KOMENTÁŘ | Energetická krize mění Evropu. Nejde jen o nadcházející zimu

S nelehkou letošní zimou se na starém kontinentu už tak nějak počítá. A dobře se také ví, proč tomu tak je. A když už se zdá, že na jeden vážný problém související s nějakou krizí na energetickém trhu se našlo řešení, ihned se objeví další. Energetický trh prý letos v zimě může zažít „ropný“ šok. A nejsou údajně vyloučeny ani uhelné prázdniny. Zdá se ale, jak upozornili server EuroZprávy.cz analytici, že právě teď je nejlepší čas pro Evropu na to, aby konečně začala skutečně hledat rovnováhu pro každou zemi kontinentu, aby našla své vlastní energetické zdroje.

Někdo může namítnout, že nejde přece o žádnou novou převratnou myšlenku, tak proč o tom mluvit. Jenže nejen jednostranná závislost na ruském, byť drahná léta levném, plynu ukazuje, že ne vždy bývá každé přání správným otcem myšlenky. A dá se onou „rovnováhou“ v energetických zdrojích pro každou zemi v Evropě vyhnout třeba tomu, jak se stalo v září letošního roku, že po oznámení skupiny zemí vyvážejících ropu OPEC+ o tom, že místo očekávaného poklesu těžby o jeden milion barelů, bude výsledný pokles dva miliony, stoupla jen během dne cena černého zlata o 2,7 procenta? Máme pak počítat s tím, že místo stávek za ruské zájmy, maskované tu za „chudobu“, jindy zase „za jednotné Česko“, či jinak, se budeme dohadovat o tom, do jaké výše stropovat ceny energií či jak vlastně z veřejných zdrojů podporovat firmy a lidi, aby kvůli šíleným cenám energií přežili?

„Co se týká pohledu na energie jako takového, budoucnost vidím v hledání rovnováhy. To znamená, že země by se měly zaměřit na hledání vlastních zdrojů, diverzifikaci dodavatelů a zelené energie. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v dalších deseti letech zvýší poptávka po elektrické energii v mnoha státech v rozmezí o čtyřicet až 60 procent. Z hlediska systémových řešení bude tedy energetický sektor směřovat k široké variabilitě,“ řekla deníku EuroZprávy.cz Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel. Jasné je tak to, že energetický trh budou muset všichni hráči, a to nejen v Evropě, dostat zpět do „pevných“ kolejí. „Vzhledem k tomu, že celý energetický sektor je pod tlakem energetické krize, ceny rostou napříč celým segmentem, včetně plynu a elektrické energie. Cena elektřiny v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku ve srovnání s rokem 2007. A trend zůstává i nadále stejný, protože závislost na fosilních palivech je v tomto směru stále více než 80procentní. Výraznější přechod na zelené energie ještě nějakou dobu potrvá, proto je nepravděpodobné, že by v dohledné době nastala výraznější změna tohoto trendu,“ odhadla další vývoj pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Jak ukazují zkušenosti s různými praktikami členských států Evropské unie vůči drahým cenám, a to nejen energií, má cenu (proto, aby to fungovalo) řešit problém „v celku“. I proto evropské státy přijaly nařízení, které má snahu řešit vysoké ceny energií a zavádí opatření ke snížení poptávky po elektřině a přerozdělení redundantních příjmů energetických odvětví mezi malé a střední podniky a také domácnosti. Cílem tohoto nařízení je snížení spotřeby elektřiny o 10 % hrubé spotřeby a o 5 % ve špičkových hodinách. Členské země budou mít možnost si samy zvolit opatření, kterými snížení spotřeby dosáhnou. Dohodlo se i omezení výnosů pro výrobce elektřiny a zprostředkovatele vyrábějící elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů, hnědého uhlí a jaderné energie na 180 eur/MWh.

Jistě, že se teprve uvidí, co vlastně zřejmě letos nikým nechtěná zima přinese nejen v cenách energií. Co se týká prognózy ceny ropy, je prý podle Lucie Žárské jasná: „Po rozhodnutí OPEC+, které hovoří o snížení těžby ropy, bude cena na trzích stoupat. Pro investory to může být zajímavá příležitost, naopak pro spotřebitele to znamená opětovné zvýšení nákladů a větší tlak na již tak vysokou inflaci.“ A jak konstatovala pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová: „To, že je ropa aktuálně atraktivní i v očích investorů dokazuje i fakt, že Warren Bufett se za poslední rok zaměřil na energetické nákupy a jeho investiční firma Berkshire Hathaway již získala povolení regulátorů ke koupi 50procentního podílu v ropné firmě Occidental Petroleum.“

Související

Vladimir Putin a Donald Trump Komentář

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
NATO Komentář

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu

Severoatlantická aliance mluví o kolektivní obraně, ale východní křídlo zůstává na všechno samo. Polsko, Finsko a pobaltské státy čelí přímé hrozbě z Ruska, investují, budují zábrany, odolávají hybridním útokům – a přesto slyší, že to nestačí. Společný rozpočet přitom pokrývá sotva jedno procento výdajů. Je čas přestat jen mluvit o solidaritě a konečně sdílet odpovědnost i prostředky.

Více souvisejících

komentář Energetika EU (Evropská unie) ropa plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

před 2 hodinami

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

před 3 hodinami

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

před 5 hodinami

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

před 6 hodinami

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

před 7 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině.

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky

Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy