V rasismem nasáklé Brazílii padá tabu. Modelky černé pleti dobývají mola přehlídek

Gloria Maria a Shirley odmalička snily o tom, že budou předvádět modely slavných návrhářů, ale pro mladé černé ženy byla přehlídková mola v rasismem prosáklé Brazílii dlouho nepřístupná. Napsala o tom agentura AFP.

Jejich sen se nicméně uskutečnil letos v listopadu, na poslední přehlídce Týdnu módy v Sao Paulu, která je hlavní módní událostí v zemi.

Byla to tentokrát docela jiná přehlídka: nejenže byla kvůli pandemii covidu-19 pouze virtuální a bylo nutné ji sledovat na internetu, ale podle nového nařízení musela být nejméně polovina modelek tmavé pleti.

Šlo o bezprecedentní změnu, která byla možná díky činnosti sdružení usilujících o rasovou rovnost. Oběma mladým ženám to umožnilo uskutečnit jejich sen.

Dříve módní domy nechávaly vystoupit na molo jen jednu nebo dvě černé modelky, uprostřed blondýnek s modrýma očima, jako je slavná top modelka Gisele Bundchenová. A to v zemi, kde více než polovinu populace tvoří černoši nebo míšenci.

V Brazílii, která jako poslední země Ameriky zrušila otroctví až v roce 1888, oživly debaty o rasismu po smrti čtyřicetiletého černocha Joaa Alberta Silveiry Freitase, kterého v listopadu utloukli k smrti bezpečnostní agenti v supermarketu v Porto Alegre.

Fotografie útoku pak obíhaly po sociálních sítích. Podle Shirley Pittové se však rasismus projevuje v každodenním životě i tím, že v médiích není zastoupena populace černé pleti.

"Dlouho mi trvalo, než jsem nabyla přesvědčení, že jsem hezká. V televizi jsem nikdy neviděla lidi jako jsem já," říká jednadvacetiletá Brazilka, která už pózovala pro renomované časopisy jako je Vogue, Elle nebo Marie Claire.

Její příběh moderní Popelky upoutal pozornost médií: než byla v roce 2018 objevena, prodávala mladá žena s krátkými vlasy ražniči u zoologické zahrady ve svém rodišti, městě Salvador de Bahia, společně s matkou.

"Pracovaly jsme každý den, dokonce i v neděli, od rána do večera," říká mezi dvěma přehlídkami.

Když byla malá, styděla se za své kudrnaté vlasy. "Nosila jsem šátek, abych je zakryla," vzpomíná. "Je důležité, aby černé děti pochopily, že to není problém, že naše vlasy jsou krásné," zdůrazňuje.

Sedmnáctileté Glorii Marii Siqueirové sice lidé říkali, že by mohla být modelkou, ale ona sama ve svou budoucnost v módě příliš nevěřila.

"Myslela jsem, že toho nikdy nedosáhnu. Nevěřila jsem si, nepřipadala jsem si dost pěkná," říká dívka s afro účesem, která nyní poskytuje interview v sídle mezinárodní agentury Ford v Sao Paulu.

"Dnes vím, že mohu dosáhnout toho, co jiné modelky," dodává mladá Brazilka, která od dětství obdivovala černé top modelky, jako je Američanka Naomi Campbellová nebo Australanka súdánského původu Adut Akechová.

Dnes sní o tom, že bude pózovat pro Peruánce Maria Testina, jednoho z nejznámějších módních fotografů.

"Lidé se často považují za méněcenné, protože jsou jiní, a chtějí se podobat tradičním kánonům krásy. Nevědí, že právě ta odlišnost je činí jedinečnými," říká Gloria Maria.

Shirley nemá v úmyslu ohlížet se na minulost. "Teď, když jsme vstoupily do světa módy, není na místě myslet na minulost, je třeba jít kupředu," zdůrazňuje.

Související

Modelka v reklamě na hamburger, má plastickou operaci?

Vyplatí se plastika? Modelky na nich prodělávají, tvrdí vědci

Zatímco plastická chirurgie zažívá obrovský boom a touží po ni stále více lidí, tak její prospěšnost vzhledem k okolí může být diskutabilní. Výzkum vědkyně z Thajska zjistil, že modelky, jenž se podrobí plastické operaci, můžou odrazovat zájemkyně o produkty, které propagují.

Více souvisejících

modelky ženy černoši Brazílie rasismus

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy