Praha - Druhá polovina března přinese o něco teplejší počasí, než je pro toto roční období obvyklé. Naopak v první polovině dubna by se teploty měly pohybovat většinou pod dlouhodobým průměrem, uvedli dnes meteorologové v dlouhodobé předpovědi.
V týdnu, který začíná v pondělí, by mělo panovat opravdu jarní počasí, i když by v noci mohlo mrznout. Vedle nadprůměrných teplot meteorologové očekávají jen minimum srážek. Pak ale bude deště přibývat a v týdnu od 6. dubna by měly být srážky nadprůměrné.
Denní maxima až do 14 stupňů by měly být dva týdny. Od 30. března, tedy před Velikonocemi, už by se měly pohybovat jen kolem deseti stupňů. Na začátku dubna by měly vystoupat o dva stupně výše.
Průměrná teplota v Česku v období od 16. března do 12. dubna je rovných šest stupňů Celsia. Nejchladněji od roku 1951 bylo před dvěma lety, kdy byl teplotní průměr jen 1,2 stupně nad nulou. Naopak nejtepleji bylo v roce 1974, průměrně 9,5 stupně Celsia.
Předpověď na příští týden
Pondělí:Polojasno až jasno, ojediněle, na Českomoravské vrchovině místy zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, při slabším větru kolem 0 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 8 °C. Čerstvý jihovýchodní vítr 4 až 8 m/s během dne přechodně zesílí na 6 až 11 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku vítr jen mírný 2 až 5 m/s.
Úterý:Jasno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, při slabším větru kolem +1 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s během dne přechodně zesílí na čerstvý 5 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku vítr slabý 1 až 4 m/s.
Středa:Jasno až polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 2 až 6 m/s.
Čtvrtek:Jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, v Čechách až 14 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s.
Vyhlídka počasí od pátku do neděle:Většinou polojasno, postupně oblačno až zataženo a místy občasný déšť, od vyšších poloh srážky sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, postupně 6 až 10 °C.
Související
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
před 2 hodinami
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
před 3 hodinami
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
před 4 hodinami
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 5 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 7 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 8 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 9 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
Ruská federace se při snaze kompenzovat narůstající ztráty na ukrajinské frontě začala masivně spoléhat na studenty vysokých, technických a odborných škol. Nová rozsáhlá kampaň, která se rozběhla na začátku letošního roku, se zaměřuje především na ty mladé lidi, kteří mají studijní problémy nebo uvažují o přerušení výuky.
Zdroj: Libor Novák