Londýn - Parné léto letošního roku skončilo a nechalo za sebou řadu překonaných rekordů. Rok 2016 ale bude podstatně teplejší a podle britských meteorologů by měl být dokonce tím nejteplejším v historii.
Meteorologové z britské meteorologické kanceláře Met Office tvrdí, že Země prochází klimatickými změnami souvisejícími s oteplováním způsobeným skleníkovými plyny. Podepisuje se na tom posledních 17 let, během kterých se tempo klimatických změn zpomalilo.
Podle výzkumů vstoupila Země do fáze jednoho z nejsilnějších oceánských proudění El Niño již v minulém století. Nastala změna klimatického systému, která zvýšila globální teplotu a přivodila extrémní počasí po celém světě, což se projevilo na teplotách už v roce 2014. Podle odrobníků je nyní vysoce pravděpodobné, že rok 2016 bude ještě teplejší, než letošní nebo minulý rok.
El Niño, kterému jsme momentálně vystaveni, obvykle trvá devět měsíců až dva roky, výjimečně se ale může prodloužit až na čtyři roky a nelze tedy vyloučit, že nás historicky jedno z nejteplejších období čeká i v roce 2016. Paradoxně by ale léta v Evropě mohla být v následujících letech chladnější.
Profesor Rowana Sutton z Univerzity v Readingu tvrdí, že za vším stojí teplotní fáze, které udávají charakter počasí i na několik let dopředu. Jsou pro naši planetu přirozené a střídají se již po tisíciletí. Podotýká ale, že se s rostoucím množstvím skleníkových plynů v atmosféře neustále prohlubují.
Server BBC upozornil, že se řada teplotních změn děje bez vlivu člověka, to, čemu jsme vystaveni nyní, ale je naším dílem. El Niño tak podle něj s pomocí emisí pouze zintenzivnilo přirozeně se vyskytující jevy. "Je velmi pravděpodobné, že roky 2014, 2015 a 2016 budou po celém světě patřit mezi nejteplejší, jaké jsme kdy zaznamenáli," dodal.
Meteorologové dále upozorňují, že v rámci omezování emisí oxidu uhličitého je třeba přijmout razantní opatření, která mohou mít rozhodující dopad na globální oteplování. Jeho následky jsou totiž pro naši planetu čím dál tím více zničující.
Související
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 1 hodinou
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 2 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 3 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
Městská hromadná doprava v Praze dnes nebude fungovat tak, jak bývá zvykem. V hlavním městě se totiž koná běžecký závod, který zásadně ovlivní provoz povrchové dopravy, tedy tramvají a autobusů. Metro bude fungovat bez problémů.
Zdroj: Jan Hrabě