Chladné léto? Meteorologové zjistili, do jakého roku budeme bojovat s extrémními tropy

Evropu v posledních letech sužovala vlna tropických veder. Zažít chladné léto se tak dnes už jeví prakticky nemožné, a podle meteorologů a klimatologů to ještě několik let nebude jiné. Žhavým létům budeme podle studie čelit nejméně do roku 2022.

Podle vědců existuje velké riziko, že následující roky budeme zažívat velmi teplá léta plná tropických teplot. Vyplývá to ze studie klimatologů z univerzity v Brestu ve Francii.

Na tropickém počasí se podílejí dva faktory, globální oteplování, a přirozený nárůst povrchové teploty Země. Ty se také projeví teplejších povrchových vodách oceánu, což vytváří živnou půdu pro nebezpečné hurikány a tajfuny.

Vědci ve studii uvádí, že teplota Země nikdy nebyla stálá a vždy kolísala. Nyní je ale tento jev doprovázen nebezpečným oteplováním způsobeným člověkem. I přesto Země v minulosti zažívala mnohem teplejší období, než jakému čelíme dnes.

Během posledních milionů let se teplota měnila zhruba každých 100 000 let a střídala se mezi ledovými dobami a obdobími teplejšími než jaké máme dnes. "Tato teplá fáze posiluje dlouhodobé klimatické změny," dodal podle serveru Telegraph klimatolog Florian Sevellec.

Za posledních 11 000 let ale nebyly tyto teplotní výkyvy tak markantní, což umožnilo vznik mnoha druhů rostlin a zvířat včetně člověka. Jenže právě ten se podílí na změnách klimatu miliardami tun skleníkových plynů uvolňovaných do atmosféry.

Tím podle vědců napomáháme nejen přirozenému oteplování, ale i dalším hrozbám. Znečištění a přirozené změny klimatu mají vliv na cyklony, sucha, záplavy a jiné extrémní formy počasí. 

Jaký přesně? Na to se vědci nyní snaží přijít. Vyvinuli proto systém předpovědí založený na klimatických změnách, který ukázal, že následující roky bychom neměli očekávat chladná léta.

"Pro období 2018-2022 jsme našli anomálii ekvivalentní vlivu antropogenního oteplování," tvrdí Sevellec. V praxi to znamená, že ani snaha o zastavení globálního oteplování Zemi neochladí.

Přirozené oteplování totiž bude mít v příštích letech přibližně stejný dopad jako změna klimatu způsobená člověkem. Ten už může oteplování svou činností jen zhoršit, nebo zmírnit, zastavit jej ale pravděpodobně nelze. Tedy alespoň do roku 2022, kdy by podle vědců mohlo dojít ke zlomu a mohlo by se začít mírně ochlazovat.

Související

Více souvisejících

Počasí Vědci

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík a spol. přivítají v národním týmu Nečase. Prošel prohlídkou a Colorado ho uvolnilo

Další velká posila českého hokejového národního týmu je na obzoru. Trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem už pro něj s předstihem nechal volné místo na soupisce, jelikož doufal, že všechno s jeho příletem na světový šampionát do Dánska dobře dopadne. Muselo se však čekat na to, jak dopadne lékařská prohlídka. O kom je řeč? O útočníkovi Colorada Martinu Nečasovi, který nakonec prohlídkou prošel bez problémů a vedení Colorada ho uvolnilo.

před 1 hodinou

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

5 mýtů o online nebankovních půjčkách

Porouchaná pračka, rozbitý počítač, oprava auta… Nečekané situace, které vám mohou udělat nepříjemný vítr v peněžence. Nejen tyto události můžete vyřešit půjčkou, kterou vám poskytne bankovní či nebankovní společnost. Nebankovní půjčky mnoho lidí volí jako alternativu k bankovním produktům. Vyhovuje jim, že mnohdy lépe odpovídají jejich nárokům a požadavkům. S nebankovními půjčkami se pojí řada negativních předsudků, které ale nemusí být pravdivé.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jiří Bartoška na KVIFF 2024.

Zemřel Jiří Bartoška

Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy. 

před 3 hodinami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 7 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?

Bývalý šéf Bílého domu Joe Biden prolomil mlčení. Poprvé od odchodu z Bílého domu poskytl rozhovor a ostře se vymezil vůči Donaldu Trumpovi, ruské agresi i současnému směřování americké politiky. Bývalý prezident byl hostem britské stanice BBC.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy