Lze si navodit lucidní snění? Při karanténě to může lidem pomoci, prokázala studie

Slyšeli jste někdy o lucidním snění? Jedná se o situaci, kdy se spáč probudí ve snu, jehož dění může sám svým chováním ovlivňovat. Kdo by si to, pokud nemá zrovna noční můru, býval nepřál zažít? Příslušná studie zabývající se tímto fenoménem přišla doslova jako na zavolanou, jelikož by lucidní sny mohly být nápomocné lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli v karanténě.

Snění je neoddělitelnou součástí našich životů, ale málokdo z nás si je pamatuje, a ještě menší část si je během nich vědomá, že se nenachází v reálném světě. Veškeré dosavadní metody, jak si vytvořit lucidní sny, kdy si je dotyčný vědom, že sní, a tudíž může zasahovat do jejich dění, se setkaly spíše s neúspěchem.

Doktor Denholm Aspy z adelaidské univerzity se proto rozhodl v roce 2018 začít se studií zaměřenou na komparaci několika pokusů o navození lucidního snění. Zde zjistil, že se u lidí, kteří se rozhodli pro mnemonickou neboli paměťovou metodu (Mnemonic Induction of Lucid Dreamsse - MILD), dostavily ihned u prvního tréninku jasné sny, a to u 17 % strávených nocí. Jednalo se o jeden z nejlepších výsledků, jichž se podařilo dosáhnout, aniž by musely být nasazovány doplňky v podobě léků na Alzheimerovu chorobu.

Příslušná studie se uskutečnila na reprezentativním vzorku 355 dobrovolníků, jež vyzkoušeli pět různých technik nebo jejich různých kombinací, mezi nimiž nechyběl ani pokus o iniciaci smyslů (Senses Initiated Lucid Dream - SSILD), jehož součástí je probuzení po pěti hodinách a následná intenzivní koncentrace po dobu 20 sekund před opětovným návratem ke spánku,

V odborném magazínu Frontiers in Psychology potvrdil Aspy své dřívější úspěchy s MILD a SSILD, které se u většiny dobrovolníků skutečně osvědčily. Kombinace obou metod měla za následek plus mínus stejný počet snů u všech jednotlivců. 

Většina lidí, kteří se "probudili" ve snu, má s tímto typem snění dobré zkušenosti, zejména třetina sledovaných. Více než polovina účastníků Aspyho výzkumu se nechala slyšet, že už lucidní sny měla, a že by je chtěla mít častěji. 

Podle lékaře spočívá výhoda lucidního snění i v následné schopnosti umět se postavit čelem svým problémům nebo zvládnout náročné životní situace, jimž spící lidé kolikrát čelí. To by mohlo být pomyslným lékem na vedlejší účinky restriktivních opatření, která byla přijatá v souvislosti s epidemií koronaviru.

"Díky lucidnímu snění se lidem dostavují živé zážitky, kterých se mohou nabažit dosyta, a které jim jsou za bdělého stavu nedostupné," Denholm Aspy.

Pandemie covid-19 navíc měla za následek větší počet živých snů, včetně nočních můr. "Některým se zdálo o nemocnicích, jiným o svých infikovaných blízkých a v některých případech šlo i o mnohem symboličtější sny," nastínil doktor v interview pro server Ilfscience.com s dodatkem, že lucidní snění pomáhá lidem, kteří trpí nočními můrami, neboť si mohou rychle uvědomit, že nejde o realitu.

"Lidé, kteří jsou v domácí izolaci by si mohli mít nový koníček, a to přímo v peřinách," Denholm Aspy.

Doktor i nadále vyhledává dobrovolníky, kteří by byli ochotní se zapojit do jeho studií, a kteří by dodržovali jím doporučovanou techniku, a následně jej informovali o jejím případném osvědčení. 

Související

Ilustrační foto

Podivný fenomén. Proč máme sny o rozbitém mobilu?

Dokonce i v noci je spáč připoután ke svému mobilnímu telefonu. Až do chvíle, kdy se přístroj roztříští na tisíc kousků. Dospělý člověk se denně podívá na svůj telefon dvěstějedenadvacetkrát. V posteli, ve vlaku, na pláži a dokonce i tam, kde bychom to nečekali: v náručí Morfeově.

Více souvisejících

sny spánek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 3 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody

Otázka, zda Spojené státy opět vystoupí z Pařížské dohody, je znovu aktuální vzhledem k možnému návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Přestože je tento scénář znepokojivý, historie naznačuje, že by jeho dopad mohl být zvládnutelný, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy