MS ve fotbale 2018: Angličané do vysněného finále nepostoupili. Nestačili na Chorvaty

Moskva - Fotbalový svět už zná účastníky finále letošního mistrovství světa v Rusku. V neděli se v Moskvě nakonec utkají Francouzi a Chorvaté. Ti ve svém semifinále porazili Angličany a to po prodloužení 2:1, přestože jako první skórovali právě hráči Albionu zásluhou Trippiera. O další dvě branky v duelu se ale postarali nejprve Perišič a v prodloužení pak nakonec Mandžukič. Díky tomu si tak tedy Chorvaté poprvé v historii zahrají na fotbalovém MS o nejcennější kov.

Zatímco kouč Albionu Gareth Southgate vsadil na základní sestavu, kterou vyslal jak do osmifinále, tak i do čtvrtfinále, jeho chorvatský protějšek Zlatko Dalič přeci jenom jednu změnu provedl. Na hrací plochu se tentokrát od první minuty nepodíval Kramarič, díky němuž tato balkánská země postoupila právě mezi nejlepší čtyři mužstva turnaje, ale naopak do základu poslal Brozoviče.

Jako první se v semifinálovém duelu radovali angličtí fanoušci a to už po pěti minutách hry. Právě tehdy totiž fotbalisté z Ostrovů zahrávali volný přímý kop a kdo jiný než Angličané měli dát branku ze standardní situace. Nejinak tomu bylo tedy i tentokrát, k míči se postavil Trippier a byl to právě tento obránce, jenž se svou pěknou střelou zasloužil o otevření skóre, 1:0 pro Anglii.

Její soupeř se dlouho vzpamatovával z toho, že tak rychle v zápase inkasoval, až za patnáct minut se dostal do příležitosti, ze které mohl odpovědět. Ani jeden Perišičův pokus z větší vzdálenosti však žádné potíže gólmanovi Pickfordovi nenadělalo. Až ve 31. minutě se poprvé Pickford trochu více zapotil. Ale Rebičova střela tehdy mířila jen doprostřed anglické svatyně. A tak to mohli být opět svěřenci Garetha Southgatea, kteří mohli navýšit své vedení, konkrétně se to mohlo podařit Allimu, jemuž míč předložil Kane, ovšem prvně jmenovaný ještě míč nabízel Lingardovi a až ten v šanci nakonec minul. Těsně před odchodem do kabin pak mohli vyrovnat Chorvaté, ale Rakitič neuspěl, stejně tak jako Modrič se svým centrem.

V úvodu druhé části to vypadalo, že si už budou angličanésvé vedení kontrolovata třeba ho chtít i navýšit, ovšem Trippierův centr na Kanea byl nepřesný. Postupem času se však chorvatská hra zlepšovala, nejprve se přihlásil se svou šancí Strinič, ale svou finální přihrávku nebude řadit mezi ty nejpřesnější, následně zakončoval Perišič, ale proti němu stála defenzivní linie Anglie. Ta ale nakonec kapitulovala v 68. minutě, tehdy Vrsaljko zleva poslal centr do pokutového území, na který nedokázal dobře zareagovat bránící Walker a i díky tomu tak Perišič mohl postarat o vyrovnávací branku, 1:1.

Perišič se v 71. minutě mohl zapsat do střelecké listiny zapsat ještě jednou, ale tehdy zamířil pouze do tyče. Zanedlouho mohl rozradostnit Britské ostrovy Lingard, jenže ten ani tentokrát nerozvlnil síť za Subašičovými zády. Ještě v základní hrací době mohl balkánský celek rozhodnout o svém postupu, Mandžukičovi se to ale nepodařilo.

Stejně jako v osmifinále proti Dánsku a ve čtvrtfinále proti Rusku, tak i nyní v semifinále museli chorvatští fotbalisté absolvovat prodloužení. Hra měla za sebou skoro 100 minut, když mohl Albion skórovat, konkrétně Stones, ovšem jeho zakončení odvrátil svou hlavičkou Vrsaljko. Opět mohl skórovat i Mandžukič, ale ani tentokrát se mu to nepodařilo. Z pěti metrů se mu zkrátka Pickforda nepovedlo prostřelit.

Nakonec se to ale Mandžukičovi přeci jen povedlo a to ve druhé části prodloužení. Satlo se tak po Perišičově posunutí míče hlavou směrem dopředu, kde už byl na číhané právě zmiňovaný forvard, který pak zanedlouho musel být střídán kvůli křečím. To samé potkalo i Trippiera, jenže ten střídán být nemohl, protože Angličané už všechna svá střídání využila a tak museli nakonec dohrávat o deseti. Sice se všelijak možně Angličané snažili dostat balón blíž k soupeřově brance, ovšem síly ubývaly a nepomohla ani tomu standarda v posledních vteřinách zápasu.

Chorvatská radost tedy mohla propuknout naplno a může se tak těšit na historický zápas, jenž v neděli proběhne opět v moskevských Lužnikách.

Konečný výsledek semifinále:

Chorvatsko - Anglie 2:1 (1:1, 0:1) po prodlouženíBranky: 68. Perišič, 109. Mandžukič - 5. Trippier

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy