Konečně mráz. Lyžařské areály na Olomoucku zasněžují, letos se zpožděním

Sněžná děla začala o víkendu díky ochlazení chrlit sníh na sjezdovky v Jeseníkách i nížeji položených lyžařských areálech u Olomouce. Někteří provozovatelé chtějí sjezdovky otevřít příští víkend, tedy zhruba o týden později než loni. Opožděný start zasněžování způsobilo nezvykle teplé počasí v listopadu, kvůli němuž dosud nebylo možné nasadit sněžná děla.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

První centimetry technického sněhu v sobotu pokryly sjezdovky v Branné na Šumpersku. "Pokud počasí vydrží a výrazně se neoteplí, tak plánujeme vleky spustit už příští sobotu. Ve srovnání s loňskem budeme mít týden zpoždění," řekl provozovatel areálu provozovatel Rostislav Procházka, podle kterého v Jeseníkách začalo v noci na sobotu mrznout a sněžná děla byla spuštěna v mnoha areálech.

Loni se v Branné poprvé rozjely vleky 30. listopadu. O rok dříve se zde začalo lyžovat 1. prosince, lyžařská střediska však v té době začala zasněžovat již v polovině listopadu. Před třemi lety se v Branné začalo jezdit 17. listopadu. Letos to bude zřejmě až 7. prosince.

"Jednou za čas taková dlouhá teplá fronta přijde, kdy se celý listopad drží v plusových teplotách, a nedochází tak k ranním mrazíkům, které v listopadu využíváme. Nyní je to jeden z těchto roků, bývá to tak každý pátý, šestý rok," uvedl Procházka.

Sněžná děla od soboty hučí také v lyžařském areálu Ski Aréna Karlov. Bílý poprašek technického sněhu o víkendu pokryl i dosud zelené sjezdovky v Hrubé Vodě a Hlubočkách u Olomouce. Jasně bílou sněhovou pokrývku v Hlubočkách si dnes prohlíželi a fotili lidé, kteří se vydali na procházku. V Hrubé Vodě na prvním technickém sněhu sáňkovaly nedočkavé děti.

Jaroslav Lukeš ze Ski Arény Karlov ČTK řekl, že předpověď na nadcházející týden je pro technické zasněžování příznivá. Areály v Karlově mrazivé počasí využijí pro vytvoření podkladu na hlavních sjezdovkách.

O tom, kdy se v karlovarském údolí začne lyžovat, podle Lukeše rozhodne především příroda. "Čím více klesnou teploty pod bod mrazu, tím rychleji se podaří sjezdovky připravit. Snaha provozovatelů vleků a lanovek ve Ski aréně Karlov je, aby sezóny byla zahájena co nejdříve, současně platí, že hlavní sezóna začne jako každý rok po Štědrém dni," podotkl Lukeš.

Z dlouhodobého výhledu počasí, který v sobotu na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, budou příští čtyři týdny teplotně průměrné až slabě nad průměrem. Nejchladněji bude v období Vánoc. Teploty přes den se budou koncem roku pohybovat jen kolem bodu mrazu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jarní počasí v prosinci? Mrazy se s Českem prozatím loučí

12.12.2019 09:10 O víkendu se v Česku opět oteplí. Na přelomu příštího týdne teploty dokonce vystoupají až na 10…

Předpověď na noc a pátek 13. prosince

12.12.2019 08:58 Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže nad Britskými ostrovy. Po její přední straně bude…

Počasí se umoudří? Přijdou silné mrazy, pak se vrátí podzim

12.12.2019 00:45 Aktualizováno Česko dnes ráno zasáhly mrazy, které budou pokračovat i v následujících dnech. Ani teploty během…

Zimní počasí skončí předčasně? Meteorologové ví, kdy přijde jaro

12.12.2019 00:45 Aktualizováno Sníh ještě v dubnu není v Česku žádnou výjimkou. Příští rok by se ale mohlo jednat o velké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama