Vědci a meteorologové z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) oficiálně potvrdili, že rok 2016 byl tím nejteplejším ve 137leté historii měření. I letošní léto bylo v některých částech světa pořádně kruté, podle odborníků je ale na čase si zvykat. Příjemnějších teplot se už dost možná nedožijeme.
Rok 2016 byl definitivně nejteplejším rokem v historii planety. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru, který patří pod Ministerstvo obchodu USA a je vědeckou vládní agenturou, která se soustřeďuje na environmentální témata .
Ve výroční zprávě, která je součtem měsíčních pozorování, se uvádí, že rok 2016 byl nejteplejším za 137 let, kdy se zaznamenávají měření. Rekordní teploty podle vědců způsobila kombinace dlouhodobého globálního oteplování a silného fenoménu El Niňo, který vede k přirozenému oteplování vody v Tichém oceánu.
Většina ukazatelů klimatických změn pokračovala v již naznačeném trendu oteplujícího se světa a několik dalších změn - včetně teplot půdy a oceánu, hladiny moří a koncentrací skleníkových plynů v atmosféře - prolomilo již dosažené rekordy, uvedl NOAA. Množství mořského ledu v Arktidě bylo navíc na rekordně nízké úrovni nebo se k ní velmi těsně přiblížilo.
Prognózy na další roky ale nejsou o moc příznivější. Výzkumníci z laboratoře the Climate Impacr Lab přišli s analýzou, která ukazuje strmý nárůst počtu horkých dní. Koncem století by počet horkých dní v roce mohl například v Česku stoupnout až na 50.
Extrémně horké dny, kdy teploty dosahují a mnohdy i přesahují hranici 35 stupňů Celsia, budou co do počtu v roce čím dál častějším jevem. Píše o tom list The New York Times. V následujících dekádách tak přibude dnů, kdy bude úroda usychat ještě na polích a kdy budou lidí vystaveni zvýšenému riziku úmrtí.
To by mohlo mít za následek masové vymírání lidstva. Každoročně by totiž na následky veder mohlo umřít až 150 000 osob. Počet smrtí způsobený extrémním počasím by se měl zvýšit padesátinásobně a 2 ze 3 lidí na zemi budou ovlivněni přírodními katastrofami. Upozornila na to jiná studie zaštítěná Evropskou komisí, která slouží jako varování před smrtícím dopadem globálního oteplování.
Číslo smrtí za rok by podle vědců mohlo vzrůst padesátinásobně z 3000 na 152 000 už v roce 2071. Většina obětí by byla následkem vln veder. Vědci zároveň upozornili, že výzkum nebral v úvahu, že by se lidé extrémnímu počasí najednou přizpůsobili.
Situace by měla být ještě horší, pokud státy a světové společenství nepřijmou žádná opatření k omezení globálního oteplování a vypouštění emisí. Extrémně horkých dnů by přibylo i v oblastech poměrně vzdálených od Rovníku.
Vedra jdou navíc ruku v ruce s navýšením spotřeby elektrické energie. Jen ve Spojených státech dochází k tomu, že spotřeba elektřiny s horkými dny jde strmě nahoru, a to zejména díky častějšímu využívání energicky náročných klimatizačních systémů. Výhodou využívání klimatizace je postupný proces adaptace lidského těla na zvýšená horka.
V zemích, kde k ochlazování a využívání klimatizací nedochází, umírá na následky vedra mnohem více lidí. Podle jedné studie počet úmrtí z veder v Indii stoupá s každým 1 stupněm Celsia o 3,2 procenta.
Související
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
Počasí , oteplování , Vědci , Země
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek