MS ve fotbale 2018: Až historický moment. Anglii se podařilo postoupit na penalty

Moskva - V úterý večer se rozhodlo o posledním čtvrtfinalistovi na letošním fotbalovém světovém šampionátu v Rusku, který vzešel ze souboje mezi Kolumbií a Anglií. Duel to byl hodně opatrný, Kolumbijci během nějvytvářeli svými několikaminutovými debatami tlak na sudího a Anglie poté, co ve druhé půli proměnil pokutový kop Harry Kane, se snažila už duel doklepat do vítězného konce. Jenže Mina hlavičkou po rohovém kopu v nastavení vyrovnal na 1:1 a poslední osmifinále se muselo prodlužovat. Nakonec došlo až na penalty, které zvládli nejlépe Angličané, přičemž je známo, že zrovna oblíbená disciplína to na Ostrovech zvláště na velkých mezinárodních turnajích není. O rozhodující trefu se postaral Eric Dier, který tak Albion poslal mezi nejlepších osm, kde se v historii fotbalových MS nachází poprvé od roku 2006.

Jihoameričané byli po většinu času v první pětačtyřicetiminutovce pod tlakem Anglie, ale protože oba týmy se navzájem dostatečně kontrolovaly, k mnoha příležitostem se hráči na obou stranách příliš nedostali. A tak možná nejzajíavější bylo sledovat debatující Kolumbijce poté, co nesouhlasili s postavenou zdí při volném přímém ke konci prvního dějství.

Debaty se konaly i poté, co krátce před uplynutím hodiny hry rozhodl sudí o penaltě pro Anglii. Trvalo to několik minut, než si Harry Kane postavil míč na puntík a situaci rozehrál. A to nakonec tak, že poddaní Jejího veličenstva vedli 1:0. Mimochodem, pro forvarda Tottenhamu to byl již šestý gól na šampionátu a přibližuje se tak svému cíli: zisku kopačky pro nejlepšího kanonýra turnaje.

Hráči Albionu doufali, že se Kolumbijcům nepodaří do konce základní hrací doby skórovat. Jenže to se mýlili. Ve třetí minutě nastavení totiž Jihoameričané zahrávali rohový kop, který našel hlavu Miny, jenž tak navázal na svá předešlá vystoupení na mistrovství a tak tedy vyrovnal na 1:1.

V prodloužení bylo na obou celcích vidět, že už je jejich materiál značně unaven, přesto byli nejblíže ke gólu Angličané, ovšem Rose ve 115. minutě střílel jen těsně vedle. A tak zápas musel rozhodnout penaltovvý rozstřel, tedy noční můra anglického fotbalu. Kolik velkých turnajů musela Anglie opustit poté, co nezvlíádla penalty.

Na kahánku měla i nyní poté, co svou penaltu ve druhé sérii neproměnil Henderson, ale protože následně nedal ani Uribe spolu s Baccou, bylo to na Ericu Dierovi, aby tým kouče Garetha Southgatea dostal do vysněného čtvrtfinále. A i když si na Dierovu střelu gólman Ospina přeci jen sáhl, zamezit jí cestu dosítě už nedokázal a Anglie se tak mohla po prolomení penaltového prokletí začít radovat.

Dodejme, že čtvrtfinálový program začíná po dvou dnech volna av této fázi se Anglie střetne se Švédy.

Konečné výsledky osmifinále:

Kolumbie - Anglie 1:1 po prodl. (1:1, 0:0), pen. 3:4Branky: 90. + 3. Mina - 58. Kane (z pen.)

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy