Velešín skrývá unikátní kostel, který byl rozporcován na několik domů

Město Velešín leží v okrese Český Krumlov v Jihočeském kraji, asi 8 km východně od Českého Krumlova. Kromě jiných pamětihodností ukrývá bývalý gotický kostel sv. Filipa a Jakuba, který představuje unikátní ukázku společenského, respektive náboženského a urbanistického vývoje v 18. století.

Období osvícenství v 17. až 18. století, které je u nás spojováno mimo jiné s významnou panovnictví Marií Terezií, nebylo jen obdobím modernizace a růstu vzdělanosti, ale i dobou odmítavých reakcí na barokní religiozitu, proti níž byly využity vlastní prostředky a možnosti člověka, jako byl racionalismus, logika a humanismus. To pochopitelně vedlo k různým společenským, ale i náboženským změnám.

Významným představitelem osvícenských myšlenek byl i císař Josef II. V návaznosti na svou matku se významně podílel na růstu vzdělanosti ve všech oborech vědění, ale především uskutečnil řadu reforem, které vedly jednak k modernizaci země, ale i k četným společenským proměnám. Hovořit lze například o zrušení nevolnictví v roce 1781.

Vedle toho zastánci osvícenství požadovali zbavení církve politické moci a odloučení církve od státu. Církev už neměla být nedotknutelná. I tyto postoje vedly Josefa II. k zrušení klášterů, které se nevěnovaly veřejně prospěšným činnostem, ke zrušení různých kaplí či kostelů. To se dotklo i kostela sv. Filipa a Jakuba ve Velešíně.

Historická obec Velešín již disponovala kostelem sv. Václava ze 13. století, když byl na její návsi koncem 15. století vystavěn druhý kostel sv. Filipa a Jakuba. Proč k tomu došlo, není dodnes jisté. O výstavbě ani financování nejsou žádné doklady. Existuje pouze zpráva o vysvěcení kostela v roce 1491 biskupem Benediktem z Valdštejna. Téhož roku byl nově vysvěcen i starší opravený velešínský kostel sv. Václava.

V roce 1631 byl nový kostel obohacen o věž se třemi zvony a v roce 1673 byla přistavěna sakristie. Kostel sv. Filipa a Jakuba byl ale využíván jen minimálně. V 17. a 18. se v něm sloužily jen dvě bohoslužby ročně. Proto byl během reforem Josefa II. shledán jeho nepotřebný a bylo rozhodnuto o jeho zrušení. Stalo se tak v roce 1785.

O dva roky později byl bývalý římskokatolický chrám prodán obci za 155 zlatých. Chrámová loď se následně stala majetkem soukromých osob, kteří si zde zřídily byty. Její prostor se tak rozdělil na několik částí. Vznikly zde dva obytné domy, v presbytáři byla zřízena nemocnice a do sakristie byla umístěna šatlava.

Až do požáru v roce 1906 si kostel uchoval řadu prvků pozdně gotického stavitelství. Kromě obytných bytů se v prostorách chrámové lodi vystřídala škola, od roku 1928 pošta a po druhé světové válce úřadovna Místního národního výboru.

V padesátých letech 20. století došlo ke stavebním úpravám, které se snažily dochovat hodnotné umělecké prvky, například nástěnné malby. Zároveň ale nevhodně uzpůsobily členění prostor pro nové využití.

V letech 1957–1961 zde sídlil městský archiv, později sklad Civilní obrany nebo klubovna SSM. K úpravám s citem pro historický význam kostela došlo až po roce 1989. Tehdy došlo například k úpravě fasády. V domě čp. 89, který zabírá jižní část kostela, dnes sídlí informační centrum a Městské muzeum.

Dodnes se dochoval složitý stavební organismus kostela v podobě jednolodní stavby s polygonálním presbytářem, sakristií a západní zvonicí, spolu s přístavbou hasičské zbrojnice a přístavky na severní straně.

Celý objekt kostela je tak výjimečným příkladem využití zrušené církevní stavby pro obytné účely s kombinací pozdně gotické a klasicistní architektury a zároveň dokladem charakteru a vybavení drobné měšťanské architektury období 18. století.  

Související

Oděsa, Ukrajina.

Památky UNESCO ohrožené válkou: Významné archeologické lokality i architektonické skvosty

Na 18. dubna připadá Mezinárodní den památek a historických sídel. Nejvýznamnější historické památky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Bohužel některým z nich hrozí v souvislosti se zuřícími válečnými konflikty úplný zánik. Jaké pamětihodnosti figurují na zvláštním seznamu světového dědictví v ohrožení? Jsou to archeologické lokality, architektonické a umělecké skvosty i místa, kde se psala velká historie lidstva. 

Více souvisejících

památky Kostely architektura zajímavosti historie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 12 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy