MS ve fotbale 2018: Belgičané se radují z historicky prvních medailí z fotbalového MS. Proti Anglii vybojovali bronz

Moskva - První cenné kovy už znají na letošním fotbalovém světovém šampionátu své majitele. V sobotním utkání o bronz totiž uspěli Belgičané na Angličany, když je porazili 2:0 a to poté, co během tohoto duelu předvedla lepší výkon než právě ostrovní celek, který chtěl po prohraném semifinále získat z tohoto mistrovství alespoň nějakou medaili. Díky dvěma přesným trefám, jejímiž autory byli Thomas Meunier a Eden Hazard tak tedy Belgie vylepšila své dosud nejlepší umístění z MS 1986, kdy skončili na čtvrté pozici.

Přestože se jednalo o duel o bronzové medaile, oba celky sáhly ke změnám ve svých základních sestavách. Do belgické základní jedenáctky se po odmlce zaviněné karetním trestem se vrátil Meunier, na hrací plochu se pak od úvodního hvizdu podíval i Tielemans. Naopak na lavičku se museli oproti poslednímu zápasu posadit Dembélé s Fellainim. Albion pak udělal změn hned pět, když se vedle obránce Jonese ukázali v sestavě i Delph, Dier, Rose a Loftus-Cheek.

Od těchto jmen si kouč Angličanů Gareth Southgate sliboval lepší hru v záloze, než jak tomu bylo v semifinálovém duelu proti Chorvatsku. I tak to ale byli nakonec Angličané, kteří již po čtyřech minutách hry prohrávali. Tehdy Ostrované poprvé v zápase poznali sílu belgických rychlých protiútoků. Ten první začal přímo u samotného gólmana Curtoise, jenž rozehrál míč k Chadlimu pohybujícího se na lavém křídle a právě odtamtud pak odcentroval do šestnáctky na nabíhajícího Meuniera, jehož anglická defenziva nedokázala ubránit a tím pádem tak byl gól, jenž otevvřel skóre na světě, 1:0 pro Belgii.

Za chvíli to mohlo být hned o dvě branky, kdyby ale De Bruyne ve své příležitosti proti gólmanovi Pickfordovi uspěl. Na první akci Anglie si fanoušci v Petrohradu museli počkat do 15. minuty, kdy Trippier poslal do vápna centr, na který si naskočil Loftus-Cheek, jenž však mířil pouze do připravených rukavic brankáře Courtoise. Nejblíže k vyrovnání pak měl v první půli kapitán Harry Kane, jenže ten v době střely podklouzl a balón tak šel mimo belgickou svatyň. Ve 35. minutě zahrozili opět Belgičané a to tentokrát z rohového kopu, kdy po signálu se míč dostal od hráče nacházejícího před vápnem, konkrétně od Tielemanse, dostal k zakončujícímu Alderweireldovi, jenž ale nakonec zamířil nad.

Aby nějak své svěřence trenér Southgate do druhé pětačtyřicetiminutovky probudil k ještě lepším výkonům, sáhl hned ke dvěma střídáním a tak na hrací plochu vyslal jak Lingarda, tak Rashforda. Ovšem ani to nakonec Agličany nikterak nerozproudilo k rychlejšímu pojetí ofenzivy. Naopak se z jejich strany dalo mluvit o hledání cesty nic moc neříkajícími přihrávkami k brance. A tak mohl klidně mezitím zahrozit De Bruyne společně s Lukakem, neboť prvně jmenovaný vyslal přesně narýsovanou kolmici tomu druhému, akorát ten druhý pak na míč nedosáhl.

Až od 70. minuty to byli Angličané, kteří začli postupem času vládnout na hřišti. Nejprve byl blízko k vyrovnání Dier, jenž po narážečce s Rashfordem chtěl přelobovat ležícího gólmana Courtoise a užuž se radoval Angličan z branky, radost mu ale zkazil odkopem na poslední chvíli Alderweireld. Dier pak ještě hlavičkoval, ale ani on, ani Maguir v takovéto situaci neuspěli. A i když byli v tu dobu Ostrované více na míči, k žádnému velkému ohrožení belgické branky to nevedlo.

A tak přišel na začátku poslední desetiminutovky trest. Opět to bylo z rychlého protiútoku, na jehož konci využil rozhozené anglické obrany De Bruyne, který pak ještě přihrál Hazadovi a ten už měl jednoduchý úkol, který splnil, 2:0. Do závěrečného hvizdu už se nic zasádního nestalo a Belgie tak v klidu dokráčela k historicky prvním medailím z fotbalového MS. Naopak Anglie se prvních medailí po MS 1966 nedočkala.

Konečný výsledek zápasu o 3. místo:

Belgie - Anglie 2:0Branky: 4. Meunier, 82. E. Hazard

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fotbal

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy