Tajemství dolaru: Věděli jste, že název nejslavnější světové měny má svůj původ u nás?

Nejznámější a dnes také nejpoužívanější měnou světa je dolar. Při vyslovení této měny si jistě každý vybaví Ameriku, respektive Spojené státy americké. Málo kdo však ví, že tato měna má historické vazby na české země.

Zatímco na evropském kontinentě, především v rámci Evropské unie, se setkáváme s nadregionální měnou v podobě Eura, ale také s řadou regionálních platidel, včetně naší české Koruny, na americkém kontinentě a obecně ve světě vládne jiná měna – dolar.

Americký dolar, či také dollar, v hovorové angličtině též buck, je označovaný znakem $. Jedná se o oficiální měnu Spojených států amerických a v dalších zemích světa, které si ji nezávisle zvolily. Řada států pak má svou měnu pevně vázánu na kurz Amerického dolaru. Není divu. Americký dolar je nejpoužívanější měnou v mezinárodních transakcích, v mnoha ostatních státech je také široce používána jako bankovní rezerva.

Dolar tak najdeme jako platidlo v řadě zemí na americkém kontinentě, například v Kanadě, v Panamě či v Belize, ale také v Austrálii, v asijském Hongkongu a na Tchaj-wanu či v africkém Zimbabwe. V každé zemi pak nese příslušný regionální název, např. Australský dolar, Bahamský dolar apod.

Tuto světově známou a nejpoužívanější měnu má řada lidí pevně spjatou se Spojenými státy americkými, kde by lidé také často hledali počátky její historie. Ve Spojených státech byl Americký dolar zaveden 6. července roku 1785 a 2. dubna 1792 byl redefinován v rámci výnosu Mint Act. Historie tohoto platidla, jeho názvu, je však mnohem starší a možná překvapivě pochází z Evropy, ba dokonce z českých zemí.

Název dolar vznikl z historického německého jména stříbrných mincí, česky tolarů, v historii označovaných německy Thaler, dnes Taler. Konkrétně se jednalo o velkou stříbrnou minci o hmotnosti kolem 30 gramů. Raženy byly v různých obměnách v různých státech, včetně například Uherska. První taková mince byla ražena koncem 15. století v Tyrolsku ještě pod názvem Guldiner.

Tato stříbrná mince měla pro nedostatek zlata nahradit starší zlaté mince. Nový název Thaler, česky tolar,se objevuje až v 16. století. Stalo se tak díky mincím raženým v českém městě Jáchymov, německy Joachimsthaler, dříve Joachimsthal, v překladu doslova Jáchymův důl.

Tolar či Thaler byl ražen od 15. ledna 1520 jako lokální měna z jáchymovského stříbra. Mince byly původně regionálně odlišovány, proto stříbrné mince z Jáchymova nesly německé označení Joachimsthaler, zkráceně Thaler nebo Taler. S tímto zkráceným názvem přešel název do mnoha jazyků v Evropě i mimo ni.

Dodejme, že ražbu v Jáchymově neřídil panovník, ale významný a bohatý rod Šliků. Ti získali povolení k ražbě od českého sněmu 9. ledna 1520. Mince byly raženy v jáchymovské mincovně. Podle zpráv z několika zdrojů však byly tolary raženy již roku 1519. Před vydáním úředního svolení vznikaly zřejmě ve sklepech šlikovského hrádku jihozápadně od Jáchymova. Ražba těchto mincí byla zastavena na jaře roku 1528 z příkazu císaře Ferdinanda I.

To ale nic nezměnilo na šíření této měny a jejího názvu. Vedle například maďarštiny, kde se objevuje pod názvem tallér či italštiny tallero, se slovo Thaler z českého Jáchymova dostalo i do Nizozemí. Zde se jednalo (rijks)daalder nebo (rijks)daler. Odsud se také název dostal do angličtiny jako dollar, později dolar.

Nizozemský peníz byl velmi oblíbený nejen v Nizozemí, ale také v jeho koloniích. Uveďme například Nizozemskou východní Indii a především nizozemskou kolonii Nové Nizozemí, které bylo na území několika současných amerických států, například dnešního New Yorku. Odsud se postupně během 17. a 18. století tyto mince dostaly do britských kolonií, které byly zárodkem budoucích Spojených státu amerických a jejich dolaru.

Související

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.
Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Více souvisejících

historie americký dolar peníze USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy