Chladné léto? Meteorologové zjistili, do jakého roku budeme bojovat s extrémními tropy

Evropu v posledních letech sužovala vlna tropických veder. Zažít chladné léto se tak dnes už jeví prakticky nemožné, a podle meteorologů a klimatologů to ještě několik let nebude jiné. Žhavým létům budeme podle studie čelit nejméně do roku 2022.

Podle vědců existuje velké riziko, že následující roky budeme zažívat velmi teplá léta plná tropických teplot. Vyplývá to ze studie klimatologů z univerzity v Brestu ve Francii.

Na tropickém počasí se podílejí dva faktory, globální oteplování, a přirozený nárůst povrchové teploty Země. Ty se také projeví teplejších povrchových vodách oceánu, což vytváří živnou půdu pro nebezpečné hurikány a tajfuny.

Vědci ve studii uvádí, že teplota Země nikdy nebyla stálá a vždy kolísala. Nyní je ale tento jev doprovázen nebezpečným oteplováním způsobeným člověkem. I přesto Země v minulosti zažívala mnohem teplejší období, než jakému čelíme dnes.

Během posledních milionů let se teplota měnila zhruba každých 100 000 let a střídala se mezi ledovými dobami a obdobími teplejšími než jaké máme dnes. "Tato teplá fáze posiluje dlouhodobé klimatické změny," dodal podle serveru Telegraph klimatolog Florian Sevellec.

Za posledních 11 000 let ale nebyly tyto teplotní výkyvy tak markantní, což umožnilo vznik mnoha druhů rostlin a zvířat včetně člověka. Jenže právě ten se podílí na změnách klimatu miliardami tun skleníkových plynů uvolňovaných do atmosféry.

Tím podle vědců napomáháme nejen přirozenému oteplování, ale i dalším hrozbám. Znečištění a přirozené změny klimatu mají vliv na cyklony, sucha, záplavy a jiné extrémní formy počasí. 

Jaký přesně? Na to se vědci nyní snaží přijít. Vyvinuli proto systém předpovědí založený na klimatických změnách, který ukázal, že následující roky bychom neměli očekávat chladná léta.

"Pro období 2018-2022 jsme našli anomálii ekvivalentní vlivu antropogenního oteplování," tvrdí Sevellec. V praxi to znamená, že ani snaha o zastavení globálního oteplování Zemi neochladí.

Přirozené oteplování totiž bude mít v příštích letech přibližně stejný dopad jako změna klimatu způsobená člověkem. Ten už může oteplování svou činností jen zhoršit, nebo zmírnit, zastavit jej ale pravděpodobně nelze. Tedy alespoň do roku 2022, kdy by podle vědců mohlo dojít ke zlomu a mohlo by se začít mírně ochlazovat.

Související

Více souvisejících

Počasí Vědci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 7 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy