EURO 2024: Španělsko vyřadilo z turnaje domácí Němce. Rozhodlo v předposlední minutě prodloužení

Jako o předčasném finále se mluvilo o tomto čtvrtfinálovém souboji a zprvu to tak i vypadalo. Finálové zápasy bývají hrány oboustranně opatrně a nejinak tomu tak bylo i v tomto duelu. Zpočátku tvrdý zápas toho v první půli příliš nenabídl a tak se až v úvodu druhé půle dočkali fanoušci změny skóre, z níž však neměli radost domácí příznivci. Tehdy se totiž trefil Olmo a dlouho to vypadalo, že si Španělé v pohodě dokráčejí pro postup. Jenže v 89. minutě dal Němcům naději Wirtz a nasměroval tak duel do prodloužení. V něm se nejprve řešila neodpískaná ruka Cucurelly v německé šestnáctce, která nakonec byla zrušena předešlým ofsajdem, ovšem i tak to nepřidalo na už tak podivném výkonu sudího Anthonyho Taylora. O to víc tato situace jistě rozčílila Němce poté, co v 119. minutě rozhodl o španělském postupu Merino. 

To, že se v prvních minutách tohoto očekávaného duelu opravdu ostře, poznal především Pedri, jenž byl už po osmi minutách nucen předčasně vystřídat poté, co si poranil koleno po souboji s Kroosem. Ten se mimochodem ocitl v několika takovýchto tvrdých soubojích a dlouho procházel u sudího Taylora bez žluté karty. Normálně už musel být totiž vyloučen po dvou žlutých ještě v první půli. 

Oproti důrazné hře Němců se Španělé prezentovali daleko nápaditějším fotbalem a představovali tak fanouškům své umění v kombinacích. Proto to právě byli fotbalisté z Pyrenejského poloostrova, kteří se jako první dostali do příležitosti a to po čtvrthodině hry, kdy Yamal vypálil z přímého kopu jen těsně vedle. Podobně následně zakončoval ve své šanci i Ruiz. Na první německou akci se čekalo až do 21. minuty, kdy hlavičkoval Havertz, ovšem jen do připravených rukou gólmana Simóna. Krátce před odchodem na poločasovou pauzu chtěl něco s bezbrankovým skóre udělat Olmo, ale s jeho prudkým zakončením si tehdy gólman Neuer dokázal, i když na dvakrát, poradit. 

Co se však nepodařilo v závěru první půle, to se Olmovi povedlo v úvodu té druhé. Morata sice tehdy ještě svou otočku z vápna v branku nepřetavil, v 51. minutě už ale rychlá španělská protiakce gólem skončila. Yamalovu přihrávku zprava na nabíhajícího Olmu k hranici velkého vápna dokázal právě Olma beze zbytku využít a dobře umístěnou přízemní střelou k tyči, podobně jako v osmifinále proti Gruzii, otevřel skóre zápasu, 1:0 pro Španělsko. 

Přestože se naši západní sousedé od té doby čím dál více snažili najít recept na španělskou defenzivu, nebezpečnější byli ze svých brejkových příležitostí určitě i tak Španělé. První velkou šanci na vyrovnání měli Němci v 77. minutě. Tehdy se do ní zapojili již střídající hráči, když se o centr zprava postaral Wirtz a když před brankou operoval Füllkrug. Věčný německý žolík ale tentokrát neproměnil, jelikož trefil tyč. V 82. minutě předvedl svou již čtvrtou mizernou rozehrávku od své branky gólman Simón, vyslal tím tak do brejkové šance Havertze, ovšem ten svým obloučkem nepřestřelil jenom vyběhnuvšího brankáře, ale i branku. Havertz tak i hned schoval svou hlavu do dlaní. Španělé mezitím vystřídali tak, že místo útočníků poslali do boje především defenzivní fotbalisty a doufali tak, že hubené vedení už nějak ubrání. Z omylu je vyvedla 89. minuta, kdy se Kimmichovi povedlo vrátit přetažený balon na zadní tyč zpět do ohně, kde se pohyboval mimo jiné i Wirtz a tomu se z voleje podařilo vyrovnat, 1:1. 

Proto tak muselo přijít na řadu prodloužení. To podle očekávání nabídlo opatrnější hru, jejíž vody rozčeřila situace ze 106. minuty, kdy Cucurella zcela evidentně zahrál v německé šestnáctce rukou po jedné z německých střel, ale nakonec nebyla odpískána a to ani po konzultaci s VARem. Podle všeho se totiž před tím ještě jednalo o ofsajd. 

Nicméně, právě tato situace nenechá Němce ještě dlouho spát, protože v 119. minutě se po Olmově centru trefil hlavičkou Merina a prakticky bylo rozhodnuto. Ve zbývajícím čase se Němci všemožně tlačili dopředu, Füllkrug však svou další vyloženou příležitost neproměnil. V šesté minutě nastavení ještě dostal po druhé žluté červenou kartu Carvajal, jenž zachraňoval španělské vedení tím, že přerušil faulem nadějnou německou akci. 

Němcům to už ale vyrovnání a především vítězství nepřineslo a proto tak na svém domácím zažívají noční můru. 

Konečný výsledek zápasu fotbalového Eura v Německu (5.7.2024): 

Čtvrtfinále (Stuttgart): 
Branky: 51. Olmo, 119. Merino – 89. Wirtz. Rozhodčí: Taylor – Beswick, Nunn – Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Le Normand, Torres, Simón, Rodri, Ruiz, Morata (oba mimo hřiště) – Rüdiger, Raum, Andrich, Kroos, Mittelstädt, Wirtz, Schlotterbeck, Undav (mimo hřiště). ČK: 120.+6 Carvajal. Diváci: 51 000 

Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand (46. Nacho), Laporte, Cucurella – Pedri (8. Olmo), Rodri, Ruiz (102. Joselu) – Yamal (63. Torres), Morata (80. Oyarzabal), Williams (80. Merino). Trenér: De la Fuente 

Německo: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah (80. Müller), Raum (57. Mittelstädt) - Can (46. Andrich), Kroos – Musiala, Gündogan (57. Füllkrug), Sané (46. Wirtz) – Havertz (91. Anton). Trenér: Nagelsmann 

Související

sport

Fotbal jako téma pro poslance. Tématem byly policejní zásahy po zápasech

Málokdy se stává, že se v Poslanecké sněmovně vedle tradičních životně důležitějších věcí mluví i o fotbale. Ve čtvrtek tomu tak bylo. Jelikož se ale tak dělo ve Výboru pro bezpečnost, mluvilo se hlavně o zásazích policie z poslední doby. Přetřásal se tak především zásah po nedávném derby pražských „S“, na který si stěžovali fanoušci Slavie a právě na základě následné reakce od předsedy slávistického představenstva Jaroslava Tvrdíka k jednání mezi poslanci, ministerstvem vnitra, policií, Ligovou fotbalovou asociací (LFA) i Fotbalovou asociací ČR (FAČR) došlo.

Více souvisejících

Fotbal Euro 2024

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy