Jak prohra Maďarska zachránila Italům život. Historie mistrovství světa v kopané 1938

Praha – Brazilské mistrovství světa ve fotbale zná složení základních skupin. Byly ale časy, kdy se vůbec skupinová fáze nehrála, třeba v roce 1938. Tehdy Československo nezopakovalo stříbrnou pozici z posledního šampionátu a skočilo ve čtvrtfinále. Možná na tom měl podíl i fakt, že kvůli administrativní chybě nemohl nastoupit legendární Pepi Bican. Kdo ví, jak by to jinak tehdy ve Francii dopadlo. EuroZprávy.cz pokračují v seriálu o historii světových fotbalových šampionátů.

„Naše mužstvo nezasáhne do rozhodujícího boje III. mistrovství světa v kopané, jako tomu bylo při druhém v Římě. Vrátilo se, neboť ztroskotalo na Brazílii, která byla lepší nás. Musíme si to přiznat, i když hrála velmi ostře a nevybíravě, takže Plánička, Nejedlý, Burkert a Ludl si ze zápasu odnesli zranění, která si vyžádají delšího léčení. Prostě nestačili jsme i při obětavosti našich hráčů na rychlé a fysicky zdatné Brazilce."

Jak je patrné z komentáře Národních listů, československý tým na francouzském mistrovství světa v roce 1938 skončil ve čtvrtfinále na kopačkách Brazílie. Nezopakoval tak velký úspěch z před čtyř let, kdy Československo bralo stříbrné medaile. A nutno podotknout, že podle slov různých světových médií té doby skutečně zaslouženě. Triumf si opět připsala Itálie, která ve finále zdolala 4:2 Maďarsko.

Obsazené Rakousko mělo smůlu

Podruhé v historii se mistrovství konalo v Evropě. Francie se pořadatelem stala na základě zasedání FIFA v Berlíně, městě, ze kterého se už šířila nacistická nenávist. Velké dějiny v předvečer druhé světové války zasáhly i fotbal. Rakousko, které bylo jednou z 27 zemí, které v kvalifikaci bojovali o postup, bylo 12. března 1938 obsazeno Hitlerovým Německem. Díky tomu v podstatě zaniklo, a přestože se kvalifikovalo, závěrečného turnaje se nezúčastnilo. Jejich místo zůstalo neobsazeno.

Samotný šampionát, stejně jako minule v Itálii, se hrál pouze na vyřazovací zápasy, tedy bez základních skupin. Tento formát byl ovšem využit naposledy. Zajímavé je, že Švédsko vůbec nehrálo první zápas, protože jejich soupeř z Rakouska, jak bylo napsáno výše, už byl součástí Německa. V prvním kole si odbyl premiéru na mistrovství světa asijský tým. Holandská Východní Indie, dnešní Indonésie, dostala od Maďarska „šestku" a jela zase domů. Nic jim nebyl platný ani trénink na palubě lodi, kterou celé tři týdny cestovali do Francie.

Brazílie zdolala Čechoslováky až v opakovaném zápase

Československo narazilo v úvodním zápase na Nizozemí. V Le Havru skončil řádný hrací čas bez branek a tak šlo utkání do prodloužení. V něm lépe fyzicky vybavení hráči ze středu Evropy nastříleli díky Košťálkovi, Zemanovi a Nejedlému hned tři branky a postoupili do čtvrtfinále. Úřadující mistr světa Itálie si poradil také až v prodloužení s Norskem. Pro Nory měl zápas hořkou příchuť, protože Arne Brustad vstřelil regulérní branku, kterou ale rakouský rozhodčí Beranek neznámo proč neuznal. Navíc rozhodující gól dali Italové zřejmě z ofsajdu.

Ze čtyř čtvrtfinálových duelů měl pouze jediný jasný průběh. Švédové si poradili 8:0 s Kubou, která překvapivě postoupila z prvního kola po opakovaném utkání přes Rumunsko. Útočníci Sárosi a Zsengellér poslali do semifinále Maďarsko, které tak zvládlo těžký zápas se Švýcarskem. Šedesát tisíc diváků přihlíželo nejočekávanějšímu souboji této fáze turnaje. Domácí Francie nakonec prohrála s Itálií 3:1. Dvakrát se prosadil Silvio Piola, rekordman vstřelených branek nejen v italské reprezentaci, ale také v Serii A.

Otázkou zůstávalo, kdo doplní semifinálovou trojici. Duel Československa s Brazílií se nakonec musel opakovat, protože poprvé se hrálo po brankách Leonidase a Nejedlého 1:1. Nutno vyzdvihnout obětavost brankáře Františka Pláničky, který zápas dohrával se zlomeným předloktím a během celého prodloužení za svá záda nepustil jediný míč. Povoláním soukromý detektiv Leonidas dal branku i v druhém zápase, a protože se k němu připojil i spoluhráč Roberto, branka Kopeckého nám nestačila. Do semifinále postoupila Brazílie.

Prohra Maďarska zachránila jedenáct životů

A právě jihoamerický tým se stal soupeřem Itálie. Špatný taktický tah předvedl brazilský trenér Ademar Pimeda, protože v zápase nechal nejlepšího Brazilce Leonidase na lavičce, aby ho šetřil pro finále. Je také možné, že hráč byl zraněn, nebo si o odpočinek řekl sám. Brazilci každopádně bez své hvězdy nedokázali obhájce titulu porazit, prohráli 2:1. V druhém semifinále si Maďarsko s přehledem poradilo se Švédskem a po výsledku 5:1 se dostalo do závěrečného utkání. Hatticku dosáhl Gyula Zsengellér, druhý nejlepší střelec turnaje.

„Nikdy jsem nebyl tak šťastný po prohraném utkání. Ty čtyři góly za mými zády znamenaly záchranu jedenácti lidských životů. Slyšel jsem od samotných Italů, že jim Mussolini poslal telegram se slovy: Zvítězíte, nebo zemřete." Vzpomínal později maďarský brankář Antal Szabó na situaci před finálovým zápasem, který Itálie vyhrála 4:2. Jestli vzkaz skutečně poslal italský Duce, není jisté. Faktem ale je, že Itálie zvítězila a podruhé se stala mistrem světa. Třetí místo vybojovali Brazilci, za které se v zápase se Švédskem dvakrát prosadil nejlepší střelec turnaje Leonidas.

Fotbalová veřejnost si na další světové mistrovství musela počkat dvanáct let. Následující dva šampionáty byly zrušeny. Není divu, v letech 1942 a 1946 měl svět úplně jiné starosti, a to druhou světovou válku a následnou rekonstrukci.

Československá sestava ve čtvrtfinálovém zápase s Brazílií:

Plánička - Burger, Daučík - Košťálek, Bouček, Kopecký - Říha, Šimůnek, Ludl, Nejedlý, Puč

Související

Nou Camp, FC Barcelona - muzeum klubu

Deset minut mistry světa! Historie mistrovství světa v kopané 1934

Praha – Už je jisté, že se česká fotbalová reprezentace do Brazílie na mistrovství světa nepodívá. Ne vždy jsme ale byli pouhými pozorovateli dění největší akce v kopané. Například v roce 1934 si tehdejší Československo připsalo výjimečný úspěch, který je třeba si připomínat. Eurozprávy.cz pokračují v seriálu o mistrovství světa ve fotbale. Dnes z Itálie.

Více souvisejících

František Plánička (fotbalista) Fotbal Benito Mussolini

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy