Bude silnější Evropa s Amerikou, nebo Afrika s Asií? V pátek se volí nejvyšší fotbalový boss

Praha - Když 27. května loňského roku, v předvečer volebního kongresu Mezinárodní fotbalové federace FIFA, došlo ve švýcarském Curychu k zatýkání několika vysoce postavených fotbalových funkcionářů této organizace, čekalo se, že v nadcházející volbě kontroverzní devětasedmdesátiletý Švýcar Sepp Blatter neezvítězí a nestane se tak opět šéfem světového fotbalu. Jenže opak byl pravdou a i přesto skandál se prezidentem FIFA stal. Jenže tlak na jeho osobu byl ze strany veřejnosti právě po tomto skandálu neustál a po pár dnech celkem nečekaně dal svou funkci k dispozici. Později se ukázalo, díky vyšetřování, že Michelu Platinimu, dosud šéf Evropské fotbalové federace UEFA a vážný kandidát na post šéfa FIFA právě po Seppu Blatterovi, předal na jeho účet v roce 2011 podezřelou odměnou ve výši dva miliony švýcarských franků a to bez jakékoli písemné smlouvy za poradenské služby švýcarskému funkcíonáři v řadách FIFA z přelomu tisíciletí. Jak Sepp Blatter, tak i Michel Platini byli ze svých funkcí Etickou komisí FIFA loni na podzim suspendováni a to na 90 dní, krátce před Vánocemi pak byli oba pánové touto komisí potrestáni osmiletým zákazem působení ve fotbale. Tím tak mimochodem přišel Michel Platini o možnost kandidovat v předčasné volbě prezidenta FIFA, která se bude konat v pátek 26. února. Kdo se tedy utká o nejvyšší post světového fotbalu? Koho podpoří Fotbalová asociace ČR (FAČR), kterou budou zastupovat její šéf Miroslav Pelta a také generální sekretář Rudolf Řepka? Jak to bude s nadcházejícími dvěma kontroverzními světovými šampionáty v Rusku a Kataru? A kdo bude tedy nakonec silnější? Evropa s Amerikou, nebo Afrika s Asií? To všechno bude zodpovězeno v pátek ve švýcarském Curychu.

Představme si všechny kandidáty, které se v pátek utkají o post vládce světového fotbalu. Je jich celkem pět.

Gianni Infantino (Švýcar) - Muž narozený 23. března 1970 je od roku 2009 generálním sekretářem UEFA, čili druhý nejvyšší postavený muž této organizace.  V době, kdy je současný šéf UEFA Michel Platini suspendován, vede tuto organizaci právě on a právě on nahradil Michela Platiniho i jako kandidáta ze strany této Evropské fotbalové federace na post prezidenta FIFA. Infantino má podporu evropských fotbalových svazů, včetně tedy FAČR, ale i například Jižní Ameriky. Švýcar tak bude muset přesvědčit Asii a Afriku aby ve volbě dali hlas právě jemu a proto před několika měsíci vytáhl z rukávu sliv v podobě většího počtu účastníků na fotbalových světových šampionátech. Podle tohoto slibu by bylo místo nynějších 32 týmů na této sportovní akci hned týmů 40, při čemž by se zvýšil počet právě afrických a asijských mužstev.

Alí bin Husajn (jordánský princ) - Dalším kandidátem je jordánský princ Alí bin Husajn (narozen 23. prosince 1975), jenž se zúčastnil i květnových voleb z loňského roku, kdy byl jediným soupeřem Švýcara Seppa Blattera. Právě jordánskému princi tehdy dali hlas i zástupci z FAČR a vlastně ho tehdy podporovala celá Evropa. Jako jeden z mála členů výkonného výboru FIFA byl pro to, aby FIFA zveřejnila dosud neveřejnou zprávu, kterou sepsal americký právník Michael García a která poukazovala na korupci v řadách FIFA během voleb pořadatelů světových fotbalových šampionátů v letech 2018 (pořadatelem se stalo Rusko) a 2022 (Katar). Od roku 2011 je viceprezidentem Asijské fotbalové konfederace a coby viceprezident FIFA zastupuje Asii.

Jérome Champagne (Francouz) - narozen 15. června 1958, bývalý francouzský diplomat, ve FIFA působí celkem 11 let a má na starost sportovně-politické otázky. Má na starosti i vztahy mezi Mezinárodní fotbalovou federací FIFA a Evropskou fotbalovou federací UEFA, podporuje palestinský fotbal i Africkou iniciativu. Tento Francouz chtěl kandidovat už loni a mimo jiné přislíbil, že v případě, že bude zvolen, vezme zpět pořadatelství MS 2022 z katarských rukou.

Salman Bin Ibrahim Al-Chalífa (bahrajnský šejk) - Asi nejkontroverznější kandidát ze všech. Šejk z Bahrajnu, narozený 2. listopadu 1965, vystudoval Bahrajnskou univerzitu, kde vystudoval anglickou literaturu a historii. Je prezidentem Asijské fotbalové konfederace a to od května roku 2013. Je také předsedou Disciplinární komise Asijské fotbalové konfederace a zároveň místopředsedou Disciplinární komise FIFA. Je však kritizován ze strany takových asociací, jakými jsou Američani pro demokracii, Lidská práva v Bahrajnu či Bahrajnská instituce pro práva a demokracii a to za zločiny proti lidskosti, které měl vykonat proti 150 sportovcům včetně mezinárodním fotbalistům v souvislosti s prodemokratickými demonstracemi z roku 2011 v rámci tzv. "Arabského jara".

Tokyo Sexwell (Jihoafričan) - narozen 5. března 1953, jihoafrický byznysman, politik, akivista proti apartheidům (společně s Nelsonem Mandelou byl nejviditelnějším bojovníkem proti těmto lidem, kteří byli spjati s politikou rasové segregace v Jižní Africe) a také bývalý politický vězeň. Mezi lety 2009 a 2013 byl ministrem. V roce 2007 také kandidoval na prezidenta Jihoafrické republiky, ale v souboji s Jacobem Zumou neuspěl.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FIFA Sepp Blatter (FIFA)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 8 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy