Víte, kdy a kde byl u nás ozdoben první vánoční stromeček?

Historie zdobení stromů sahá až do pohanských časů. Ostatně právě tento zvyk, doplněný o křesťanské symboly a náplň stál i u zrodu samotné tradice zdobení vánočních stromků. To, jak známe vánoční stromeček, je ale až záležitostí 19. století. U nás se poprvé objevil na zámku Šilboch.

Jak již bylo řečeno, zavěšování ozdob na větve stromů, ať už listnatých či jehličnatých, je starý zvyk, který spadá do časů Keltů a následně Slovanů. Tehdy se zdobení stromů pojilo například s obdobím slunovratu. Jako v mnoha jiných případech, i zde se starší pohanské zvyky promísily se zvyklostmi křesťanství. Vánoční stromky jsou známé již z pozdního středověku. V tomto období se věřilo, že měly ochranitelskou funkci. V některých případech se následně spálily, aby bylo zažehnáno zlo.

Tradice zdobení vánočního stromku umístěného například před radnicí či na náměstí, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) snad již z 15. století. Následně se dostala též do oblasti dnešního Německa. Způsob zdobení vánočního stromečku i jeho umístění se během času proměňovalo.

Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. V těchto dobách byly vánoční stromečky především v domech obchodníků a řemeslníků. Právě díky kontaktu obchodníků se tradice postupně šířila. Stromečky se často zavěšovaly špičkou dolů, především nad štědrovečerním stolem.

K rozšíření tradice ozdobeného vánočného stromečku, který zdobí hlavní či reprezentativní místnost v domě, došlo až během 19. století. Tehdy se stala populárním na celém světě, i u nás.

První vánoční stromeček byl ozdoben na Vánoce roku 1812 v libeňskému zámečku Šilboch, nazývaném též Ztracená varta. Jako vánoční překvapení jej tam nachystal majitel zámku, Jan Karel Liebich, ředitel pražského Stavovského divadla. Tento zvyk nejspíše poznal během svých cest po Německu. Stromeček stál na stole, ozdoben byl ovocem a svíčkami a v blízkosti byly jesle a drobné dárky. V naší zemi se však jednalo o novinku a k velkému rozšíření skrze společenského vrstvy docházelo pozvolna během celého 19. století.

Na vesnicích se vánoční stromečky se začaly objevovat nejdříve u pana učitele, lékárníka či starosty. Děti, zákazníci, služebné či hosté tuto novinu postupně okoukali a zavedli ji i ve svých domech či vesnicích. K opravdovému plošnému rozšíření ale došlo až po 1. světové válce.

Bohužel místo, kde se u nás objevil první vánoční stromeček, zámek Šilboch, si již dnes neprohlédneme. Jeho historie nebyla dlouhá. Ve 2. polovině jej nechal na tzv. Čertově vršku vystavět František Ferdinand Hilbert. O výstavbě zámku koluje řada pověstí, například že jej postavila jediná lidská duše, která se za to nechala upsat ďáblu.

Poslední významnou kapitolou pro zámek bylo období, kdy byl jeho majitelem již zmíněný Jan Karel Liebich. Jeho pozvání k pobytu na Šilbochu často využíval i hudební skladatel Karel Maria von Weber, který pro zde konaný karneval napsal valčík.

Zatímco tradice zdobení vánočního stromečku pevně zakořenila a zůstala dodnes, zámek i jeho blízké okolí zcela zanikli. Zámeček byl v roce 1900 i s přilehlými hospodářskými budovami zbourán. Dokonce i celá skála na Čertově vršku byla srovnána se zemí.

Dodnes se dochovaly jen písemné zprávy, různé legendy a pověsti a také vyobrazení zámku. To poslední pochází z doby těsně před zbořením zámeckého areálu a skály, které museli ustoupit šířící se nové pražské zástavbě. Při procházce v ní je však dodnes možné dohledat další stopy po zaniklém zámku. Je to například název hostince Na Ztracené vartě v ulici Na Vartě.

Zajímavostí je, že v poslední době se šíří nový trend, který vědomě či nevědomě navazuje na původní tradici vánočních stromečků. Ve firmách, v obchodních centrech ale i v některých domácnostech se tak opět objevují stromečky zavěšené špičkou dolů.

Související

Více souvisejících

hrady a zámky Vánoce historie Vánoční strom tradice, zvyky, svátky

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nancy Pelosiová (politička USA)

Obama a Pelosiová jsou modlami demokratů, k Bidenově kandidatuře se ale sotva vyjádří

Dva dříve vysoce postavení američtí politici, bývalý prezident Barack Obama a někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, se staví velmi nejasně k pokračování současného šéfa Bílého domu Joea Bidena v kampani před listopadovými prezidentskými volbami. Politici z Demokratické strany na jejich názory dbají a často se jimi řídí. 

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda přiznala selhání. Stálo životy stovky lidí

Izraelská armáda přiznala své selhání během teroristického útoku, ke kterému došlo 7. října 2023, kdy komanda napojená na radikální hnutí Hamas pronikla na jih Izraele a zaútočila na kibuc Be'eri. Zpráva zveřejněná ve čtvrtek byla vypracována na základě interního vyšetřování, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Biden představil Zelenského jako prezidenta Putina

Americký prezident Joe Biden se navzdory výzvám, že washingtonský summit Severoatlantické aliance musí zvládnout s přehledem, velice nepříjemně přeřekl. Zaměnil dva patrně nejvíce znepřátelené prezidenty na světě. 

před 2 hodinami

Joe Biden

Bílý dům ocenil Bidenovu poslední tiskovku, Trump se mu vysmál

Ve čtvrtek večer se ve Washingtonu konala tisková konference prezidenta USA Joea Bidena, kterou představitelé Bílého domu označili za úspěšnou. Biden odpovídal na řadu otázek týkajících se domácí a zahraniční politiky a oznámil, že se hodlá ucházet o druhé funkční období, jak v pátek informovala televize CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

sport

EURO 2024: Angličané si po třech letech zahrají finále ME. Poslal ji tam náhradník Watkins

Fotbalisté Španělska se ve středu večer dozvěděli, s kým si v neděli zahrají finále letošního mistrovství Evropy. Budou to na tomto turnaji často kritizovaní Angličané. Kritizovaní za svůj herní projev, kterým rozhodně nebavili, ale účel světí prostředky a i přesto si ve středu zahráli semifinále. Do něho sice lépe vstoupili Nizozemci, když ze své první střely dokázalo otevřít skóre zásluhou Simonse.  Po osmnácti minutách hry ale bylo zase vyrovnáno, o což se z penalty postaral Kane. Ostrované se tentokrát prezentovali – především v první půli – zajímavým fotbalem a rozhodně tím nejlepším za celý turnaj. I když už druhá půle z jejich strany byla ve starých kolejích, z pohledu tohoto zápasu si Anglie zasloužila postup do finále, který ji vystřelil v závěru zápasu střídající Watkins. 

včera

Bývalý velitel ozbrojených sil Ukrajiny generál Valerij Zalužnyj

Zalužnyj nastoupil do nové funkce. Působí mimo Ukrajinu

Bývalý vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj začal vykonávat svou funkci velvyslance Ukrajiny v Británii. Na platformě Telegram to oznámil samotný Zalužnyj. Upozornil na to server Ukrajinska pravda.

včera

Setkání prezidenta Ukrajiny s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem v Kyjevě (2. července 2024).

Evropské státy bojkotují Maďarsko. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

včera

Aktualizováno včera

Horská záchranná služba Vysoké Tatry

Ve slovenských Tatrách se utrhla lavina. Zavalila nejméně 16 lidí

V Belianských Tatrách se utrhla vodní lavina, která zasáhla ve čtvrtek odpoledne přístřešek v Monkové dolině. Podle prvotních informací tam zůstalo zaklíněno několik osob. Operační středisko záchranné zdravotní služby (OS ZZS) SR o tom informovalo na sociální síti.

včera

včera

Rusko chtělo zavraždit šéfa německého výrobce zbraní pro Ukrajinu

Americké tajné služby začátkem letošního roku zjistily, že Rusko plánovalo zavraždit generálního ředitele německého výrobce zbraní Rheinmetall, který vyrábí dělostřelecké granáty a vojenská vozidla pro Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy