Rozmarům zimního počasí dnes v Německu čelí především Bavorsko, kde v horských oblastech podle meteorologů může do pondělí napadnout až 50 centimetrů sněhu. S problémy se potýká také mnichovské letiště, které ruší a odkládá lety včetně spojení s Prahou. Kvůli sněhu to na bavorských silnicích klouže, o čemž se přesvědčilo několik desítek řidičů včetně Čecha, kteří havarovali. Přívaly sněhu očekává rakouské Tyrolsko, kde hrozí laviny. Sněží také v Řecku, kde situace vyústila v dopravní chaos.
Husté sněžení, větrné počasí a špatná viditelnost zkomplikovaly provoz na letišti v Mnichově. Zrušeno dnes kvůli tomu muselo být dnes už nejméně 120 letů. Ještě dopoledne se počítalo se zrušením 90 letů. Mluvčí letiště přitom nevyloučila, že jejich počet ještě dále poroste.
Kromě toho dochází k velkým zpožděním. Nejméně 70 letů odstartovalo s hodinovým či větším zpožděním. "Na úklid dráhy potřebujeme 25 minut a během této doby je dráha uzavřená," uvedla mluvčí s tím, že další čas si žádá také odmrazování letadel. Normálně je v Mnichově v sobotu plánováno kolem 850 odletů a příletů, uvedla agentura DPA.
Situace v Mnichově dopadla i na cestující mezi bavorskou metropolí a Prahou. Zatímco dopolední linka do Prahy odletěla prakticky podle řádu, zpáteční spoj s návratem ve 13:10 do českého hlavního města byl zpožděn o více než hodinu. Zcela zrušena pak byla linka s přistáním v Praze v 16:05 a následným odletem do Mnichova v 16:40.
S problémy se potýkají nejen piloti v Mnichově, ale také řidiči na dalších místech Bavorska. "Na zledovatělých silnicích máme dosud hlášeno asi 25 nehod," uvedla dnes ráno mluvčí hornobavorské policie, která má na starosti jih této spolkové země. Dodala, že většina kolizí skončila jen pomačkanými plechy, lehké zranění ale i tak utrpěli dva lidé.
V Horních Frankách na severu Bavorska několik řidičů nákladních aut nezvládlo jízdu na kluzké dálnici A9 u Bischofsgrünu a skončilo ve svodidlech. V Thiersheimu v Horních Frankách nedaleko hranic s Českou republikou havaroval při průjezdu pravotočivou zatáčkou český řidič, který s osobním autem narazil do zídky. Způsobil tak škodu za 8000 eur (asi 200.000 korun). Policie podle portálu Focus Online poznamenala, že nepřizpůsobil rychlost podmínkám zasněžené vozovky, za což bude potrestán ještě pokutou.
Německá meteorologická služba DWD nadále varuje před hustým sněžením v podalpských oblastech a také v Bavorském lese, který zahrnuje bavorskou část Šumavy. Očekává se, že zde dnes může v Bavorsku napadnout až 30 centimetrů sněhu, do pondělí pak dalších 20. V Berchtesgadenských Alpách kvůli přívalům sněhu hrozí laviny. Sněžit bude do pondělí také na dalších místech jižního Německa a také v části východoněmeckého Saska, které sousedí s Českem. V bavorských regionech severně od Dunaje meteorologové předpokládají, že se sněžení bude postupně měnit v déšť.
Zvýšené lavinové nebezpečí panuje také v Rakousku, kde meteorologové očekávají do nedělního rána přívaly nového sněhu. Už dnes husté sněžení v rakouských Alpách vedlo k uzavírkám silnic a rušení letů. Západně od Vídně zablokovaly dálnici uvázlé kamiony. Podle policie byla ze směru od Villachu kvůli sněhu uzavřena také dálnice A10 u jižního vjezdu do Katschbergského tunelu. Omezení má trvat několik hodin.
V Tyrolsku by podle předpovědí mohlo napadnout 40 až 70 centimetrů sněhu, místy dokonce více. S uzavírkami rakouských silnic v horských regionech proto musí počítat turisté mířící do Alp.
Kvůli lavinovému nebezpečí byly uzavřeny silnice například ve štýrské oblasti Sölktal, kde zůstalo odříznuto od světa 600 obyvatel a turistů. Počasí přitom komplikuje situaci v době, kdy se z rakouských lyžařských středisek vrací mnoho německých turistů, poznamenala DPA.
Letiště v tyrolské metropoli Innsbrucku kvůli sněhu odřeklo mnoho spojů, mimo jiné s Londýnem či Frankfurtem nad Mohanem. Další lety byly zpožděny. Letiště hovoří o "masivních omezeních". Některé lety do Innsbrucku pak byly přesměrovány na jiná letiště, poznamenala APA.
Husté sněžení zasáhlo i severní a střední Řecko, což vyvolalo značné dopravní komplikace. Na letišti v Soluni čekáním na let strávily noc stovky lidí. Část spojů mířících do Soluně přistála ve Skopje v Makedonii či v rumunském Temešváru.
Související
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
před 1 hodinou
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
před 1 hodinou
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
před 2 hodinami
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
před 3 hodinami
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
před 3 hodinami
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
před 4 hodinami
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
před 5 hodinami
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
před 6 hodinami
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
před 6 hodinami
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
před 7 hodinami
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
před 8 hodinami
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
před 8 hodinami
Souboj titánů: Jak se liší přístup nejdražších firem světa k AI?
před 8 hodinami
Macinka odvolal šéfku Českých center Pánek Jurkovou
před 9 hodinami
Do španělské enklávy dorazilo za jediný den na 50 tisíc migrantů. Zdravotnictví zkolabovalo
před 10 hodinami
Masivní lesní požáry dál spalují Evropu. Podle vědců budou stále častější
před 11 hodinami
Proč Írán ukončil klid na Blízkém východě a zahájil překvapivý útok?
před 11 hodinami
Hamás pod tíhou katastrofální humanitární situace schválil Trumpův plán na odzbrojení
před 12 hodinami
Rada míru dosáhla historické dohody s Hamásem, tvrdí Trump. Z Blízkého východu přichází jiné zprávy
před 13 hodinami
Počasí: O víkendu extrémní vedra poleví, tropy ale zůstanou
Během nadcházejícího víkendu dorazí do České republiky od severozápadu dlouho očekávané zmírnění extrémních vln vedra. Přestože si obyvatelé většiny území od nejvyšší teplotní zátěže uleví, přechod fronty s sebou přinese také četnější přeháňky a na mnoha místech i poměrně intenzivní bouřkovou činnost.
Zdroj: Libor Novák