Zámek Březnice ve středních Čechách byl místem zakázané lásky

Malebný zámek Březnice se dodnes dochoval z časů své největší slávy, kterou mu dala velkolepá renesanční přestavba v 16. století. Kromě působivě dochovaného mobiliáře zámek ukrývá poutavý příběh zakázané lásky mezi místodržitelem českého království Ferdinandem II. Tyrolským a dcerou bankéře Filipínou Welserovou.

V době, kdy na Březnici přebývala Filipína Welserová, utajovaná milenka místodržitele českého království Ferdinanda II. Tyrolského, bylo zdejší zámecké sídlo více než 300 let staré. Původní, zřejmě jen dřevěný dvorec, vznikl u řeky Skalice, někdy během 1. poloviny 13. století společně s nevelkou tržní osadou. Ta zaujala strategické místo na významné Zlaté stezce z Pasova do Prahy.

Zakladateli a prvními majiteli zdejšího sídla byli příslušníci rodu Buziců, připomínání poprvé v roce 1224. Postupem času získalo sídlo charakter kamenné stavby na pomezí tvrze a hradu. V písemných pramenech se u Březnice objevují oba termíny, což odkazuje na nestálost a odlišný význam, než jak tyto kategorie dnes vnímáme my.

Stará kamenná tvrz či hrad se stala základem pro mladší stavební aktivity, které tu nastaly během pozdně gotického a především renesančního období. Od roku 1415 téměř celé století patřila Březnice Zmrzlíkům ze Svojšína, kteří po husitských válkách tvrz přestavěli. V roce 1506 koupili Březnici Malovcové. V této době vzniklo rozsáhlé kruhové opevnění s dělostřeleckými baštami. Jedná se zřejmě o dílo významného architekta Benedikta Rejta, který se podílel například na výstavbě fortifikace Pražského hradu.

Malovcové se následně zapojili do stavovského odboje proti králi Ferdinandovi I. a v roce 1547 propadla Březnice do majetku královské komory. Jako konfiskát získal Březnici říšský místokancléř Jiří z Lokšan, který zahájil významnou renesanční přestavbu zámku. V těchto stavebních úpravách pokračovala po jeho smrti manželka Kateřina z Lokšan, rozená Adlerová.

Jako renesanční novostavbu poznala zámek i Filipína Welserová. Z Březnice původně nepocházela. Narodila se Františkovi a Anně Welserovým v roce 1527 v Augsburgu, v dnešním Německu.  Pocházela z přední bankéřské rodiny, která půjčovala peníze i samotnému císaři.

Zřejmě v roce 1548 nebo 1551 se v Augsburgu seznámila se synem císaře Ferdinanda I. a českým místodržícím Ferdinandem II., který svého otce doprovázel na císařský sněm. V roce 1555 se s ním potkala opět, tentokrát na masopustním bále v Plzni, kam se uchýlil dvůr zemského správce Ferdinanda II. před morovou epidemií, která řádila v Praze.

Že to byly city vzájemné a opětované ukazuje i to, že se několikrát setkali také na zámku Březnice ve středních Čechách, který patřil tetě Filipíny, Kateřině z Lokšan. Ta poskytovala zámek své neteři jako útočiště pro její tajné schůzky a Ferdinand II. zde byl častým hostem.

Důvody pro utajovaná setkání byly zřejmé. Bylo nepřípustné, aby se dcera pouhého bankéře scházela s místodržitelem českého království. Jelikož byl jejich vztah ale opravdu upřímný a silný, rozhodli se k razantnímu kroku a na zámku Březnice se vzali. Jednalo se o tzv. morganatický sňatek, tedy sňatek mezi nestejně urozenými lidmi. Tato svatba navíc proběhla zcela v utajení. Podobné utajení čekalo i jejich děti. Ty byly po porodu dány před dveře zámku a přijati jako nalezenci, které následně manželský pár adoptoval.

Císař Ferdinand I. se o sňatku dozvěděl v roce 1559. Nerovný sňatek vylučoval Ferdinandovy potomky z případného nástupnictví. Kromě toho byl i jednou z příčin Ferdinandova prvního neúspěchu při kandidatuře na polský královský trůn. I poté, co se císař dozvěděl o sňatku svého syna, muselo být toto manželství i nadále před veřejností tajeno až do roku 1576, kdy jeho právoplatnost uznala papežská kurie.

Manželé nějaký čas žili také na Křivoklátě a následně v Rakousku na zámku Ambras. Zde také v roce 1580 Filipína zemřela. Ferdinand II. se následně znovu oženil.

Majitelé zámku se později rozešli se zájmy vládnoucích Habsburků a bratři Adam, Jiří a Václav Lokšanové se zúčastnili stavovského povstání. Po něm jejich majetek, včetně zámku Březnice propadl konfiskaci.

V roce 1623 panství získal královský prokurátor Přibík Jeníšek z Újezda, který nechal v letech 1625–1632 vystavět zámeckou kapli Neposkvrněného Početí Panny Marie. Tehdy též došlo k zasypání vodních příkopů a kolem zámku vznikla zahrada. Na vnější straně zámku se objevily přízemní arkády a bašty bývalého opevnění začaly být využívány jako zahradní altány.

V této podobě se zámek dochoval dodnes, obohacený pouze o novorenesanční sgrafitovou omítku z konce 19. století, kterou zde realizovali poslední majitelé z rodu Pálffyů. Ti zde žili až do zestátnění zámku v roce 1945.

Související

Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

historie hrady a zámky Láska, intimnosti, vztahy zajímavosti Zámek Březnice

Aktuálně se děje

včera

OSN, ilustrační fotografie.

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

Rusku se dnes nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena

Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami dnes zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk

Provoz na lince A pražského metra mezi Náměstím Míru a Depem Hostivař byl dnes večer zhruba 40 minut přerušený. Ve stanici Strašnická spadl člověk do kolejiště. Soupravy se znovu rozjely ve 21:49, informoval dopravní podnik na webu.

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer oznámil odložení kontroverzní justiční reformy o několik týdnů, do dalšího zasedání parlamentu. Chce o zákonu vést dialog a dosáhnout "širokého konsenzu". Netanjahu to uvedl v prohlášení k národu poté, co před sídlem parlamentu v Jeruzalémě protestovaly proti reformě desítky tisíc lidí. 

Aktualizováno včera

Maďarský parlament

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO

Maďarský parlament dnes ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.

včera

Rusko, Kreml

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal dnes na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

Aktualizováno včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli

Americký prezident Joe Biden se neobává, že současné protesty v Izraeli přerostou do občanské války. Uvedl to dnes bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Biden svůj názor na situaci v zemi sdělil přímo izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

včera

Bayern Mnichov

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně

Před reprezentační přestávkou se rozhodl bavorský velkoklub Bayern Mnichov ke změně na trenérském postu. Učinil tak poté, co mnichovský celek naposledy v Bundeslize prohrál 1:2 s Leverkusenem a podtrhl tak tím fakt, že zažívá nejhorší bundesligovou sezónu za posledních jedenáct let. Aktuálně se nachází na druhém místě o bod za Dortmundem. Proto z postu kouče odchází Julian Nagelsmann, přičemž ho nahradí Thomas Tuchel. Nutně ale nemusí jít pouze o neuspokojivé výsledky, které měly zlomit vaz dosavadnímu lodivodovi Bayernu. 

včera

Aktualizováno včera

Zelenskyj u Záporoží navštívil frontové pozice

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Podle agentury AP se na jihu země rovněž setkal se šéfem Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelem Grossim. Ten prohlásil, že nebezpečná situace v největší evropské jaderné elektrárně - Záporožské jaderné elektrárně okupované Rusy - "se nijak nelepší", protože boje v okolí nadále hrozí katastrofou.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka po čase opět míří na další trenérskou misi. Po pauze, kterou vyplnil prací experta pro Nova Sport, bude tentokrát trénovat na Slovensku, konkrétně převezme Trenčín. Protože ten se pohybuje aktuálně na předposledním místě tabulky slovenské nejvyšší soutěže, úkol pro Františka Straku je jasný. Tradiční klub v nejvyšší soutěži zachránit. Smlouvu s ním zatím podepsal jen na dva měsíce, tedy do konce této sezóny. 

včera

Aktualizováno včera

Hasiči zasahují u nehody nákladního vozu, který sjel do slapské přehrady. (27.3.2023)

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel dnes po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl ČTK po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala dnes kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Aktualizováno včera

Jan Lipavský

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

včera

Leopard 2A4

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

včera

Senát ČR

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek

Senát loni obdržel jen čtyři petice, což je poloviční počet v porovnání s předchozím rokem. Na rozdíl od roku 2021 také žádnou z nich neprojednal formou veřejného slyšení, neboť po započítání relevantních podpisů pod žádnou z loňských petic nefigurovalo 10.000 signatářů. Vyplývá to ze zprávy o loňských peticích, kterou má horní parlamentní komora podle doporučení petičního výboru tento čtvrtek vzít na vědomí.

včera

Ilustrační fotografie.

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na twitteru ministerstvo vnitra. 

Aktualizováno včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce

Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území bývalého vojenského prostoru tak bylo kontaminováno. Kriminalisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a podvodu. 

včera

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády

Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.

Zdroj: ČTK

Další zprávy