Další nečekaný projev globálního oteplování: Vinaři ruší vinice, zájem klesá, náročnost stoupá

Dokonce ani "elixír bohů" není imunní vůči klimatickým změnám. Významní vinaři z renomovaného francouzského regionu Bordeaux plánují definitivně vytrhat tisíce hektarů vinic, protože změna spotřebitelských preferencí a globální oteplování postihly jeden z nejcennějších prvků francouzského zemědělství, jak upozornil server Politico.

I když Bordeaux má pověst prestižní oblasti, kombinace různých faktorů, včetně poklesu konzumace červeného vína, klesající poptávky z Číny a obtíží spojených s výrobou vína v se stále teplejším klimatu, způsobuje razantní změny ve francouzském vinařství.

Konzumace červeného vína ve Francii v posledních desetiletích významně poklesla, protože místní spotřebitelé dávají přednost jiným osvěžujícím nápojům, jako je pivo. Zatímco lahve vysoce kvalitního bordeauxského vína, včetně nejprestižnějších "grand cru", stále nacházejí odbyt, poptávka po běžných červených vínech pro hromadný trh klesá. To má za následek pokles cen a mnoho vinařů se ocitá v situaci, kdy je výhodnější zničit vinice a získat kompenzaci, než pokračovat ve výrobě vína.

Francouzská vláda plánuje vinařům poskytnout miliony eur za sklizení vinné révy včetně kořenů. Cílem tohoto programu, který byl ohlášen na letošním zemědělském veletrhu Salon de l'agriculture v Paříži, je snížit produkci a umožnit vinařům využít půdu k jiným účelům. Realizace programu je naplánována na tento podzim a vinaři budou kompenzováni koncem roku. Finanční prostředky budou použity k transformaci neprodaného vína na průmyslový alkohol, který se bude využívat při výrobě parfémů nebo dezinfekcí na ruce. Zároveň budou některé části vinic vykáceny, aby se celková produkce snížila.

Úřady nabízejí kolem 6000 eur (více než 144 000 Kč) za každý hektar vinice, který bude vytržen. V departementu Gironde na jihozápadě Francie, kde sídlí Bordeaux, už bylo podáno přes tisíc předběžných žádostí o účast v programu. Z těchto žádostí vyplývá, že třetina žadatelů plánuje vinice úplně zrušit a opustit vinařství. Zbytek má v úmyslu snížit produkci a soustředit se na výrobu kvalitnějšího vína.

Pro Stéphana Gabarda, majitele 40 hektarů vinic v Bordeaux, který se specializuje na červená vína, je snížení produkce jedinou cestou, jak reagovat na nepříznivý pokles prodeje. "Máme problémy s prodejem veškeré naší produkce a preferujeme snížení objemu výroby tak, aby odpovídal naší schopnosti prodat," uvedl Gabard.

Plánuje sklidit zhruba deset hektarů vinic. Loni byl jeho prodej nižší o zhruba 30 procent než v roce 2019 před vypuknutím pandemie covidu-19. Přebytečná produkce, kterou Gabard spíše označuje jako nedostatek poptávky, vede k tomu, že vinaři musejí víno prodávat za velmi nízké ceny. Podle něj lze láhev kvalitního bordeauxského vína nalézt v supermarketech už za dvě eura (přibližně 48 Kč), což podle něj vede ke ztrátě hodnoty a pověsti všech vinařů, kteří se snaží tuto značku propagovat.

Data z ministerstva zemědělství ukazují, že ve druhé polovině roku 2022 klesla cena červených vín z Bordeaux o 21 procent ve srovnání s průměrnou cenou za předchozích pět let. Naopak průměrná cena bílých vín z Bordeaux mírně stoupla.
 

Související

Více souvisejících

Francie víno

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 9 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

"Smrt režimu." Ruská žačka 10. třídy si má odpykat 3,5 roku vazby. Prokurátor požadoval pět let v trestanecké kolonii

Teenagerka 17letá Ljubov Lizunovová ze sibiřského města Čita byla odsouzena k 3,5 rokům vězení za protiválečné graffiti a příspěvky na sociálních sítích, uvedl ve čtvrtek ruský soud.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy