy se přístroj roztříští na tisíc kousků. Dospělý člověk se denně podívá na svůj telefon dvěstějedenadvacetkrát. V posteli, ve vlaku, na pláži a dokonce i tam, kde bychom to nečekali: v náručí Morfeově.

Pro telefon jsou tu však bohužel šance na přežití často mizivé. Přehlcen zprávami, sražen náhlým pohybem na zem, to vše se děje ve snu, aniž by člověk po probuzení věděl, jak je to možné. Napsal o tom francouzský deník Le Figaro.

Zazvoní a my hned reagujeme. Jestliže ho někdy ztratíme, zmocní se nás panika. Podle psychoanalytika Michaela Story se náš mobil podobá plyšové hračce. "Stejně jako má kožíšek nahradit mateřskou něhu, tak i mobilní telefon v podstatě představuje vztah ke druhému," říká expert. To by částečně vysvětlovalo náš citový vztah k malému elektronickému přístroji.

Po celý den je tento přístroj svědkem veškeré naší komunikace s ostatními smrtelníky prostřednictvím telefonování, SMS, mailů a sociálních sítí. Naše podvědomí nezůstává pozadu a připomíná nám ho v noci. "Jestliže jsme měli s někým spor, dozvěděli jsme se špatnou zprávu nebo jsme se rozešli s přítelem, může se ve snu telefon rozbít. To ukazuje na nejednoznačnost citového vztahu, který nás spojuje s druhým," uvádí psychoanalytik.

V případě, kdy se vás konverzace a city ke druhému dotýkají a zraňují vás, působí sen jako varování. "Rozbitý přístroj symbolizuje v některých případech důsledky nezdravého vztahu, který nás neuspokojuje," zdůrazňuje terapeutka Christiane Riedelová. A tento scénář neplatí jen pro osoby nám blízké. Dokonalý neznámý, kterého jsme potkali na sociálních sítích, nás může znepokojit nějakou fotografií. "Nevyžádaná fotografie, například genitálií, může být obětí prožívána jako cosi pokořujícího až znásilňujícího," uvádí Michael Stora. "Osoba spojí toto trauma s mobilem a může se jí zdát, jak jím ve zlosti praští o zem nebo ho znechuceně odhodí," dodává.

Další funkce chytrého telefonu spočívá v tom, že je schopen zaznamenávat naše osobní údaje: fotografie, zprávy, maily, čísla nebo poznámky. "Ve Spojených státech se hovoří o self-object, jinak řečeno o předmětu, který představuje prodloužení nás samotných," říká Michael Stora.

Telefon je podle něj jakýmsi způsobem "vrytý" do naší duše, svědčí o naší historii, o našich radostech a strastech, touhách i frustraci. "Jestliže jsme za dne pocítili touhu uspořádat večírek nebo jsme dostali chuť na čokoládu, pak nám rozbitý telefon signalizuje, že dost neposloucháme svou intuici, svá vnitřní hnutí," ujišťuje Christiane Riedelová.

Možná se vám už stalo, že jste díky jeho designu, velké obrazovce, kvalitě fotografií a mnohostí voleb cítili na svůj mobil hrdost. "Někteří lidé, včetně žen, mluví o svém telefonu, jakoby mluvili o svém falu," říká Stora. "Přístroj ztělesňuje moc nad sebou a nad druhými. S radostí ho kontrolujeme, poslouchá nás na slovo. Když nám ve snu spadne na zem, tato moc slábne. Situace se nám vymyká z rukou a to nás činí nešťastnými," vysvětluje.

U osob postižených syndromem digitálního vyhoření je tomu zcela naopak. "Vztah k ostatním prostřednictvím obrazovky je vrhá do napětí a stresu, že si téměř přejí, aby jim mobil vypadl z rukou," konstatuje Michael Stora. "To, že tuto představu konkretizují ve snu, je nakonec osvobozuje," dodává Christiane Riedelová. A doufejme, že je to i vede k tomu, aby nebyli na přístroji tolik závislí.

Související

sny

Lze si navodit lucidní snění? Při karanténě to může lidem pomoci, prokázala studie

Slyšeli jste někdy o lucidním snění? Jedná se o situaci, kdy se spáč probudí ve snu, jehož dění může sám svým chováním ovlivňovat. Kdo by si to, pokud nemá zrovna noční můru, býval nepřál zažít? Příslušná studie zabývající se tímto fenoménem přišla doslova jako na zavolanou, jelikož by lucidní sny mohly být nápomocné lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli v karanténě.

Více souvisejících

sny mobily psychologie život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Dovolená, ilustrační foto

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

včera

včera

Aktualizováno včera

Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan složil přísahu. Potřetí se stal tureckým prezidentem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do Ankary kvůli inauguraci přijely přes desítky lídrů států a vlád včetně šéfa NATO Jense Stoltenberga. Erdogan zemi vládne už dvacet let a dne oznámí i složení své nové vlády. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin

Rusko stanovilo podmínky, za jakých obnoví jadernou smlouvu s USA

Rusko, které v únoru zákonem pozastavilo účast na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní, je ochotno se k ní vrátit, pokud Washington opustí svůj "nepřátelský postoj."  Dohodu Rusko uzavřelo s USA v roce 2010, Vladimir Putin ale letos podepsal zákon o jejím pozastavení.

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se sešel s Fialou a Babišem. Řešili očekávaný summit NATO

Prezident Petr Pavel tvrdí, že zaznamenal názor, že vláda buď některé věci nekomunikuje dostatečně, nebo, že nejsou vyslyšeny argumenty opozice. Uvedl to po jednání s Petrem Fialou a Andrejem Babišem, na němž řešili nadcházející summit NATO ve Vilniusu a bezpečnostní dohodu se Spojenými státy.

včera

včera

včera

včera

Přelomový vynález dnes slaví svůj den. Jízdní kolo je s námi už stovky let

Od roku 2018 je třetí červnový den Světovým dnem jízdního kola. Má mimo jiné zvýšit popularitu cyklistiky a jízdního kola coby ekologického dopravního prostředku, který může i díky cenové dostupnosti využívat většina lidí na celém světě. Jízdní kolo patří mezi přelomové vynálezy s dlouhou historií, jezdí se na něm již déle než 200 let! 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy