Následky Peltova zatčení. Fotbalová asociace dluží 25 milionů korun za ženské ME

Praha - Že bude nedávné obvinění a následné vzetí do vazby dosavadního šéfa tuzemského fotbalu Miroslava Pelty, které se událo po celorepublikové policejní razii ze začátku května, jež se uskutečnila kvůli pozřelým machinacím s finančními dotacemi pro sport, o kterých měl právě Pelta společně s další obviněnou v této kauze a to bývalou náměstkyní ministerstva školství Simonou Kratochvílovou rozhodovat ještě dříve, než se k tomu všemu měla vyjádřit příslušná komise, mít pro český sport a zvláště pak pro český fotbal nedozírné následky, tak to bylo jasné celkem hned poté, co tyto skutečnosti vypluly na povrch. Především se jedná o finanční problémy pro tuzemský fotbal a právě první problémy tohoto rázu přicházejí nyní. Fotbalová asociace ČR (FAČR) totiž podle zjištění serveru Seznam Zprávy dluží 25 milionů korun kvůli nedávno proběhnuvšímu mistrovství Evropy žen do 17 let, které se konalo v České republice. Zmíněnému zpravodajskému serveru to potvrdil Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Právě onu sumu ve výši 25 milionů korun dluží FAČR především několika dodavatelům, kteří se postarali například o propagaci, ubytování či pronájem stadionů, kde se zápasy turnaje oderhávaly a kde mladé fotbalistky trénovaly. Jenže samotný generální sekretář FAČR Rudolf Řepka to s těmito dluhy nevidí nikterak růžově, asociace totiž očekávala, že právě peníze na tyto dluhy dostane od státu, ovšem poté, co končící mnistryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) zastavila sportovní dotace, tyto finanční prostředky chybí. „Bohužel tyto finance nepřichází a je opravdu ve hvězdách, jestli vůbec přijdou. Takže v tuto chvíli jsme opravdu, dá se říct, ve velmi vážné a složité situaci. Dokonce bych řekl, že až v beznadějné,“ řekl konkrétně Řepka pro zpravodajský server Seznam.cz.

Ovšem zastavení sportovních dotací nenadělávají potíže pouze fotbalu, ale i dalším sportům. Tak například hokejbalu, jehož letošní mistrovství světa se od začátku června pořádá v Pardubicích, slíbilo ministerstvo školství 13 milionů korun, jež měly být určené na provoz samotného hokejbalového svazu. Nyní nastálou situaci řeší saotné šéf hokejbalového svazu Martin Komárek a jak on sám tvrdí, čtrnáct hodin denně.

Hrozí, že nebude dostatečně prostřeků na financování blížícího se světového šampionátu. „Ta ostuda hrozí. Já to řeknu na rovinu, my obvoláme partnery, bereme si půjčky všude možně, abychom to byli schopni zvládnout,“ řekl Komárek s tím, že již dostala peníze od České unie sportu a o financováí turnaje bude hovořit s Pardubicemi či s Pardubickým krajem. Co se týče peněz od státu, tak ty jsou zkrátka v nedohlednu. „S námi nikdo z ministerstva nekomunikuje, protože tam ani nikdo není. Paní náměstkyně je v žaláři, paní ministryně je v demisi a jediný, kdo aspoň komunikoval - pan Zdeněk Bříza - dal výpověď a je trestně stíhán,“ podotýká Komárek.

Další, kdo má potíže po zastavení sportovních dotací, je Svaz lyžařů, ti dokonce už neměli ani korunu a tak si museli 14 milionů korun půjčit. „Pokud bychom si nepůjčili od bankovního subjektu, finanční prostředky by nám došly už během května. Tím, že jsme využili kontokorent v plné možné výši, máme finance do první poloviny července,“ řekl k tomu Jakub Čeřovský, generální sekretář Svazu lyžařů.

Co se pak týče financování daších sportovních svátků, které se letos budou konat na českém území a které by mohly mít problém se získáním peněz od státu, tak mezi ně patří například mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račících, mimochodem tato akce se do Česka vrací po dlouhých 59 letech, stejně tak může čekat problémy i Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji. Zatímco první jmenovaná akce se uskuteční v srpnu, ta druhá už v červnu.

Dodejme, že Svaz rychlostních kanoistů čekají na dříve státem slíbených přes 20 milionů korun. „Řešíme to vlastními zdroji, které ještě máme, ale samozřejmě uvažujeme o půjčce od České unie sportu nebo odjinud. My musíme pracovníky platit,“ řekl šéf tohoto svazu Jan Boháč.

Jak ale uvedlo ministerstvo, i když už se blíží odchod ministryně školství Kateřiny Valachové z úřadu, tak i přesto neustále pracuje na tom, aby výše zmíněné sportovní akce potřebné finance dostaly včas.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal Miroslav Pelta

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy