ROZHOVOR | Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 

Znamenalo vypuknutí palestinské intifády, neboli lidového povstání,  v prosinci  1987 výrazný zlom pro dosavadní průběh izraelsko-palestinského konfliktu?

Určitě ano. Izraelští lídři měli pocit, že aspirace Palestinců na sebeurčení mají pod kontrolou. Jásir Arafat a další představitelé Organizace pro osvobození Palestiny byli v Tunisu, daleko od místa dění, a na palestinských územích zakročovala izraelská armáda velmi ostře proti jakýmkoliv pokusům postavit se izraelské okupaci. Intifáda proto izraelské představitele překvapila a zaskočila. Až během ní si uvědomili, jak velká je frustrace Palestinců na Západním břehu a v Gaze z pokračující okupace a z nedostatku naděje, že jednou dojde k nějakému řešení. Tehdejší izraelské vedení tak postupně došlo k závěru, že bude třeba začít s Palestinci vyjednávat a to navzdory tomu, že někteří z palestinských lídrů měli teroristickou minulost. Výsledkem intifády tak bylo to, že si v roce 1993 obě strany vyměnily dopisy, ve kterých Izrael uznal Organizaci pro osvobození Palestiny jako reprezentanta Palestinců a Organizaci pro osvobození Palestiny potvrdila svoje dřívější prohlášení o tom, že uznává existenci Izraele a vzdává se používání terorismu a násilí. To umožnilo následná mírová jednání v Oslu. 

Intifádu odstartovala dopravní nehoda se čtyřmi palestinskými oběťmi, kterou podle palestinského výkladu způsobil záměrně řidič izraelského vojenského vozidla. Příčiny však byly nepochybně mnohem hlubší a zmíněný incident dal pouze průchod nahromaděnému napětí. V čem tedy hledat skutečné kořeny první intifády?

Skutečné kořeny sahají hluboko do minulosti. Palestinci po desetiletí věřili, že Izrael bude jednou zničen a na celém území na východ od řeky Jordán vznikne Palestina. V této naději je udržovaly i arabské země. Jenomže všechny války vedené ve jménu Palestinců arabskými zeměmi Arabové prohráli a výsledkem každé války byla ztráta území, které Palestinci považovali za své. V Šestidenní válce v roce 1967 pak Izrael dobyl všechna palestinská území, tedy Západní břeh a Gazu. 

Od té doby ale není Izrael schopen přesně definovat svojí strategii vůči těmto palestinským územím. Na jedné straně doufal, že toto území bude schopen vyměnit za mír, podobně jako v případě Sinaje s Egyptem. Ale tato strategie na Západním břehu neuspěla i proto, že toto území bylo vždy velmi sporné. Do roku 1967 tam nebyla samostatná Palestina, ale bylo to území, které po vzniku Izraele anektovalo Jordánsko, které se nároku na Západní břeh vzdalo až v roce 1988. Nebylo tedy jasné, s kým o tomto území jednat. 

Na straně druhé Izrael od šedesátých let budoval na Západním břehu židovské osady, což nebylo motivováno pouze bezpečnostně či ekonomicky, ale i nábožensky. Západní břeh, neboli Judea a Samaří, je místo, kde se psala historie židovského národa, a města jako Hebron mají nesmírnou důležitost pro věřící Židy. Palestincům již tak v sedmdesátých letech došlo, že Izrael neporazí, a tak začali bojovat alespoň o území Západního břehu a Gazy. A tím, že Izrael nepřicházel s žádným jasným programem ohledně předání kontroly nad tímto územím Palestincům a místo toho tam stěhoval více a více židovských osadníků, a to vše za přítomnosti izraelské armády, vedlo k první intifádě.  

Lze se setkat s názorem, že zásahy izraelských bezpečnostních složek proti palestinským projevům odporu byly neadekvátně tvrdé. Jako argument zpravidla zaznívá asymetrický počet obětí. Palestinců zahynulo o dva tisíce více než bylo 160 mrtvých na izraelské straně, i když téměř polovina z nich nepřišla o život v důsledku izraelských akcí. Zmiňována je také absence většího počtu teroristických útoků a nasazení těžkých zbraní ze strany Palestinců. Jak hodnotíte izraelský postup s odstupem pětatřiceti let? 

Izrael bude vždy kritizován za to, že v každém konfliktu s Palestinci, ale i s arabskými zeměmi, bude mít menší počet obětí. Tuto kritiku považuji za dost problematickou. Izrael investuje obrovské množství prostředků do toho, aby zabezpečil domácí frontu, ale i vlastní vojáky proti ztrátám na životě. Je to motivováno mimo jiné také tím, že Izrael je početně v obrovské nevýhodě oproti arabskému světu. Proto si nemůže dovolit utrpět velké ztráty. Ale samozřejmě je pravda, že zatímco Palestinci mají k dispozici poměrně primitivní zbraně, Izrael do boje nasazuje těžkou techniku, což vede ke ztrátám na životě hlavně mezi Palestinci. Současně ale kdyby Izrael nevyužíval velmi sofistikované zbraně a používal primitivnější zbraňové systémy, tak je mrtvých civilistů při každém vojenském střetu mezi Izraelci a Palestinci ještě mnohem více. 

Pokud byste měla srovnat první intifádu s intifádou druhou, která vypukla v září 2000, jaké jsou hlavní rozdíly?

Míra násilí. Jestli během první intifády se boje dotkly Izraele v hranicích před rokem 1967 jen málo, druhá intifáda byla zcela jiná. Palestinští sebevražední atentátníci útočili na autobusy a kavárny a na každodenní život v Izraeli to mělo obrovský dopad. Například z Jeruzaléma se stalo město, ze kterého tak trochu vyprchal život. Pro Palestince byla situace ještě mnohem napjatější, protože boje probíhaly po mnoho měsíců. Na obou stranách bylo také velké množství obětí mezi civilisty. V Izraeli nebylo nikdy tolik obětí terorismu jako během druhé intifády. Palestinských obětí bylo také výrazně více než během předchozích střetů. Jinak ale motivace pro vypuknutí druhé intifády nebyla o moc jiná, než v případě té první. Frustrace Palestinců z izraelské okupace a neschopnosti palestinského vedení s tím něco dělat. 

Interpretace toho, kdy první intifáda skončila, se různí. Podle některých je za její konec možné považovat mírovou konferenci v Madridu na přelomu října a listopadu 1991, jiní naopak zmiňují až podpis první mírové dohody z Osla v září 1993. Pokud bychom se přiklonili k druhému momentu, který položil základ pro vznik palestinské samosprávy na Západním břehu a v Pásmu Gazy, lze první intifádu považovat z palestinského pohledu za úspěšnou?

Ano i ne. Ano proto, že obě strany přivedla k jednacímu stolu a chvíli se zdálo, že by opravdu mohlo dojít k dojednání míru. Jak ale postupně vyprchávaly naděje, že dohody s Osla opravdu přinesou dlouhodobé mírové řešení, začala narůstat frustrace, a to jak mezi Palestinci, tak v Izraeli. To celé potom vyústilo v druhou intifádu. Jejím hlavním výsledkem je obrovské posílení pravice v Izraeli. Izraelci prostě přestali věřit v to, že Palestinci myslí jednání o mírovém řešení vážně. Výsledkem je, že již mnoho let spolu Izraelci a Palestinci o míru nejednají. A frustrace mezi Palestinci tak opět narůstá a začíná se blížit k bodu varu.  

Související

Veronika Nálepová Rozhovor

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.
Aleš Michal Rozhovor

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Více souvisejících

rozhovor Irena Kalhousová Izrael palestina Pásmo Gazy Jásir Arafat

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 6 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 6 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 7 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 9 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje

Kostarický kávový institut oznámil, že pozorně sleduje nejnovější rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení celních sazeb, přičemž nevylučuje, že by z nich Kostarika mohla profitovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy