Lze si navodit lucidní snění? Při karanténě to může lidem pomoci, prokázala studie

Slyšeli jste někdy o lucidním snění? Jedná se o situaci, kdy se spáč probudí ve snu, jehož dění může sám svým chováním ovlivňovat. Kdo by si to, pokud nemá zrovna noční můru, býval nepřál zažít? Příslušná studie zabývající se tímto fenoménem přišla doslova jako na zavolanou, jelikož by lucidní sny mohly být nápomocné lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli v karanténě.

Snění je neoddělitelnou součástí našich životů, ale málokdo z nás si je pamatuje, a ještě menší část si je během nich vědomá, že se nenachází v reálném světě. Veškeré dosavadní metody, jak si vytvořit lucidní sny, kdy si je dotyčný vědom, že sní, a tudíž může zasahovat do jejich dění, se setkaly spíše s neúspěchem.

Doktor Denholm Aspy z adelaidské univerzity se proto rozhodl v roce 2018 začít se studií zaměřenou na komparaci několika pokusů o navození lucidního snění. Zde zjistil, že se u lidí, kteří se rozhodli pro mnemonickou neboli paměťovou metodu (Mnemonic Induction of Lucid Dreamsse - MILD), dostavily ihned u prvního tréninku jasné sny, a to u 17 % strávených nocí. Jednalo se o jeden z nejlepších výsledků, jichž se podařilo dosáhnout, aniž by musely být nasazovány doplňky v podobě léků na Alzheimerovu chorobu.

Příslušná studie se uskutečnila na reprezentativním vzorku 355 dobrovolníků, jež vyzkoušeli pět různých technik nebo jejich různých kombinací, mezi nimiž nechyběl ani pokus o iniciaci smyslů (Senses Initiated Lucid Dream - SSILD), jehož součástí je probuzení po pěti hodinách a následná intenzivní koncentrace po dobu 20 sekund před opětovným návratem ke spánku,

V odborném magazínu Frontiers in Psychology potvrdil Aspy své dřívější úspěchy s MILD a SSILD, které se u většiny dobrovolníků skutečně osvědčily. Kombinace obou metod měla za následek plus mínus stejný počet snů u všech jednotlivců. 

Většina lidí, kteří se "probudili" ve snu, má s tímto typem snění dobré zkušenosti, zejména třetina sledovaných. Více než polovina účastníků Aspyho výzkumu se nechala slyšet, že už lucidní sny měla, a že by je chtěla mít častěji. 

Podle lékaře spočívá výhoda lucidního snění i v následné schopnosti umět se postavit čelem svým problémům nebo zvládnout náročné životní situace, jimž spící lidé kolikrát čelí. To by mohlo být pomyslným lékem na vedlejší účinky restriktivních opatření, která byla přijatá v souvislosti s epidemií koronaviru.

"Díky lucidnímu snění se lidem dostavují živé zážitky, kterých se mohou nabažit dosyta, a které jim jsou za bdělého stavu nedostupné," Denholm Aspy.

Pandemie covid-19 navíc měla za následek větší počet živých snů, včetně nočních můr. "Některým se zdálo o nemocnicích, jiným o svých infikovaných blízkých a v některých případech šlo i o mnohem symboličtější sny," nastínil doktor v interview pro server Ilfscience.com s dodatkem, že lucidní snění pomáhá lidem, kteří trpí nočními můrami, neboť si mohou rychle uvědomit, že nejde o realitu.

"Lidé, kteří jsou v domácí izolaci by si mohli mít nový koníček, a to přímo v peřinách," Denholm Aspy.

Doktor i nadále vyhledává dobrovolníky, kteří by byli ochotní se zapojit do jeho studií, a kteří by dodržovali jím doporučovanou techniku, a následně jej informovali o jejím případném osvědčení. 

Související

Ilustrační foto

Podivný fenomén. Proč máme sny o rozbitém mobilu?

Dokonce i v noci je spáč připoután ke svému mobilnímu telefonu. Až do chvíle, kdy se přístroj roztříští na tisíc kousků. Dospělý člověk se denně podívá na svůj telefon dvěstějedenadvacetkrát. V posteli, ve vlaku, na pláži a dokonce i tam, kde bychom to nečekali: v náručí Morfeově.

Více souvisejících

sny spánek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AP řekl, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny, která je považovaná za spojence Ruska, minulý týden absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v minulých týdnech představil mírový plán pro Ukrajinu.

před 21 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

dron MQ-9 Reaper

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

včera

Íránský dron Šáhid-136

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu

Řada vnitřních součástek íránských dronů Šáhed je natolik jednoduchá, že je lze běžně zakoupit i v internetových obchodech, uvedl v reportáži Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) nejmenovaný představitel ukrajinské rozvědky. Právě těmito drony ve vlnách útočí Rusko na ukrajinská města, naposledy během noci na dnešek.

včera

včera

Donald Trump a Mike Pence

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby

Federální soudce nařídil bývalému viceprezidentovi Spojených států Mikeu Penceovi předstoupit před velkou porotu v rámci vyšetřování snahy někdejšího prezidenta Donalda Trumpa zablokovat výsledky prezidentské volby roku 2020. S odvoláním na své zdroje to uvádí televize CNN a další americká média. Pence se obsílce od zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe bránil s tím, že vzhledem k jeho dřívější dvojí funkci viceprezidenta a předsedy Senátu ho vláda nemůže nutit svědčit.

včera

Sisyfův balvan valili střídající se dobrovolníci v čele protestního pochodu Prahou směrem na Hrad.

"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad

Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační foto

Spor o ruské a běloruské sportovce: MOV nedodržuje doporučení OSN, z Česka zaznívá kritika

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

Aktualizováno včera

Francouzská policie, ilustrační foto

Francie pokračuje ve stávkách proti penzijní reformě, v ulicích je 13 tisíc policistů

V Paříži a dalších francouzských městech dnes znovu vypukly střety mezi demonstranty a policií při už desátém kole protestů proti nepopulární penzijní reformě, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro nárok na plný důchod. V ulicích je podle ministerstva vnitra 13.000 policistů, z toho 5500 v Paříži, kde krátce po začátku odpolední manifestace skončilo ve vazbě 22 lidí. Ráno byla ve Francii narušená železniční doprava, protestující také zablokovali silnice v okolí měst Rennes a Nantes, uvedla agentura AFP.

včera

Záporožská jaderná elektrárna

Boje u Záporožské JE zesílily. Podle MAAE se rýsuje dohoda

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

USA chtějí zvláštní tribunál, který který by soudil Rusko za agresi proti Ukrajině

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington tak podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

včera

Britská vláda chce vystěhovat tisíce afghánských uprchlíků z hotelů

V Británii se mají v příštích měsících vystěhovat tisícovky afghánských uprchlíků z hotelů, které jim Londýn na státní útraty nabídl jako dočasné útočiště. Konzervativní vláda premiéra Rishiho Sunaka dnes podle deníku The Times oznámila, že dotyční obdrží na konci dubna dopis s příslušnou výzvou.

Zdroj: ČTK

Další zprávy