Národní stadion v Letňanech? Pelta by si ho přál, Babiš je proti

Praha - Má mít Česko národní stadion? Tak na této otázce se v současnosti neshodnou ministr financí Andrej Babiš společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou (oba z hnutí ANO) a šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Právě ten v pátek toto téma po čase znovu otevřel. Už loni se mluvilo o výstavbě národního stadionu, kam by se vešlo 30 000 až 40 000 lidí. Tehdy se o něm mluvilo v souvislosti s mistrovství Evropy ve fotbale roku 2020, které se bude poprvé konat ve 13 evropských zemích, ovšem Česko na pořádání tohoto svátku nesplňovalo parametry, mezi kterými byl právě i stadion minimálně s třicetitisícovou kapacitou. O tom, že má nejvyšší boss českého fotbalu v úmyslu tento stadion, jenž by měl podle Peltových představ stát na pražských Letňanech, postavit, informovali jako první Lidové noviny. Ty také odhadují, že by tato stavba měla stát hned několik miliard korun.

Šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) Pelta má jasno jak by měl národní stadion fungovat. Nehrál by se zde pouze fotbal (hrála by zde své zápasy především česká reprezentace), ale uskutečnily by se zde i jiné sportovní akce jako například atletika. Pelta už také jednal s tureckou investiční skupinou Odien Group. Právě ta by se měla na stavbě tohoto sportovního stánku podílet. A nejen ona, ale podle Pelty i stát a hlavní město Praha. "Už i Slováci v Bratislavě stavějí arénu. V Maďarsku mají snad pět šest nových stadiónů, díky nedávnému mistrovství Evropy postavili stadióny v Polsku. Chtěl bych využít euforie z postupu na (evropský) šampionát," řekl první muž tuzemského fotbalu.

Jak ale zjistily Lidové noviny, takový názor nesdílí jak ministr financí Andrej Babiš, tak ani pražská primátorka Adriana Krnáčová. "Národní stadión v Praze nepotřebujeme, máme Letnou a Eden," řekl konkrétně Babiš.

Připomeňme, že minulý rok se mluvilo o tom, že by tento stadion měl stát na Strahově, jelikož ale Pelta a spol. nezískali od vlády finanční záruky, z projektu tehdy sešlo. Ani potřebnou garanční smlouvu s pražským magistrátem tehdy neměl Pelta k dispozici.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Miroslav Pelta Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy