V rasismem nasáklé Brazílii padá tabu. Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek

Gloria Maria a Shirley odmalička snily o tom, že budou předvádět modely slavných návrhářů, ale pro mladé černé ženy byla přehlídková mola v rasismem prosáklé Brazílii dlouho nepřístupná. Napsala o tom agentura AFP.

Jejich sen se nicméně uskutečnil letos v listopadu, na poslední přehlídce Týdnu módy v Sao Paulu, která je hlavní módní událostí v zemi.

Byla to tentokrát docela jiná přehlídka: nejenže byla kvůli pandemii covidu-19 pouze virtuální a bylo nutné ji sledovat na internetu, ale podle nového nařízení musela být nejméně polovina modelek tmavé pleti.

Šlo o bezprecedentní změnu, která byla možná díky činnosti sdružení usilujících o rasovou rovnost. Oběma mladým ženám to umožnilo uskutečnit jejich sen.

Dříve módní domy nechávaly vystoupit na molo jen jednu nebo dvě černé modelky, uprostřed blondýnek s modrýma očima, jako je slavná top modelka Gisele Bundchenová. A to v zemi, kde více než polovinu populace tvoří černoši nebo míšenci.

V Brazílii, která jako poslední země Ameriky zrušila otroctví až v roce 1888, oživly debaty o rasismu po smrti čtyřicetiletého černocha Joaa Alberta Silveiry Freitase, kterého v listopadu utloukli k smrti bezpečnostní agenti v supermarketu v Porto Alegre.

Fotografie útoku pak obíhaly po sociálních sítích. Podle Shirley Pittové se však rasismus projevuje v každodenním životě i tím, že v médiích není zastoupena populace černé pleti.

"Dlouho mi trvalo, než jsem nabyla přesvědčení, že jsem hezká. V televizi jsem nikdy neviděla lidi jako jsem já," říká jednadvacetiletá Brazilka, která už pózovala pro renomované časopisy jako je Vogue, Elle nebo Marie Claire.

Její příběh moderní Popelky upoutal pozornost médií: než byla v roce 2018 objevena, prodávala mladá žena s krátkými vlasy ražniči u zoologické zahrady ve svém rodišti, městě Salvador de Bahia, společně s matkou.

"Pracovaly jsme každý den, dokonce i v neděli, od rána do večera," říká mezi dvěma přehlídkami.

Když byla malá, styděla se za své kudrnaté vlasy. "Nosila jsem šátek, abych je zakryla," vzpomíná. "Je důležité, aby černé děti pochopily, že to není problém, že naše vlasy jsou krásné," zdůrazňuje.

Sedmnáctileté Glorii Marii Siqueirové sice lidé říkali, že by mohla být modelkou, ale ona sama ve svou budoucnost v módě příliš nevěřila.

"Myslela jsem, že toho nikdy nedosáhnu. Nevěřila jsem si, nepřipadala jsem si dost pěkná," říká dívka s afro účesem, která nyní poskytuje interview v sídle mezinárodní agentury Ford v Sao Paulu.

"Dnes vím, že mohu dosáhnout toho, co jiné modelky," dodává mladá Brazilka, která od dětství obdivovala černé top modelky, jako je Američanka Naomi Campbellová nebo Australanka súdánského původu Adut Akechová.

Dnes sní o tom, že bude pózovat pro Peruánce Maria Testina, jednoho z nejznámějších módních fotografů.

"Lidé se často považují za méněcenné, protože jsou jiní, a chtějí se podobat tradičním kánonům krásy. Nevědí, že právě ta odlišnost je činí jedinečnými," říká Gloria Maria.

Shirley nemá v úmyslu ohlížet se na minulost. "Teď, když jsme vstoupily do světa módy, není na místě myslet na minulost, je třeba jít kupředu," zdůrazňuje.

Související

Modelka v reklamě na hamburger, má plastickou operaci?

Vyplatí se plastika? Modelky na nich prodělávají, tvrdí vědci

Zatímco plastická chirurgie zažívá obrovský boom a touží po ni stále více lidí, tak její prospěšnost vzhledem k okolí může být diskutabilní. Výzkum vědkyně z Thajska zjistil, že modelky, jenž se podrobí plastické operaci, můžou odrazovat zájemkyně o produkty, které propagují.

Více souvisejících

modelky ženy černoši Brazílie rasismus

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy