Česko zažilo tropy: Meteorologové přepisují rekordy, vedro bylo i na horách

Celá ČR - Nejtepleji v ČR bylo dnes ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 35,9 stupně Celsia. Byl tak o bezmála čtyři stupně překonán dosavadní rekord z roku 1996. Ve Strážnici měří meteorologové teploty přes 30 let. Ze záznamů vyplývá, že dnešek tam byl navíc také historicky nejteplejším červnovým dnem za toto období. Dosavadní rekord byl z 22. června 2000, kdy tam rtuť vyšplhala na 35,5 stupně Celsia.

I jinde na jihu Moravy teploty překonávaly rekordy, řekla ČTK Ivana Záluská z Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Tropická vedra panovala také v Brně. Meteostanice v městské části Tuřany zaznamenala 34,6 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2000 o téměř čtyři stupně. Tepleji bylo v Žabovřeskách, kde teplota dosáhla 35,5 stupně Celsia a dosavadní rekord z roku 1996 byl překonán o tři stupně.

Nejtepleji v Moravskoslezském kraji dnes bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde teplota dosáhla 33,8 stupně Celsia. Teplota tam zároveň vytvořila nový rekord, ten dosavadní z roku 2010 měl hodnotu 30,8 stupně. Teploty překonaly rekordy i na dalších místech kraje. Na Lysé hoře v Beskydech na Frýdecko-Místecku, ve Vítkově na Opavsku a Rýmařově na Bruntálsku byly dosavadní rekordy staré 77 let, pocházely z roku 1937. 

Na Valašsku neodolaly 77 let staré rekordy. Ve Vsetíně bylo dnes 33,2 stupně (dosavadní rekord byl 31,1 stupně) a ve Valašském Meziříčí meteorologové naměřili 32,9 stupně Celsia (minulý rekord byl 31,7 stupně). Ve Vsetíně se letitý rekord mění druhý den po sobě, v pondělí neodolal zápis starý 65 let. Ve Starém Městě bylo v pondělí naměřeno 33,3 stupně, a padl tak stejně jako dnes rekordní zápis z roku 1996. Podobně tomu bylo na dalších třech místech.

Současná vedra pokračovala ve změně rekordních zápisů z roku 1996 i dnes, když se maxima z uvedeného roku měnila dokonce na šesti místech. Kromě Starého Města to bylo i v Bystřici pod Hostýnem (z 31,4 na 32,4 stupně), Holešově (z 30,9 na 33,7 stupně), Kroměříži (z 32 na 33,9 stupně), ve Strání na Slovácku (z 29,7 na 32,8) a ve Vizovicích na Zlínsku (z 31,1 na 32,8 stupně Celsia). V Horní Bečvě na Vsetínsku bylo 31,2 stupně, rekord z roku 2010 byl 28,1 stupně.

Rekordní teploty byly dnes naměřeny na 12 místech na Vysočině. Nejvíc meteorologové naměřili na stanici v Havlíčkově Brodě, a to 34 stupňů Celsia. Byl tak překonán letitý dosavadní rekord z roku 1915, který má hodnotu 30,8 stupně. Na všech stanicích teplota vystoupila nad 30 stupňů.

Tropické teploty překonaly už druhý den po sobě rekordy na všech měřicích stanicích v severních Čechách. V Ústí nad Labem meteorologové naměřili 35,7 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2010 tak byl překonán 3,2 stupně, řekla ČTK meteoroložka Natalya Shustova.

V Doksanech na Litoměřicku bylo odpoledne 35 stupňů. Mimořádně horké počasí bylo i v horských oblastech. V Nové Vsi v horách na Chomutovsku teplota vystoupala na 28,7 stupně Celsia. Na nejvyšší hoře Českého středohoří Milešovce bylo 32,5 stupně.

Nejvyšší teploty v Libereckém kraji zaznamenali meteorologové stejně jako v pondělí v České Lípě. Rtuť teploměru tam vystoupila na 35,6 stupně Celsia.

Server Vitalia.cz přináší několik tipů, jak ochladit tělo:

1. Jogurty a zakysané mlékoMléčné výrobky tohoto typu organismus ochlazují, zejména pokud si dopřejete ty bez cukru i umělých sladidel. Jen si dejte pozor na jejich kalorickou hodnotu, půllitr zakysaného mléčného nápoje má tolik energie jako lehký oběd či večeře, které jimi můžete přinejmenším částečně nahradit. Pokud jde o jogurty, ideální jsou bílé nebo mírně slazené ovocné, ale klidně si udělejte vlastní ovocný s čerstvým ovocem a minimem cukru.

2. Ovoce jako je nepřezrálý meloun či banánPodle čínské medicíny ochlazuje i ovoce, jako je například nepřezrálý nepříliš cukernatý meloun (vím, někdo ho řadí do zeleniny, ale to je v tomto případě druhotné). Díky obsahu minerálů dokáží ochladit i poměrně vydatné a hutné banány, nesahejte po zelených, ale vyhněte se těm zcela přezrálým. Docela dobře zabírají také borůvky nebo jablka.

3. Rajčata, hlávkový salát, ředkvičky a další zeleninaJistotou je v těchto horkých dnech zelenina, ať už samotná, nebo jako součást lehkých zeleninových salátů, které místo těžkých dresinků doplníte balsamicem nebo čerstvou jogurtovou zálivkou. Tip? Dejte do zálivky nasekané čerstvé bylinky, většina z nich rovněž patří mezi ochlazující potraviny. Vařené vajíčko, tuňák nebo libové maso udělají ze salátu jídlo sytivější, nikoli ale takové, po kterém se nebudete moci dvě hodiny hnout. Ostatně, králičí nebo krůtí maso se přímo uvádějí mezi potravinami se zchlazujícími účinky, ale nikoli v podobě králíka na smetaně nebo krůtích řízků.

4. Studené polévkyTohle jídlo není pro českou kuchyni zrovna typické, vlastně se tu vaří minimálně, ale pokud na ně někde narazíte, určitě je ve vedrech zkuste. Může jít například o španělskou polévku gazpacho nebo polévku zvanou tarator, která se jí v Turecku. Studené polévky například z okurek si můžete nechat naservírovat v řeckých restauracích.

5. Zelený čajTenhle nápoj dokáže člověka, pracujícího třeba dlouho do noci, povzbudit lépe než káva, po které časem začne většinu lidí bolet žaludek. Navíc má skutečně výrazné ochlazující účinky, a to dokonce i tehdy, když se pije horký, můžete ho však samozřejmě pít i vlažný nebo studený. Vůbec nejúčinnější je vlažný. Zelený čaj je navíc zdravý, což opakovaně prokázaly studie, které doložily jeho vliv například na zpomalení stárnutí buněk.

6. Pivo nebo vinný střikCože, alkohol? A není to náhodou tak, že jakmile venku pálí slunce, koleduje si člověk jedině o to, že jeho opilost bude ještě horší? Samozřejmě, s alkoholem se musíte zacházet opatrně a nemělo by se ho pít moc a už vůbec ne na přímém slunci, ale sklenka piva nebo vinného střiku ve stínu, při podvečerní relaxaci dokáže tělo ochladit, protože alkohol roztahuje periferní cévy.

Související

Více souvisejících

Počasí Léto Rekordy

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy