V části země hrozí silné bouře, na západě Čech a v Praze záplavy

Meteorologové prodloužili výstrahu před bouřemi pro východní část Čech, Moravu a Slezsko. Platí do noci na neděli. Na východě země mohou být bouřky velmi silné s přívalovým deštěm a kroupami. Vydatně pršet tam má až do pondělí. Na Plzeňsku, Rokycansku a také v Praze a jejím okolí dnes odpoledne hrozí povodně. Výstraha v Plzeňském kraji je s extrémním stupněm nebezpečí.

Bouřky, ilustrační fotografie.

Zároveň už nikde v ČR neplatí varování před požáry. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před bouřkami platí od dnešních 14:00 do nedělních 02:00. Ve Zlínském kraji, Moravskoslezském kraji a částech krajů Jihomoravského a Olomouckého je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V opakovaných bouřkách tam ojediněle může spadnout až 70 milimetrů srážek. "V důsledku bouřek očekáváme rychlé vzestupy hladin menších toků nebo i jejich krátkodobé rozvodnění a možnost zatopení podchodů, podjezdů nebo sklepů," uvedli meteorologové. Lze podle nich očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Pro část krajů Královéhradeckého, Pardubického, Jihomoravského, Olomouckého a Vysočiny platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí. Srážkové úhrny by tam ojediněle měly dosáhnout 30 milimetrů.

"V neděli a v pondělí dopoledne může na Moravě a ve Slezsku vydatně pršet. Během tohoto období může spadnout ojediněle kolem 50 mm srážek. Situaci budeme během neděle upřesňovat," dodal ČHMÚ.

Výstraha před povodněmi platí na Plzeňsku a Rokycansku do nedělního rána. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku platí už třetí - tedy nejvyšší - stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je druhý. Meteorologové navíc v oblasti očekávají další srážky. Na dolním úseku bude hladina kvůli dotoku stoupat dále.

Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Lidé by se neměli koupat nebo jezdit lodí v korytě toku a bezprostředním okolí. Měli by také omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů.

V Praze a Černošicích vyhlásili meteorologové takzvanou povodňovou pohotovost, což je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. Platí do půlnoci. Do dnešních 19:00 také v hlavním městě platila výstraha před extrémními srážkami. Na stanici Praha-Libuš spadlo za pět hodin přes 50 milimetrů srážek. Potok Botič je momentálně na druhém stupni, podle ČHMÚ ale může hladina vystoupat i na třetí stupeň. Nebezpečí se netýká jen Botiče, ale i dalších menších toků v okolí metropole.

Nově vyhlásili meteorologové výstrahu před extrémními srážkami také v části Královéhradeckého kraje. Platí do 21:30. V Orlických horách spadlo za dvě hodiny i přes 60 milimetrů srážek. Jejich pásmo bude postupovat k severu do oblasti Náchodska a Broumovska. Na Rychnovsku a v Dobrušce je do 23:00 vyhlášeno povodňové ohrožení. Meteorologové očekávají, že Bělá v Jedlové v Orlických horách překročí třetí stupeň povodňové aktivity. Vzestupy hladin budou pokračovat na středním a dolním toku Bělé.

Výstraha před silnými bouřkami platila od pátku také pro západní a střední části Čech. Nejvíce pršelo v okolí právě Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Za 24 hodin tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. Některé menší toky se rozvodnily až na druhý povodňový stupeň. Bouřky ale nezpůsobily větší škody, hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a odčerpávali vodu.

Déšť na Plzeňsku zvedl hladiny menších řek, Klabava byla i na třetím stupni

Vytrvalý déšť v Plzeňském kraji zvednul hladiny menších toků. Na říčce Klabavě v Hrádku na Rokycansku byl dnes vyhlášen i třetí stupeň povodňové aktivity, na Holoubkovském potoce je stále druhý. Klabava v Hrádku ale před 18:00 klesla na druhý stupeň. Ten platí nyní ještě na dalších dvou místech v Plzeňském kraji. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami právě pro Rokycansko a Plzeňsko. Následně by se mohly zvedat i hladiny na spodních tocích řek, varují meteorologové. Kvůli dešti také hlavně na Rokycansku zasahují hasiči, zjistila ČTK.

Podle Ivo Bohmanna z plzeňského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu spadlo v oblasti Brd v noci asi 70 milimetrů srážek. "Jak se bude vyvíjet počasí, stále modelujeme. V noci spadlo více srážek, než jaký byl odhad," řekl ČTK.

Říčka Klabava se při silnějších deštích často rychle zvedne. V současné době je na dvou místech, v Hrádku a Nové Huti na druhém stupni a v Rokycanech na první stupni povodňové aktivity. Podle odhadů ale bude její stav klesat. V Hrádku jen od 12:00 do 14:00 stoupla hladina Klabavy o 57 centimetrů a průtok se zdvojnásobil. Kolem 14:30 hladina vystoupala na 198 centimetrů, hranice pro vyhlášení třetího stupně je 190 centimetrů. Ostatní toky v Plzeňském kraji zatím zůstávají bez povodňového varování, ale zejména menší toky mají stoupající trend.

Kvůli dešti bylo dnes také zaplavené kolejiště ve stanici Mirošov na Rokycansku. Vlaky dočasně nahradily autobusy, uvedly České dráhy na svém webu.

Podle řídícího důstojníka plzeňských hasičů měli hasiči už řadu výjezdů v souvislosti s deštěm a zvedáním hladiny toků. "Někde se voda dostala do sklepů, takže pomáháme s čerpáním. Na některých místech se už začaly pytlovat protipovodňové bariéry ve spolupráci s dobrovolnými hasiči. Nejvíce výjezdů je na Rokycansku. Zatím to sice není nic dramatického, ale situaci sledujeme," řekl ČTK. Během dnešního dne hasiči z Plzeňského kraje vyjížděli k bezmála 60 zásahům, které měly nějakou souvislost s deštěm, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a podobně.

Z větších měst nejvíce pohrozila velká voda v Rokycanech. Místostarosta Jan Šašek (ODS) na svém facebookovém profilu informoval, že povodňové orgány žádají občany o zabezpečení vlastního majetku ohroženého zvýšením hladin vodních toků, například vozidla poblíž vodních toků, zahradní nábytek a další odplavitelný materiál.

Podle předpovědi by srážky v Plzeňském kraji měly postupně slábnout a měnit se na přeháňky. Od neděle by se už nad západ Čech měl nasouvat výběžek vysokého tlaku. Pršet by mělo už mírně.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Počasí na měsíc: Do Česka přichází tereziánské léto, pak se ochladí

04.10.2022 07:00 Od středy přijde do Česka takzvané tereziánské babí léto, bude slunečno s teplotami nad 20 stupňů…

Počasí: V Česku se konečně oteplí, meteorologové pojmenovali příčinu

03.10.2022 07:00 V Česku se během právě začínajícího týdne konečně oteplí, teploty dosáhnou až 22 stupňů.…

Předpověď počasí na příští víkend. Teploty vyšplhají až na 20 stupňů

02.10.2022 07:00 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Počasí se příští týden oteplí. Do Česka dorazí babí léto

01.10.2022 07:00 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Hurikán Ian dorazil k pobřeží Jižní Karolíny, klesl na první stupeň z pěti

30.09.2022 21:57 Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru…

Počasí o víkendu: Oteplení zkazí blížící se déšť

30.09.2022 07:00 V nadcházejících dnech se počasí oteplí. O víkendu teploty vyrostou na až až 18 stupňů, na většině…

Počasí plné deště má ještě pokračovat. Meteorologové vysvětlili příčinu

29.09.2022 07:00 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

Počasí: Do Česka přichází ochlazení. O víkendu teploty porostou, ale ne na…

28.09.2022 07:00 Do Česka přichází citelné ochlazení. Teploty během dne mohou klesat až k 10 stupňům. O víkendu se…

Chladné počasí vydrží minimálně ještě dva týdny, vyplývá z výhledu

27.09.2022 07:00 Minimálně dva týdny teplotně podprůměrného počasí ještě očekávají meteorologové. Z dlouhodobého…

Počasí bude tento týden proměnlivé. Přes den naměříme 18 stupňů i 9

26.09.2022 07:00 Tento týden bude v Česku počasí jako na houpačce. Zatímco zpočátku teploty během dne porostou až k…

Související:

Právě se děje

reklama