Bouře Mortimer řádí v Česku. Situace se zhoršuje, vlak narazil do stromu, výstraha platí celý den

Středočeští hasiči mají s odstraňováním následků větru čím dál víc práce, od rána vyjížděli k více než stovce událostí v souvislosti se silným větrem. Jde především o popadané stromy, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Ilustrační foto
doporučujeme

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Platná je pro celé území republiky do dnešních 20:00. Kvůli následkům silného větru se ráno v Česku ocitlo bez dodávek elektřiny přes 20.000 domácností

V posledních dvou hodinách se situace zhoršuje, mezi 11:00 a 12:00 přibylo středočeským hasičům 46 nových událostí. Od dnešních zhruba 5:00 řešili již 140 případů, běžný průměr za 24 hodin je přitom 30 až 40 výjezdů.

zdroj: YouTube

Na několika místech nejezdily kvůli spadlým stromům vlaky, nově je neprůjezdná trať Lužná u Rakovníka - Chomutov v úseku Krupá - Měcholupy. Stejnou trať zablokoval spadlý strom již ráno. Na Berounsku ráno narazil vlak do spadlého stromu, nikdo se nezranil.

Kvůli následkům silného větru se ráno v Česku ocitlo bez dodávek elektřiny asi 30.000 domácností. Nejvíc jich je právě ve středních Čechách.

Podle Gabriela řeší středočeští hasiči během obvyklé 24hodinové služby zhruba 30 až 40 událostí, dnes tak mají již trojnásobek běžného denního počtu. Výjezdy budou nadále přibývat.

Silný vítr Mortimer dnes na severu Čech komplikoval dopravu i život domácností. Mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan ČTK řekl, že hasiči zasahovali kvůli popadaným stromům celý den. Dispečink energetické firmy ČEZ distribuce evidoval k 16:00 pět poruch na vedení vysokého napětí v Ústeckém kraji, takže bez elektřiny bylo zhruba 5000 domácností, řekla ČTK mluvčí ČEZ pro severozápadní a střední Čechy Soňa Holingerová. Další tisícovka domácností byla bez proudu v Libereckém kraji.

V Ústeckém kraji bylo odpoledne bez proudu nejvíce domácností v Podkrušnohoří a poruchy byly také na Děčínsku a Litoměřicku. V Libereckém kraji byla po celý den situace o něco lepší. Bez elektřiny tam odpoledne bylo asi 1000 domácností. "Pět poruch na vedení vysokého napětí řešíme v okrese Jablonec nad Nisou a na Českolipsku," uvedla Holingerová. Pokud se vítr uklidní, budou dodávky proudu podle ní obnoveny ještě dnes odpoledne, případně večer.

Na Semilsku v obci Horní Branná zasahovali hasiči i policie, kam na silnici spadla kovová konstrukce, která zastavila dopravu. V Ústí nad Labem padaly po celý den stromy a větve. "Hasiči většinu z nich odklidili, ale stále mají další a další výjezdy," řekl mluvčí krajských hasičů.

V Jihočeském kraji je situace nejhorší na Příbramsku a v okrese Praha-východ. Padající stromy působí zatím největší komplikace v dopravě. 

Kvůli silnému větru je v Prachaticích 4200 domácností bez elektřiny. Poruchy na dodávkách na jihu Čech eviduje společnost E.ON u 5500 domácností. ČTK to řekla za E.ON Martina Slavíková. Dodala, že první poruchy lidé začali oznamovat před 7:00. 

"Nejhorší situace je zatím na Prachaticku, Písecku a v okolí Pacova," uvedla Slavíková. Dodala, že energetici zaznamenali osm poruch na vedení vysokého napětí. Původně bylo ráno v regionu bez elektřiny 7000 domácností, přibližně u 1500 z nich se už povedlo havárii odstranit.

Slavíková uvedla, že E.ON pracuje na obnově dodávek. Podle ní ale třeba v případě Prachatic zatím energetici nezjistili, kde se porucha nachází. "Kvůli tomu, že pokračuje výstraha pro silný vítr, jsme zvýšili stavy pracovníků, především na dispečinku," řekla.

Situace je vážná i na Vysočině. Přibližně na šest hodin byl dnes přerušen provoz na trati mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy kvůli stromům popadaným na trati. Stromy blokovaly dopravu i jinde v kraji. Hasiči kvůli jejich odstranění vyjížděli na stovku míst. Vítr způsobil také poruchy v dodávkách elektrické energie, které se daří odstraňovat. E.On eviduje poruchy na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí. Podle mluvčí skupiny ČEZ Šárky Lapáčkové Beránková, jsou výpadky i na Havlíčkobrodsku.

Vlaky na trati z Jihlavy do Kostelce přestaly jezdit před 8:00. Před 15:00 se podařilo provoz obnovit, stejně jako provoz mezi Rožnou a Bystřicí nad Pernštejnem na Žďársku, kdy byly problémy od 10:40. Dopoledne stromy blokovaly provoz také mezi Jihlavou a obcí Bransouze na Třebíčsku, mezi obcemi Lípa a Herálec na Havlíčkobrodsku a u Nové Cerekve na Pelhřimovsku.

Silný vítr ráno utrhl střechu garáží pelhřimovské nemocnice. Podle její mluvčí Petry Černo vítr poškodil 120 čtverečních metrů střechy. Nikdo se nezranil, spadlé plechy poškodily zaparkované auto a sanitku. Plechová střecha se srolovala okolo 7:00.

Na Třebíčsku a v okolí Velkého Meziříčí bylo dopoledne bez dodávek elektrické energie 1500 domácnosti. Odpoledne se počet snížil na 700. Na Havlíčkobrodsku postihl výpadek proudu desítky domácností, řekla Lapáčková Beránková.

V Plzeňském kraji je vinou silného větru bez elektřiny asi 2500 domácností, hlavně na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku. Hasiči od 01:30 vyjeli k více než 80 padlým stromům. Překážky, zejména na silnicích, stále lidé hlásí, ale vítr slábne a například v Plzni už je klid. ČTK to řekli hasiči a energetici. Dopoledne bylo bez elektřiny v kraji asi 6000 domácností.

"Máme hlášených ještě sedm poruch na vedení vysokého napětí. Vítr už se přesouvá do středních Čech a Pardubického kraje," řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Všechny poruchy v Plzeňském kraji by měly posílené čety v terénu opravit během dneška.

V sousedním Karlovarském kraji už je bez proudu "jen" 70 domácností a energetici tam řeší jednu poruchu vysokého napětí. "Posílili jsme také dispečink a call centrum," uvedla mluvčí. Lidé mohou hlásit poruchy na bezplatné lince 800 850 860, ale také na webu www.bezstavy.cz a ČEZ jim po opravě zašle hlášení.

Problémy v Plzeňském kraji začaly po 01:00, vítr v regionu měl podle meteorologů kulminovat kolem 12:00. "Vyjížděli jsme k více než 80 padlým stromům a větvím, nejvíce na Klatovsku, Tachovsku a Domažlicku," řekl mluvčí krajských hasičů Petr Poncar. Nikdo nebyl zraněn. Stromy a větve spadly také na plot a střechu domu v Hrádku na Klatovsku a na automobil. Jezdíme pořád, ale už méně, aktuálně máme nahlášený jeden strom, dodal.

Hasiči v Jihomoravském kraji od rána dosud vyjeli ke čtyřem desítkám událostí v souvislosti se silným větrem, především ke spadlým stromům. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. V Brně-Líšni bylo po ránu bez elektřiny asi 2500 domácností, poruchy se už ale podařilo opravit.

Hasiči zaznamenali první výjezd kvůli odstraňování následků silného větru kolem 08:30, a to do Boskovic na Blanensku. Během dopoledne nejčastěji vyjížděli k událostem v Brně a na Brněnsku. "Jde především o popadané stromy a větve. Události se však týkají prakticky celého kraje, vyjížděli jsme i na Blanensko, Břeclavsko, ojediněle i na Vyškovsko," uvedl Mikoška.

Energetická firma E.ON na svém distribučním území k 11:00 evidovala 17 poruch na vedení vysokého napětí, které se dotýkaly přibližně 6000 domácností. Počet domácností bez elektřiny se však během dopoledne snížil, ráno jich bylo asi 11.500.

Na Moravě E.ON evidoval největší omezení v oblastech Brno-Líšeň, a to asi u 2500 domácností, a v Boršicích na Uherskohradišťsku u 1000 domácností. Poruchy se ale už podařilo, až na výjimky, opravit. Kolem 11:00 tak bylo bez elektřiny na Moravě podle vedoucí koncernové komunikace skupiny E.ON v ČR Martiny Slavíkové už jen asi 60 domácností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a středu 30. září

29.09.2020 12:33 Od západu se k nám bude přesunovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu. Východ našeho území bude…

Česko čeká deštivý týden. Po víkendu se ale oteplí

29.09.2020 08:42 Po studeném a deštivém víkendu se oteplí, v říjnu ale budou teploty postupně klesat. Týdenní maxima…

Předpověď na noc a úterý 29. září

28.09.2020 12:26 Počasí u nás bude ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu, která se ze střední Evropy přesune nad…

Česko zasáhnou silné deště. Meteorologové kvůli počasí zvažují výstrahu

25.09.2020 22:06 Aktualizováno O víkendu zasáhne Českou republiku citelné ochlazení doprovázené vydatnými dešti. Meteorologové by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama