Deset minut mistry světa! Historie mistrovství světa v kopané 1934

Praha – Už je jisté, že se česká fotbalová reprezentace do Brazílie na mistrovství světa nepodívá. Ne vždy jsme ale byli pouhými pozorovateli dění největší akce v kopané. Například v roce 1934 si tehdejší Československo připsalo výjimečný úspěch, který je třeba si připomínat. Eurozprávy.cz pokračují v seriálu o mistrovství světa ve fotbale. Dnes z Itálie.

„Na plochu stadionu jsme vběhli s naší vlajkou. Uprostřed hřiště jsme se postavili po bok Italů, kteří zdravili hlediště fašistickým pozdravem. Byli optimisté, vše bylo na jejich straně: domácí prostředí, obecenstvo, vedro." Těmito slovy líčí v knize Kronika mistrovství světa ve fotbale od autorů Vyhlídala a Kříže legendární československý brankář František Plánička úvod finálového zápasu s domácí Itálií na druhém šampionátu, který se uskutečnil v roce 1934.

O tom, že se v pořadí druhé mistrovství uskuteční na Apeninském poloostrově, bylo rozhodnuto dva roky před jeho konáním. Italové v čele s Benitem Mussolinim slíbili, že pokud jim bude šampionát přidělen, zajistí nejlepší podmínky a vyprodané stadiony. Odvrácenou stranou ovšem byla fašistická propaganda, která mistrovství doprovázela. Jen si připomeňme, že od roku 1933 byl v Německu u moci Adolf Hitler. Sportovní akce tak byla využita také k politickým cílům.

Na rozdíl od prvního mistrovství velmi vzrost zájem o účast. FIFA rozhodla, že závěrečný turnaj bude hrát šestnáct mužstev. Přihlášených bylo ale 31, proto musela proběhnout kvalifikace. Podle dostupných zdrojů je zřejmé, že kvalifikační boje byly velmi složité a nepřehledné, dokonce docházelo ke korupci. Obhájce prvního titulu Uruguay do Evropy nepřijela. Reagovala tak na fakt, že mnoho mužstev starého kontinentu se neúčastnilo uruguayského mundialu.

V Itálii nebyla vylosována skupinová část, naopak se hned od začátku hrálo vyřazovacím způsobem. To vyhovovalo domácím, kteří za povzbuzování mnohdy až šílených fanoušků porazili USA 7:1. Čechoslováci se utkali s nevyzpytatelným Rumunskem, a přestože brzy prohrávali, nakonec brankami Puče a Nejedlého postoupili díky výhře 2:1. Zajímavý je také postup jednoho z favoritů turnaje Rakouska přes Francii. Na konečných 3:2 rozhodl v prodloužení pozdější slávistický idol Josef Bican.

Do čtvrtfinále nepronikla na úkor Švédska Argentina. Švédové si tak mohli zahrát mezi posledními osmi s Německem, na které v poměru 2:1 nestačili. Němci se tak s Rakouskem, které se za čtyři roky mělo stát součástí Velkoněmecké říše, stali prvními semifinalisty. Rakousko i s Bicanem v sestavě totiž přehrálo 2:1 Maďary. V dalším čtvrtfinále sehrála Itálie se Španělskem dokonce dvě utkání. První zápas skončil remízou 1:1 a podle tehdejších pravidel byl hrát opakovaný zápas. Ten domácí po brance Giuseppe Meazzy vyhráli 1:0.

Československý čtvrtfinálový zápas se Švýcarskem se hrál v Turíně. Favorizovaní reprezentanti Helvétského kříže se brzy ujali vedení, ale ještě do poločasu odpověděl Svoboda. Hned po poločase zvýšil Sobotka a Švýcaři zvýšili obrátky. Aktivita se jim vyplatila v podobě vyrovnání. Nakonec se ovšem radovali Čechoslováci, jimž výsledek 3:2 zajistil Sparťan Oldřich Nejedlý. „Československé mužstvo zvítězilo nad Švýcarskem hlavně mistrovskou technikou krátkých přihrávek přízemních míčů," psal tehdy Couriere de Geneve.

Československý tým nastoupil k semifinále proti Německu v Římě a opět platil za outsidera.  Utkání proběhlo ale nečekaně jednoznačně. Oldřich Nejedlý, pozdější nejlepší střelec šampionátu, třikrát překonal německého brankáře Kresse a poslal tak Československo po výhře 3:1 do finále. O soupeři našeho mužstva se rozhodlo mezi Itálií a Rakouskem. Výsledek 1:0 zajistil Giuseppe Meazza, po němž je pojmenovaný fotbalový stadion v Miláně. Smutné Rakousko si chuť nespravilo ani v zápase o třetí místo. Ten v poměru 3:2 ovládl jejich německý soused.

„...Nevím, jak to uděláte, ale Itálie, velká a slavná Itálie, musí nad tím Československem vyhrát!" cituje kniha Kronika mistrovství světa ve fotbale slova italského Duceho před zápasem. První poločas, ve kterém vytasili skvělé zákroky jak Plánička, tak i Ital Combi, skončil bez branek. Skóre se otevřelo v 71. minutě, kdy se trefil v té době již zraněný Slávista Antonín Puč. Zanedlouho dokonce nastřelil Sobotka tyč, ale deset minut po Pučově trefě vyrovnal střelou z dálky Orsi. V prodloužení zranění a unavení Čechoslováci kapitulovali po brance Schiavio a sen o získání Zlaté Niké se rozplynul.

Mistry světa jsme se tak nestali. Svůj díl viny na tom měl podle dobových vyjádření i švédský sudí Eklind, který svými verdikty pomáhal reprezentantům z Apeninského poloostrova. Kromě toho tři z hráčů Itálie měli špatně vyřízené občanství a neměli proto nastoupit. Přesto se jedná o jeden z největších úspěchů československého fotbalu, který velmi přispěl k rozvoji tohoto krásného sportu v srdci Evropy.

Finálová sestava Československa na MS 1934 v Itálii:

Plánička – Ženíšek, Čtyřoký – Košťálek, Čambal, Krčil – Junek, Svoboda, Sobotka, Nejedlý, Puč.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Turbulence v české fotbalové lize. Po víkendu přišly změny na lavičkách Pardubic a Slovácka

Kvůli špatným výsledkům i výkonům z poslední doby se po posledním ligovém víkendu rozhodly hned dva kluby první fotbalové ligy ke změně trenéra. Nejprve se k radikálnímu kroku odhodlaly Pardubice, když s ostravským Baníkem prohrály 2:3 poté, co rozhodující gól padl až v deváté minutě nastavení. I proto Východočeši nadále figurují na předposledním místě v tabulce a klubové vedení sáhlo ke konci spolupráce s Jiřím Saňákem a jeho asistentem Markem Kuličem. Jejich nástupci se stali na pozici hlavního kouče David Střihavka a na pozici asistentů Milan Černý a Tomáš Jablonský. K ukončení trenéra přikročili i na Slovácku po debaklu s Libercem 0:4 a rozloučili se tak s Romanem Westem.
Znak jednoho z největších anglických týmů - Manchesteru United.

Manchester United už nevede kouč Ten Hag. Klub dočasně přebírá Van Nistelrooij

O jeho konci na lavičce jednoho z anglických velkoklubů Manchesteru United se spekulovalo i nahlas mluvilo dlouho. Už minulá sezóna nebyla z pohledu Manchesteru United kdovíjaká, konkrétně ta nejhorší, jelikož svěřenci Erika ten Haga tehdy skončili až na osmém místě v tabulce anglické Premier League. Protože jsou nyní Rudí ďáblové na tom ještě hůře, když se nacházejí až na 14. příčce, vedení klubu se rozhodlo ukončit spolupráci se čtyřiapadesátiletým Nizozemcem navzdory tomu, že klub s ním prodloužil před sezónou smlouvu až do roku 2026.

Více souvisejících

Fotbal František Plánička (fotbalista) Antonín Puč (fotbalista)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 50 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy