Jak prohra Maďarska zachránila Italům život. Historie mistrovství světa v kopané 1938

Praha – Brazilské mistrovství světa ve fotbale zná složení základních skupin. Byly ale časy, kdy se vůbec skupinová fáze nehrála, třeba v roce 1938. Tehdy Československo nezopakovalo stříbrnou pozici z posledního šampionátu a skočilo ve čtvrtfinále. Možná na tom měl podíl i fakt, že kvůli administrativní chybě nemohl nastoupit legendární Pepi Bican. Kdo ví, jak by to jinak tehdy ve Francii dopadlo. EuroZprávy.cz pokračují v seriálu o historii světových fotbalových šampionátů.

„Naše mužstvo nezasáhne do rozhodujícího boje III. mistrovství světa v kopané, jako tomu bylo při druhém v Římě. Vrátilo se, neboť ztroskotalo na Brazílii, která byla lepší nás. Musíme si to přiznat, i když hrála velmi ostře a nevybíravě, takže Plánička, Nejedlý, Burkert a Ludl si ze zápasu odnesli zranění, která si vyžádají delšího léčení. Prostě nestačili jsme i při obětavosti našich hráčů na rychlé a fysicky zdatné Brazilce."

Jak je patrné z komentáře Národních listů, československý tým na francouzském mistrovství světa v roce 1938 skončil ve čtvrtfinále na kopačkách Brazílie. Nezopakoval tak velký úspěch z před čtyř let, kdy Československo bralo stříbrné medaile. A nutno podotknout, že podle slov různých světových médií té doby skutečně zaslouženě. Triumf si opět připsala Itálie, která ve finále zdolala 4:2 Maďarsko.

Obsazené Rakousko mělo smůlu

Podruhé v historii se mistrovství konalo v Evropě. Francie se pořadatelem stala na základě zasedání FIFA v Berlíně, městě, ze kterého se už šířila nacistická nenávist. Velké dějiny v předvečer druhé světové války zasáhly i fotbal. Rakousko, které bylo jednou z 27 zemí, které v kvalifikaci bojovali o postup, bylo 12. března 1938 obsazeno Hitlerovým Německem. Díky tomu v podstatě zaniklo, a přestože se kvalifikovalo, závěrečného turnaje se nezúčastnilo. Jejich místo zůstalo neobsazeno.

Samotný šampionát, stejně jako minule v Itálii, se hrál pouze na vyřazovací zápasy, tedy bez základních skupin. Tento formát byl ovšem využit naposledy. Zajímavé je, že Švédsko vůbec nehrálo první zápas, protože jejich soupeř z Rakouska, jak bylo napsáno výše, už byl součástí Německa. V prvním kole si odbyl premiéru na mistrovství světa asijský tým. Holandská Východní Indie, dnešní Indonésie, dostala od Maďarska „šestku" a jela zase domů. Nic jim nebyl platný ani trénink na palubě lodi, kterou celé tři týdny cestovali do Francie.

Brazílie zdolala Čechoslováky až v opakovaném zápase

Československo narazilo v úvodním zápase na Nizozemí. V Le Havru skončil řádný hrací čas bez branek a tak šlo utkání do prodloužení. V něm lépe fyzicky vybavení hráči ze středu Evropy nastříleli díky Košťálkovi, Zemanovi a Nejedlému hned tři branky a postoupili do čtvrtfinále. Úřadující mistr světa Itálie si poradil také až v prodloužení s Norskem. Pro Nory měl zápas hořkou příchuť, protože Arne Brustad vstřelil regulérní branku, kterou ale rakouský rozhodčí Beranek neznámo proč neuznal. Navíc rozhodující gól dali Italové zřejmě z ofsajdu.

Ze čtyř čtvrtfinálových duelů měl pouze jediný jasný průběh. Švédové si poradili 8:0 s Kubou, která překvapivě postoupila z prvního kola po opakovaném utkání přes Rumunsko. Útočníci Sárosi a Zsengellér poslali do semifinále Maďarsko, které tak zvládlo těžký zápas se Švýcarskem. Šedesát tisíc diváků přihlíželo nejočekávanějšímu souboji této fáze turnaje. Domácí Francie nakonec prohrála s Itálií 3:1. Dvakrát se prosadil Silvio Piola, rekordman vstřelených branek nejen v italské reprezentaci, ale také v Serii A.

Otázkou zůstávalo, kdo doplní semifinálovou trojici. Duel Československa s Brazílií se nakonec musel opakovat, protože poprvé se hrálo po brankách Leonidase a Nejedlého 1:1. Nutno vyzdvihnout obětavost brankáře Františka Pláničky, který zápas dohrával se zlomeným předloktím a během celého prodloužení za svá záda nepustil jediný míč. Povoláním soukromý detektiv Leonidas dal branku i v druhém zápase, a protože se k němu připojil i spoluhráč Roberto, branka Kopeckého nám nestačila. Do semifinále postoupila Brazílie.

Prohra Maďarska zachránila jedenáct životů

A právě jihoamerický tým se stal soupeřem Itálie. Špatný taktický tah předvedl brazilský trenér Ademar Pimeda, protože v zápase nechal nejlepšího Brazilce Leonidase na lavičce, aby ho šetřil pro finále. Je také možné, že hráč byl zraněn, nebo si o odpočinek řekl sám. Brazilci každopádně bez své hvězdy nedokázali obhájce titulu porazit, prohráli 2:1. V druhém semifinále si Maďarsko s přehledem poradilo se Švédskem a po výsledku 5:1 se dostalo do závěrečného utkání. Hatticku dosáhl Gyula Zsengellér, druhý nejlepší střelec turnaje.

„Nikdy jsem nebyl tak šťastný po prohraném utkání. Ty čtyři góly za mými zády znamenaly záchranu jedenácti lidských životů. Slyšel jsem od samotných Italů, že jim Mussolini poslal telegram se slovy: Zvítězíte, nebo zemřete." Vzpomínal později maďarský brankář Antal Szabó na situaci před finálovým zápasem, který Itálie vyhrála 4:2. Jestli vzkaz skutečně poslal italský Duce, není jisté. Faktem ale je, že Itálie zvítězila a podruhé se stala mistrem světa. Třetí místo vybojovali Brazilci, za které se v zápase se Švédskem dvakrát prosadil nejlepší střelec turnaje Leonidas.

Fotbalová veřejnost si na další světové mistrovství musela počkat dvanáct let. Následující dva šampionáty byly zrušeny. Není divu, v letech 1942 a 1946 měl svět úplně jiné starosti, a to druhou světovou válku a následnou rekonstrukci.

Československá sestava ve čtvrtfinálovém zápase s Brazílií:

Plánička - Burger, Daučík - Košťálek, Bouček, Kopecký - Říha, Šimůnek, Ludl, Nejedlý, Puč

Související

Nou Camp, FC Barcelona - muzeum klubu

Deset minut mistry světa! Historie mistrovství světa v kopané 1934

Praha – Už je jisté, že se česká fotbalová reprezentace do Brazílie na mistrovství světa nepodívá. Ne vždy jsme ale byli pouhými pozorovateli dění největší akce v kopané. Například v roce 1934 si tehdejší Československo připsalo výjimečný úspěch, který je třeba si připomínat. Eurozprávy.cz pokračují v seriálu o mistrovství světa ve fotbale. Dnes z Itálie.

Více souvisejících

František Plánička (fotbalista) Fotbal Benito Mussolini

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 33 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy