KOMENTÁŘ | Týrání národů mu není cizí. Teď už se Putin obrací i proti svým lidem.

Jedním z posledních kroků, kterými si ruský prezident Vladimir Putin mohl zachránit pozici, je vojenská mobilizace. Rusové, kteří doteď sledovali zprávy o „speciální vojenské operaci“ na Ukrajině a její takzvané úspěchy, by se teď museli zvednout z gauče a jít bojovat. To se jim ale nechce, a na hraničních přechodech to je vidět. Mají ovšem problém – západním zemím se je příliš nechce přijímat.

Putin svými kroky přiznal otevřenou válku a napadení suverénní a samostatné Ukrajiny i svému domácímu publiku. Dalo by se dlouho dohadovat o tom, čím vším porušil mezinárodní práva, a jistě by to vydalo na dlouhý seznam. Trestný čin genocidy totiž spáchali ruští vojáci hned několikrát. Týrání jiných národů mu opravdu není cizí. Ovšem teď se obrátil proti svému vlastnímu.

Po ohlášení mobilizace začalo mnoho ruských rodin panikařit. „Speciální vojenská operace“ se jich dotkla a mají na smrt poslat své syny, manžele a otce. V některých případech dokonce dědy. Například ženy v Dagestánu, který se nachází více než 800 kilometrů od Ukrajiny, protestují proti povolávacím rozkazům, jež jejich muži dostali.

Běžní Rusové si uvědomili, že válka zasahuje do jejich životů. Částečná mobilizace se podle Kremlu týká pouze osob s vojenskými zkušenostmi a záložních vojsk. Právě tito lidé mnohdy panikaří a hledají nejrychlejší cestu z Ruska ven. Lety do Turecka, Arménie či Ázerbájdžánu byly okamžitě vyprodány a cena dalších letech vystoupala na nesmírně vysoké ceny. Mnohdy šlo v přepočtu až o 40 tisíc korun.

Kreml odhání své vlastní bojeschopné občany. Navíc místo nich verbuje nezkušené rekruty, kteří zbraň viděli maximálně v hollywoodském filmu. Ukrajinská armáda je modernější a po posledním půlroce zkušenější, takže tito vojáci pravděpodobně poslouží hlavně jako potrava pro děla. Zní to krutě, ale takový je fakt. Obránci navíc posílení o zbraně ze západu zřejmě po nálezech u Buče a Izjumu a táhlé válce slitování mít nebudou.

Prezident Volodymyr Zelenskyj dokonce nabídl těmto často nedobrovolným rekrutům možnost složit zbraně a nemuset se nikdy vracet do Ruska. Můžeme jen čekat, kolik z nich tuto nabídku přijme. Evropské země se ale k uprchlíkům staví daleko více skepticky.

Náš ministr zahraničí Jan Lipavský kategoricky odmítá podat jim pomocnou ruku, pokud se otevřeně nepostaví ruskému režimu. Přístup jiných evropských zemí není příliš rozdílný. Přímí sousedé Ruské federace z Finska a Litvy učinili stejné rozhodnutí jako Lipavský.

Ruský prezident obrací vlastní občany proti sobě. Původně konzistentně smýšlející Rusové, kteří podporovali „speciální operaci“ na Ukrajině, své postoje často mění. Je možné, že se z Putina brzy stane veřejný nepřítel, a o svou pozici přijde? Situace se zatím vyvíjí tak, že velká část Rusů opravdu narukuje. Nikde je nechtějí. Jejich potenciální ochota k oddanému boji je v tomto případě na pováženou.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy