Je v Rusku bezpečněji než v Londýně? Angličtí fanoušci se ptají, proč byly ty obavy

Moskva - Především angličtí fanoušci se s obavami vydávali do Ruska fandit své reprezentaci na letošním fotbalovém mistrovství světa, které se v těchto dnech koná právě v Rusku. A to kvůli napjatým vztahům mezi oběma zeměmi, které nevylepšila zrovna otrava dvojího špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Sulisburry, která zahýbala světem počátkem letošního března. V reakci na tuto událost si obě země navzájem vyhostilo 23 diplomatů a kromě Anglie pak další rudské diplomaty vyhostilo ze svých zemí většina zemí NATO včetně Česka. Anglické fanoušky pak britská vláda varovala před jejich návštěvou Ruska během fotbalového mistrovství, neboť měla obavy, že by snad nastaly problémy s ruskými chuligány. Jak ale zjišťuje jeden ze zkušených britských reportérů televize Sky Enda Brady, v Rusku je podle něj kolikrát bezpečněji než v Londýně.

"Bylo to pár vteřin před živým vstupem do vysílání z Leninova náměstí v Nižním Novgorodu před zápasem Anglie s Panamou, když k nám přišli dva statní, asi dvacetiletí mládenci, opilí na šrot. To, co se pak stalo, mě ohromilo. Stáli klidně a tiše za kamerou a poslouchali, co říkám do vysílání. Neskočili po mně, ani mě neuráželi. Když jsem skončil, ukázali palec nahoru a s úsměvem odkráčeli pryč," vyprávěl svůj zážitek zmiňovaný novinář, který neopoměl dodat, že pokud by se něcotakového dělo v Británii, skončilo by to daleko hůře.

Je pravda, že v ruských ulicích fanoušci policii vidí a že jsou bezpečnostní opatření velmi přísná, ovšem to, co se psalo o Rusku před světovým šampionátem, se nakonec ukazuje, že tak nebylo úplně založené na pravdě. "Obavy z chuligánů a nevraživosti Rusů blednou," cituje agentura Reuters svého zpravodaje Andrewa Cawthorna.

Právě kvůli zprávám, které se o Rusku šířily před mistrovstvím nakonec na fotbalový svátek dorazilo nejméně Angličanů během posledních tří dekád. V těchto dnech naopak můžou být návštěvníci Ruska svědky toho, že Rusové spolu s Angličany třeba zpívají oslavné chorály. A podle Kevina Milese z federace fotbalových fanoušků není vyloučeno, že v dalších dnech se jejich počet navýší. "Atmosféra je skvělá, místní jsou báječní," uvedl jeden z anglických fanoušků s pivem v ruce Charlie Carline. Slova chvály míří i opačným směrem z ruských úst. "Jsou moc milí, stejně jako fanoušci z jiných zemí. Nejsou to nestvůry, jak si někteří mysleli," tvrdí o Ostrovanech servírka Taťjana Vasiljevová.

I přesto se ale najdou problémy. Opilá dvojice Britů musela být kvůli výtržnosti vyhozena z vlaku do Volgogradu, další Britové pak byli zachyceni kamerami jak hajlují. Další Angličané se naopak ve Volgogradu poklonili Rusům padlým při bitvě o Staliingrad. "Necítím tu žádné nepřátelství. Toto je opravdové Rusko - a nemá nic společného s tím, co jsme čekali," řekl další fanoušek Angličanů Chad Thomas.

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy