Deset minut mistry světa! Historie mistrovství světa v kopané 1934

Praha – Už je jisté, že se česká fotbalová reprezentace do Brazílie na mistrovství světa nepodívá. Ne vždy jsme ale byli pouhými pozorovateli dění největší akce v kopané. Například v roce 1934 si tehdejší Československo připsalo výjimečný úspěch, který je třeba si připomínat. Eurozprávy.cz pokračují v seriálu o mistrovství světa ve fotbale. Dnes z Itálie.

„Na plochu stadionu jsme vběhli s naší vlajkou. Uprostřed hřiště jsme se postavili po bok Italů, kteří zdravili hlediště fašistickým pozdravem. Byli optimisté, vše bylo na jejich straně: domácí prostředí, obecenstvo, vedro." Těmito slovy líčí v knize Kronika mistrovství světa ve fotbale od autorů Vyhlídala a Kříže legendární československý brankář František Plánička úvod finálového zápasu s domácí Itálií na druhém šampionátu, který se uskutečnil v roce 1934.

O tom, že se v pořadí druhé mistrovství uskuteční na Apeninském poloostrově, bylo rozhodnuto dva roky před jeho konáním. Italové v čele s Benitem Mussolinim slíbili, že pokud jim bude šampionát přidělen, zajistí nejlepší podmínky a vyprodané stadiony. Odvrácenou stranou ovšem byla fašistická propaganda, která mistrovství doprovázela. Jen si připomeňme, že od roku 1933 byl v Německu u moci Adolf Hitler. Sportovní akce tak byla využita také k politickým cílům.

Na rozdíl od prvního mistrovství velmi vzrost zájem o účast. FIFA rozhodla, že závěrečný turnaj bude hrát šestnáct mužstev. Přihlášených bylo ale 31, proto musela proběhnout kvalifikace. Podle dostupných zdrojů je zřejmé, že kvalifikační boje byly velmi složité a nepřehledné, dokonce docházelo ke korupci. Obhájce prvního titulu Uruguay do Evropy nepřijela. Reagovala tak na fakt, že mnoho mužstev starého kontinentu se neúčastnilo uruguayského mundialu.

V Itálii nebyla vylosována skupinová část, naopak se hned od začátku hrálo vyřazovacím způsobem. To vyhovovalo domácím, kteří za povzbuzování mnohdy až šílených fanoušků porazili USA 7:1. Čechoslováci se utkali s nevyzpytatelným Rumunskem, a přestože brzy prohrávali, nakonec brankami Puče a Nejedlého postoupili díky výhře 2:1. Zajímavý je také postup jednoho z favoritů turnaje Rakouska přes Francii. Na konečných 3:2 rozhodl v prodloužení pozdější slávistický idol Josef Bican.

Do čtvrtfinále nepronikla na úkor Švédska Argentina. Švédové si tak mohli zahrát mezi posledními osmi s Německem, na které v poměru 2:1 nestačili. Němci se tak s Rakouskem, které se za čtyři roky mělo stát součástí Velkoněmecké říše, stali prvními semifinalisty. Rakousko i s Bicanem v sestavě totiž přehrálo 2:1 Maďary. V dalším čtvrtfinále sehrála Itálie se Španělskem dokonce dvě utkání. První zápas skončil remízou 1:1 a podle tehdejších pravidel byl hrát opakovaný zápas. Ten domácí po brance Giuseppe Meazzy vyhráli 1:0.

Československý čtvrtfinálový zápas se Švýcarskem se hrál v Turíně. Favorizovaní reprezentanti Helvétského kříže se brzy ujali vedení, ale ještě do poločasu odpověděl Svoboda. Hned po poločase zvýšil Sobotka a Švýcaři zvýšili obrátky. Aktivita se jim vyplatila v podobě vyrovnání. Nakonec se ovšem radovali Čechoslováci, jimž výsledek 3:2 zajistil Sparťan Oldřich Nejedlý. „Československé mužstvo zvítězilo nad Švýcarskem hlavně mistrovskou technikou krátkých přihrávek přízemních míčů," psal tehdy Couriere de Geneve.

Československý tým nastoupil k semifinále proti Německu v Římě a opět platil za outsidera.  Utkání proběhlo ale nečekaně jednoznačně. Oldřich Nejedlý, pozdější nejlepší střelec šampionátu, třikrát překonal německého brankáře Kresse a poslal tak Československo po výhře 3:1 do finále. O soupeři našeho mužstva se rozhodlo mezi Itálií a Rakouskem. Výsledek 1:0 zajistil Giuseppe Meazza, po němž je pojmenovaný fotbalový stadion v Miláně. Smutné Rakousko si chuť nespravilo ani v zápase o třetí místo. Ten v poměru 3:2 ovládl jejich německý soused.

„...Nevím, jak to uděláte, ale Itálie, velká a slavná Itálie, musí nad tím Československem vyhrát!" cituje kniha Kronika mistrovství světa ve fotbale slova italského Duceho před zápasem. První poločas, ve kterém vytasili skvělé zákroky jak Plánička, tak i Ital Combi, skončil bez branek. Skóre se otevřelo v 71. minutě, kdy se trefil v té době již zraněný Slávista Antonín Puč. Zanedlouho dokonce nastřelil Sobotka tyč, ale deset minut po Pučově trefě vyrovnal střelou z dálky Orsi. V prodloužení zranění a unavení Čechoslováci kapitulovali po brance Schiavio a sen o získání Zlaté Niké se rozplynul.

Mistry světa jsme se tak nestali. Svůj díl viny na tom měl podle dobových vyjádření i švédský sudí Eklind, který svými verdikty pomáhal reprezentantům z Apeninského poloostrova. Kromě toho tři z hráčů Itálie měli špatně vyřízené občanství a neměli proto nastoupit. Přesto se jedná o jeden z největších úspěchů československého fotbalu, který velmi přispěl k rozvoji tohoto krásného sportu v srdci Evropy.

Finálová sestava Československa na MS 1934 v Itálii:

Plánička – Ženíšek, Čtyřoký – Košťálek, Čambal, Krčil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedlý, Puč.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal František Plánička (fotbalista) Antonín Puč (fotbalista)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy