Praha - Počasí dává Česku zabrat. Meteorologové dnes ve Středočeském a Ústeckém kraji vyhlásili kvůli přízemnímu (troposférickému) ozonu smogovou situaci. V Plzni - Bolevci dnes odpoledne ukázal teploměr 37 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo ve středočeské Řeži, kde meteorologové naměřili 37,6 stupně Celsia. Rekordní hodnoty pro poslední červencový den přesto přepisoval jen zlomek stanic ČHMÚ. V roce 1994 totiž bylo ještě tepleji a maxima tehdy ojediněle vystupovala nad 38 stupňů.
Zejména starší lidé, malé děti a lidé s chronickými dýchacími potížemi by se měli zdržet zvýšené fyzické námahy.
Zvýšené hodnoty přízemního ozonu dnes meteorologové zjistili na stanici Tobolka-Čertovy schody na Berounsku, hodinu po poledni to bylo 183,5 mikrogramu na metr krychlový. Například v Kladně ve stejné době naměřili 160 a v Ondřejově 152 mikrogramů. Prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový byla podle webu ČHMÚ do 20:00 překročena na stanici v severočeském Mostě.
Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. "Je to způsobeno především automobilovou dopravou. Hodně k tomu přispívají kolony a zácpy," dodal meteorolog.
V Plzni - Bolevci dnes odpoledne ukázal teploměr 37 stupňů Celsia. Dosud nejteplejší 31. červenec byl na stanici v Plzni - Bolevci v roce 1994, kdy se teploměr zastavil až na 37,8 stupně. Ze stanic, které sledují počasí alespoň 30 let, dnes v Plzeňském kraji počasí překonalo rekord jen v Přimdě na Tachovsku. Dnes tam bylo 32,3 stupně, dosavadní rekord z roku 1994 byl 31,5 stupně.
Na čtyřech místech na Vysočině dnes padl, případně byl vyrovnán teplotní rekord z let 1994 nebo 2017. V Libici nad Doubravou na Havlíčkobrodsku dnes teploměr ukázal 34 stupňů Celsia. Padl tak loňský rekord 32,2 stupně Celsia, uvedl Peter Hruška z Českého hydrometeorologického ústavu. Také v Kostelní Myslové na Jihlavsku dnes meteorologové zaznamenali nejvyšší teplotu od roku 1994, naměřili 32,6 stupně, o dvě desetiny víc než před 24 lety.
Rekordní teplotu naměřili dnes meteorologové v Ústeckém kraji na pěti stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ústí-Vaňově, a to 37,2 stupně Celsia. "Tam ale nebyl rekord z roku 1994 překonán, tehdy bylo 38,3 stupně," uvedla Lenka Musilová z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.
Teplotní rekord byl dnes dorovnán v Děčíně s rovnými 37 stupni Celsia a Tušimicích s 34,9 stupně. Nová maxima mají Teplice (36,9), Smolnice (35,4) a Milešovka (33,9).
V sousedním Libereckém kraji dnes bylo nejtepleji na Českolipsku, maximem bylo 36,5 stupně v Doksech u Máchova jezera. "Nešlo ale o rekordní teplotu pro tento den," dodala Musilová. Podle ní je možné, že rekordní teploty zaznamenají některé stanice i ve středu. Podle předpovědi by mělo být až 37 stupňů Celsia.
Související
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
Počasí , Teplotní rekordy , Léto , Středočeský kraj , Smog
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
před 1 hodinou
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
před 2 hodinami
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
před 3 hodinami
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
před 5 hodinami
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
před 6 hodinami
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
před 7 hodinami
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 7 hodinami
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 8 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 9 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 9 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 10 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 10 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 11 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 12 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 13 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 14 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 15 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.
Zdroj: Lucie Podzimková