S nelehkou letošní zimou se na starém kontinentu už tak nějak počítá. A dobře se také ví, proč tomu tak je. A když už se zdá, že na jeden vážný problém související s nějakou krizí na energetickém trhu se našlo řešení, ihned se objeví další. Energetický trh prý letos v zimě může zažít „ropný“ šok. A nejsou údajně vyloučeny ani uhelné prázdniny. Zdá se ale, jak upozornili server EuroZprávy.cz analytici, že právě teď je nejlepší čas pro Evropu na to, aby konečně začala skutečně hledat rovnováhu pro každou zemi kontinentu, aby našla své vlastní energetické zdroje.
Někdo může namítnout, že nejde přece o žádnou novou převratnou myšlenku, tak proč o tom mluvit. Jenže nejen jednostranná závislost na ruském, byť drahná léta levném, plynu ukazuje, že ne vždy bývá každé přání správným otcem myšlenky. A dá se onou „rovnováhou“ v energetických zdrojích pro každou zemi v Evropě vyhnout třeba tomu, jak se stalo v září letošního roku, že po oznámení skupiny zemí vyvážejících ropu OPEC+ o tom, že místo očekávaného poklesu těžby o jeden milion barelů, bude výsledný pokles dva miliony, stoupla jen během dne cena černého zlata o 2,7 procenta? Máme pak počítat s tím, že místo stávek za ruské zájmy, maskované tu za „chudobu“, jindy zase „za jednotné Česko“, či jinak, se budeme dohadovat o tom, do jaké výše stropovat ceny energií či jak vlastně z veřejných zdrojů podporovat firmy a lidi, aby kvůli šíleným cenám energií přežili?
„Co se týká pohledu na energie jako takového, budoucnost vidím v hledání rovnováhy. To znamená, že země by se měly zaměřit na hledání vlastních zdrojů, diverzifikaci dodavatelů a zelené energie. Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) se v dalších deseti letech zvýší poptávka po elektrické energii v mnoha státech v rozmezí o čtyřicet až 60 procent. Z hlediska systémových řešení bude tedy energetický sektor směřovat k široké variabilitě,“ řekla deníku EuroZprávy.cz Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel. Jasné je tak to, že energetický trh budou muset všichni hráči, a to nejen v Evropě, dostat zpět do „pevných“ kolejí. „Vzhledem k tomu, že celý energetický sektor je pod tlakem energetické krize, ceny rostou napříč celým segmentem, včetně plynu a elektrické energie. Cena elektřiny v Evropě dosáhla v polovině srpna devítinásobku ve srovnání s rokem 2007. A trend zůstává i nadále stejný, protože závislost na fosilních palivech je v tomto směru stále více než 80procentní. Výraznější přechod na zelené energie ještě nějakou dobu potrvá, proto je nepravděpodobné, že by v dohledné době nastala výraznější změna tohoto trendu,“ odhadla další vývoj pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
Jak ukazují zkušenosti s různými praktikami členských států Evropské unie vůči drahým cenám, a to nejen energií, má cenu (proto, aby to fungovalo) řešit problém „v celku“. I proto evropské státy přijaly nařízení, které má snahu řešit vysoké ceny energií a zavádí opatření ke snížení poptávky po elektřině a přerozdělení redundantních příjmů energetických odvětví mezi malé a střední podniky a také domácnosti. Cílem tohoto nařízení je snížení spotřeby elektřiny o 10 % hrubé spotřeby a o 5 % ve špičkových hodinách. Členské země budou mít možnost si samy zvolit opatření, kterými snížení spotřeby dosáhnou. Dohodlo se i omezení výnosů pro výrobce elektřiny a zprostředkovatele vyrábějící elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů, hnědého uhlí a jaderné energie na 180 eur/MWh.
Jistě, že se teprve uvidí, co vlastně zřejmě letos nikým nechtěná zima přinese nejen v cenách energií. Co se týká prognózy ceny ropy, je prý podle Lucie Žárské jasná: „Po rozhodnutí OPEC+, které hovoří o snížení těžby ropy, bude cena na trzích stoupat. Pro investory to může být zajímavá příležitost, naopak pro spotřebitele to znamená opětovné zvýšení nákladů a větší tlak na již tak vysokou inflaci.“ A jak konstatovala pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová: „To, že je ropa aktuálně atraktivní i v očích investorů dokazuje i fakt, že Warren Bufett se za poslední rok zaměřil na energetické nákupy a jeho investiční firma Berkshire Hathaway již získala povolení regulátorů ke koupi 50procentního podílu v ropné firmě Occidental Petroleum.“
Související

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Východní křídlo NATO nese tíhu samo. Pokud má Aliance obstát, musí konečně sdílet odpovědnost za jeho fyzickou ochranu
komentář , Energetika , EU (Evropská unie) , ropa , plyn , Elektřina
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 1 hodinou

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 2 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 2 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 3 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 4 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 5 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 5 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 6 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 6 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 6 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 7 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 8 hodinami

Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
před 9 hodinami

Počasí se neumoudří. Pršet bude až do konce týdne
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera
Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.
Zdroj: Jakub Jurek