MS ve fotbale 2018: Po nudě v Moskvě byla k vidění první bezbranková remíza. Peru překvapivě porazilo Austrálii

Moskva - Na stadionu v moskevských Lužnikách se čekal zajímavější duel, než jaký nakonec v rámci skupiny C na letošním mistrovství světa ve fotbale v Rusku odehrály spolu týmy Dánska a Francie. Oběma těmto soupeřům totiž k postupu do osmifinále stačila remíza a výkon obou mužstev tak tomuto faktu nakonec odpovídal. Duel skončil 0:0 a poprvé na tomto šampionátu tak byla k vidění bezbranková remíza. Ve hře o postup mezi nejlepších šestnáct celků světa byli i Australané, ti ale museli ve svém posledním zápase porazit již vyřazené Peruánce. Jihoameričané ale nepředvedli nikterak odevzdaný výkon a celkem nečekaně nakonec vyhráli 2:0, čímž tak naděje australského celku definitivně vyhasly.

I když na obou stranách disponovala mužstva velkými jmény, jakými jsou například Christian Eriksen či Antoine Griezmann, duel mezi Dánskem a Francií, od kterého se čekalo daleko více, nakonec skončil 0:0 a poprvé se tak na letošním MS stalo, že fanoušci v nějakém zápase neuviděli ani jednu branku.

Remíza oběma mužstvům stačila k postupu do osmifinále a obraz hry v Lužnikách tomu odpovídal. Jen málokdy se týmy dostaly do nějakých větších příležitostí, místy, kdysi hráči balón přihrávali jen tak mezi sebou, se ozýval i pískot z hlediště. Pro Dánsko, které ani nechtělo vyhrát, aby nešlo z prvního místa na možného soupeře Argentinu, jež by mohla postoupit ze skupiny D z místa druhého, to tak znamená, že se v osmifinále, ve kterém se tak nakonec utká podle všeho s Chorvatskem, objeví poprvé od roku 2002.

Peruánci se rozloučili s mistrovstvím výhrou i první přesnou trefou na MS po 36 letech a ze hry o postup tak Australany vyřadili

Fotbalisté Austrálie potřebovali ze zápasu s Peru nutně všechny tři body k tomu, aby postoupili do vysněného osmifinále ze skupiny C. Jenže na Australanech nebylo od úvodního hvizdu vidět, že by za postupem šli nějak aktivně. Po osmnácti minutách hry tak tedy toho využil Paolo Guerrero, kapitán jihoamerického celku, jemuž se tehdy podařilo nacentrovatna Carilla, který se tak mohl po střele z voleje radovat z otevvření skóre. Poněkud nečekaně se tak o to v tomto zápase postarali již vyřazení Peruánci. Mimochodem, jednalo se o první gól po dlouhých 36 letech, který tento jihoamerický tým vstřelil na světovém šampionátu. Naposledy se toto Peru povedlo v roce 1982 a stalo se tak po 314 minutách hry na mistrovstvích světa.

Přestože se Australané snažili zareagovat na nepříznivý vývojj utkání, nedokázali si žádný větší tlak vypracovat. O vstřelení gólu se snažil nejprve Thomas Rogic, jemuž však slalom směrem k brance vyšel, to samé už se ale nedá říct o jeho zakončení. Dále mohl vyrovnat na 1:1 Matthew Leckie, před nímž po příhře z Galleseho kopačky zívala prázdná branka, ve skluzu ale prvně jmenovaný Australan nakonec míč netrefil.

Jakoby si Jihoameričané řekli, že se s mistrovstvím rozloučí se ctí a tak již ve druhé půli vstřelili druhou branku, ve které měl prsty opět kapitán Guerrero, jenž tentokrát po vyhraném souboji ve vápně i díky teči umístil balón do sítě a zvýšil tak stav na 2:0. Poté se Australané probudili a zřejmě si řekli, že už je to pořádně nahnuté. I když si jakýs takýs tlak vytvořili, vzešla z toho pouze Arzaniho střela po rohu, která mířila těsně vedle. Následně se do zakončení dostala i australská legenda Tim Cahill, ten  ale jen provětral rukavice peruánského gólmana Santamaríi. Nepomohl tentokráte ani Mile Jedinak, jenž přestřelil z přímého kopu. Australané, stejně jako Peru, tak tedy na šampionátu v Rusku končí již po skupinové fázi.

Konečné výsledky:

SKUPINA C:

Dánsko - Francie 0:0

Austrálie - Peru 0:2Branky: 18. Carrillo, 50. Guerrero

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy