Thajsko pustilo bahrajnského fotbalistu na svobodu, případ otřásá světem sportu

Soud v Thajsku dnes schválil návrh generálního prokurátora zastavit vydávací řízení v případu bahrajnského fotbalisty Hakíma Arajbího. Informovala o tom agentura Reuters. O jeho vydání požádal v lednu Bahrajn. Muž byl ve vlasti odsouzen v nepřítomnosti k desetiletému trestu vězení za podíl na napadení policejní stanice. Má australský azyl a v Thajsku byl zadržen loni na základě mezinárodního zatykače.

Pětadvacetiletý Arajbí patří ke kritikům králova bratrance šajcha Salmána bin Ibráhíma Chalífy, který předsedá asijské fotbalové federaci a v roce 2016 usiloval o post prezidenta Mezinárodní fotbalové federace FIFA. V Bangkoku byl zadržen loni v listopadu, když tam přiletěl s manželkou na dovolenou.

Thajská prokuratura dnes rozhodla na základě toho, že Bahrajn svou žádost o vydání stáhl. Soud dal příkaz k propuštění a Arajbí už odešel z vazební věznice. Podle soudu padl stažením žádosti Bahrajnu důvod, proč Arajbího dál zadržovat. Arajbí už dříve řekl, že se chce vrátit do Austrálie.

"Je to velké vítězství pro hnutí ochránců lidských práv v Bahrajnu, Thajsku, Austrálii a na celém světě. Usilujme také o propuštění všech politických vězňů zadržovaných v Bahrajnu," sdělil Saíd Ahmad Vadáí z bahrajnského institutu pro lidská práva a demokracii. "Hakímovo utrpení skončilo po 70 dnech, když veřejnost jasně projevila solidaritu," dodal.

Kdy Bahrajn žádost o vydání stáhl, není jasné. Thajské ministerstvo zahraničí sdělilo, že záležitost nebude komentovat.

V Bahrajnu patřil Arajbí ke kritikům pronásledování a mučení fotbalistů za jejich účast na protirežimních protestech v roce 2011. Zatčen byl v listopadu 2012 a byl obviněn z účasti na útoku na policejní stanici v předcházejícím roce. I když tvrdil, že v den útoku byl na hřišti a hrál zápas, vazba mu byla prodloužena a Arajbí tvrdí, že byl během ní mučen. Propustili ho na kauci a v nepřítomnosti pak za útok na policejní stanici odsoudili za vandalismus.

Arajbí v době propuštění na kauci odjel se svým týmem na zápas do Kataru, odkud pokračoval do Íránu, Malajsie a Thajska. Pak se přesunul do Austrálie, kde v roce 2014 požádal o azyl. Získal ho předloni a od roku 2014 žije v Melbourne, kde také hraje fotbal.

V Austrálii se vedla kampaň za jeho propuštění. O jeho vydání požádala Thajsko tamní ministryně zahraničí Marise Payneová. Dva australští potápěči Richard Harris a Craig Challen, kteří loni pomohli zachránit skupinu mladých thajských fotbalistů a jejich trenéra ze zaplavené jeskyně, o propuštění Arajbího požádali dopisem thajského premiéra Prajutcha Čan-Oču.

Harris a Challen v lednu získali za pomoc při záchraně v Thajsku titul Australané roku. Payneová na tiskové konferenci na Novém Zélandu o víkendu potvrdila, že Austrálie sleduje rozhodování o Arajbím v Thajsku a pomáhá jeho právníkovi. Ke kampani za propuštění Bahrajnce se vyslovila také FIFA i mezinárodní unie profesionálních fotbalových hráčů FIFPro.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Fotbal bahrajn Hakím Arajbí (fotbalista) FIFA

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy