Víno v minulosti sloužilo jako lék a využívalo se v kuchyni

Víno zná lidstvo tisíce let. V minulosti se pojilo výhradně s těmi nejvyššími společenskými vrstvami, které ho často využívaly i v gastronomii coby přísadu do nejrůznějších pokrmů. Pro ostatní sloužilo především jako vzácný lék.

Jak se víno využívalo v kuchyni?

Víno patřilo ve středověku k nejčastěji konzumovaným nápojům, ve vyšší společnosti se dokonce mnohdy pilo výhradně jenom to. Dle současných odhadů vypil středověký člověk zhruba dva až čtyři litry vína za den! Kromě pití konzumovali lidé tehdy víno také v pokrmech, do nichž se často přidávalo. V některých jídlech tvořilo víno základ, jako například ve vinné polévce, která se vařila v 17. století takto:

„Ustrouhej žemli a usmaž ji na přepuštěném másle. Dej ji do hrnečku, nalij na ni víno, rozmíchej, dej do ní šafránu, květ, zázvor, skořici a cukr. Uvař a jez.“

Víno bylo také ingrediencí do nejrůznějších kaší, a to sladkých i slaných. Do sladkých kaší se přidávalo víno sladší, dále se do nich dával med, rozinky a čerstvé ovoce – jablka, hrušky nebo švestky. Tyto plody zároveň patřily i do kaší slaných. Slané kaše se dělaly z masa, vína a koření, jako třeba kaše z hovězího masa, na níž se zachoval recept z 15. století:

„Uvař libové hovězí maso, potom je posekej a rozpusť sladkým vínem nebo šlehanými vejci, smíchej, přidej trochu medu, rozinek, krájené mandle a koření, skořici, zázvor, pepř a šafrán. Dej do horkého másla a dobře dus, až bude jako jikry.“

Víno se využívalo i při přípravě vařeného a pečeného masa, tvořilo základ omáček podávaných k masu. Takové omáčky pak obsahovaly i koření či rozinky. Často se ve výrazně kořeněné omáčce z vína pekly nebo vařily ryby a kuřata. V 15. a 16. století byl ve vyšší společnosti oblíbený pokrm nazývaný jako „kuřata mladá uherským obyčejem“:

„Uvař kuřata. Oloupej asi dvacet až dvacet pět cibulí a nech je celé uvařit ve víně. Potom je rozetři s kořenem petržele, přidej víno, ve kterém se cibule vařily, a trochu čistého vinného octa. Okořeň zázvorem, skořicí, muškátovým květem a dobře ošafreň. Do této omáčky dej vařená kuřata. Pakli chceš ozdobně učiniti, dej mandle a rozinky, jako u velikých dvorů jest obyčej.“

Víno jako lék

Víno ve středověku a raném novověku sice mnozí popíjeli denně, přesto bývalo tehdejšími lékaři a léčiteli doporučováno jako účinný lék. Pomáhat mělo prakticky při každém zdravotním problému. Na nachlazení, ale třeba i ženám po porodu nebo během morových epidemií se podávala již zmíněná vinná polévka, jejíž léčebné účinky mělo posílit přidané koření. Z vína a koření se připravovaly i studené nebo teplé obklady, které se přikládaly na rány, srdce či plíce. Obecně platilo, že bílé víno lidské tělo ochlazuje, zatímco to červené mu naopak dodává teplo. Přestože mnohé léčebné vinné postupy mohly skutečně fungovat, některé středověké rady spojené s opojným nápojem jsou dnes spíše úsměvné. Víno prý pomáhalo při kocovině, jak se píše ve středověké básni: „Po večerním víně kdyžkoliv, jestliže tě hlava bolí: hleď je zas hned ráno píti, tak budeš lékařství míti.“

Související

Více souvisejících

víno recepty, vaření historie léky

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

před 10 hodinami

Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

před 10 hodinami

Počasí v noci dalo hasičům zabrat. Zlámané stromy místy zastavily dopravu

Bouřky a silný vítr, které v úterý večer a v noci zasáhly Česko, lámaly stromy, ničily střechy i elektrická vedení. Hasiči měli napříč několika kraji stovky výjezdů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy