Praha - Vedra v Česku přetrvají do čtvrtka. V noci na pátek se má s příchodem studené fronty ochladit. Riziko vzniku požárů už nehrozí jen jižní Moravě a Ústeckému kraji, ale i dalším šesti krajům. Přečtěte si předpověď do konce týdne.
V západních a středních Čechách a v Praze venkovní teplota ve čtvrtek stoupne i nad 34 stupňů Celsia. Na většině území Čech a na jižní a střední Moravě se rtuť teploměru vyšplhá nad 31 stupňů Celsia.
"Počasí v ČR bude ovlivňovat rozsáhlá oblast vyššího tlaku vzduchu nad jihozápadní a jižní Evropou. Ve čtvrtek večer postoupí ze západní do střední Evropy studená fronta, před kterou k nám bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihozápadu," uvedli dnes meteorologové.
Zatím nejteplejším dnem letošního roku bylo v Česku úterý, kdy v Dobřichovicích u Prahy meteorologové naměřili 34,9 stupně Celsia. Čtvrtek ale bude podle meteorologů zřejmě ještě teplejší.
Vzhledem k velkému horku by lidé měli omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Děti či zvířata by neměla zůstávat na přímém slunci či ve stojících automobilech. Důležité je dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, zejména neperlivých. Při použití klimatizace by měl být rozdíl venkovní teploty a klimatizovaného prostředí kolem pěti stupňů Celsia.
"Ojedinělé přeháňky a bouřky během dnešního dne a studená fronta v noci na pátek nebezpečí vzniku požárů pravděpodobně výrazněji nesníží," podotkl ČHMÚ. Lidé by neměli v přírodě rozdělávat oheň, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem. Měli by rovněž úsporně hospodařit s vodou.
Předpověď na čtvrtek (00-24):Jasno až polojasno, později odpoledne a večer zejména na západě a severu území až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 31 až 35 °C, na severovýchodě kolem 30 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C, na Šumavě kolem 27 °C. Zpočátku slabý proměnlivý, postupně mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na pátek (00-24):Oblačno až zataženo, v noci a ráno od západu na většině území přeháňky a místy bouřky. Během dopoledne v Čechách, odpoledne i na Moravě a ve Slezsku od západu ubývání srážek a částečně i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 21 až 17 °C. Nejvyšší denní teploty 25 až 29 °C, na jihovýchodě kolem 31 °C. Mírný jihozápadní vítr se bude měnit na čerstvý severozápadní 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, k večeru bude slábnout.
Předpověď na sobotu (00-24):Oblačno až polojasno, během dne od západu ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C. Nejvyšší denní teploty 26 až 30 °C, na jihu a jihovýchodě až 33 °C. Mírný západní až jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na neděli (00-24):Jasno až polojasno, během dne při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejnižší noční teploty 16 až 12 °C. Nejvyšší denní teploty 28 až 32 °C. Mírný jihozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.
Související
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
Počasí , Léto , Teplotní rekordy
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě