Nominace týmů na fotbalové MS 8. část: Španělsko, Švýcarsko, Uruguay, USA

Praha - Posledním osmým dílem končíme seriál o nominacích na fotbalové mistrovství světa v kopané. S čím v Brazílii vyrukují mistři světa Španělé, Švýcarsko, Uruguay a USA?

Španělsko

Vítěz posledního světového šampionátu bude v Brazílii opět patřit mezi největší favority. Přestože španělský herní systém tiki-taka už není tak dominantní jako dříve, Casillas, Sergio Ramos nebo Xavi mají stále co nabídnout. V týmu, kterému dominují borci z Realu Madrid a Barcelony, je zajímavá nominace Fernanda Torrese. Útočník londýnské Chelsea odehrál v kvalifikaci pouze 17 minut, ale přesto se do výběru kouče Del Bosqueho vešel.

Brankáři: Iker Casillas (Real Madrid), José Manuel Reina (Neapol), David De Gea (Manchester United)

Obránci: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Piqué, Jordi Alba (oba Barcelona), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Rául Albiol (Neapol), Juanfran (Atlético Madrid)

Záložníci: Xavi Hernández, Sergio Busquets, Andrés Iniesta, Cesc Fábregas (všichni Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Koke (Atlético Madrid), Santiago Cazorla (Arsenal), Ander Iturraspe (Bilbao)

Útočníci: Pedro Rodríguez (Barcelona), David Silva (Manchester City), Diego Costa, David Villa (oba Atlético Madrid), Fernando Torres (Chelsea), Juan Mata (Manchester United)

Švýcarsko

Multikulturní švýcarská reprezentace byla zařazena do skupiny spolu s Francií, Ekvádorem a Hondurasem. Trojnásobný čtvrtfinalista má na soupisce všechny své hvězdy včetně gólmana Benaglia, obránce Senderose a ofenzivních hráčů Shaqiriho a Mehmediho. Zajímavý kulturní mix dává výběru Ottmara Hitzfelda velkou sílu, kterou hráči helvétského kříže ukázali v kvalifikaci, kterou prošli bez porážky.

Brankáři: Diego Benaglio (Wolfsburg), Yann Sommer (Basilej), Roman Bürki (Grasshoppers Curych)

Obránci: Johan Djourou (Hamburk), Michael Lang (Grasshoppers Curych), Stephan Lichtsteiner (Juventus Turín), Ricardo Rodríguez (Wolfsburg), Fabian Schaer (Basilej), Philippe Senderos (Valencia), Steve von Bergen (Young Boys Bern), Reto Ziegler (Sassuolo)

Záložníci: Tranquillo Barnetta (Eintracht Frankfurt), Valon Behrami, Blerim Džemaili, Gökhan Inler (všichni Neapol), Gelson Fernandes (Freiburg), Xherdan Shaqiri (Bayern Mnichov), Valentin Stocker (Basilej), Granit Xhaka (Borussia Mönchengladbach)

Útočníci: Josip Drmič (Leverkusen), Mario Gavranovič (FC Curych), Haris Seferovič (San Sebastian), Admir Mehmedi (Freiburg/Něm.)

Uruguay

Dvojnásobní mistři světa z Uruguaye spadli do "skupiny smrti". V konkurenci Itálie, Anglie a Kostariky to nebudou mít svěřenci Oscara Tabareze ani trochu jednoduché. Jihoamerická země se ale může spolehnout na nejlepšího střelce anglické Premier League Luise Suáreze, stejně jako na střelce pařížského PSG Edinsona Cavaniho. V brance nastupuje hbitý Fernando Muslera, který závěrečné šampionáty umí.

Brankáři: Fernando Muslera (Galatasaray), Martín Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Muňoz (Libertad)

Obránci: Maximiliano Pereira (Benfica), Diego Lugano (West Bromwich), Diego Godín, José María Giménez (oba Atlético Madrid), Sebastián Coates (Liverpool), Martin Cáceres (Juventus), Jorge Fucile (Porto)

Záložníci: Alejandro Silva (Lanus), Álvaro González (Lazio), Álvaro Pereira (Sao Paulo), Walter Gargano (Parma), Egidio Arévalo Ríos (Morelia), Diego Pérez (Boloňa), Sebastián Eguren (Palmeiras), Cristian Rodríguez (Atlético Madrid), Gastón Ramírez (Southampton), Nicolás Lodeiro (Botafogo)

Útočníci: Luis Suárez (Liverpool), Edinson Cavani (Paris St. Germain), Abel Hernández (Palermo), Diego Forlán (Cerezo Ósaka), Christian Stuani (Espaňol Barcelona)

USA

Pořadatel světového šampionátu z roku 1994 s sebou do Brazílie nevzal svého historicky nejlepšího střelce Landona Donovana. Trenér USA Jürgen Klinsmann dal přednost čtveřici Jozy Altidore, Clint Dempsey, Aron Johannsson a Chris Wondolowski, jejichž střelecké schopnosti bude náramně potřebovat. Amerika se totiž nachází v pořádně těžké skupině G spolu s Německem, Ghanou a Portugalskem.

Brankáři: Brad Guzan (Aston Villa), Tim Howard (Everton), Nick Rimando (Real Salt Lake)

Obránci: DaMarcus Beasley (Puebla), Matt Besler (Kansas City), John Brooks (Hertha Berlín), Geoff Cameron (Stoke City), Timmy Chandler (Norimberk), Omar Gonzalez (Los Angeles), Fabian Johnson (Mönchengladbach), DeAndre Yedlin (Seattle)

Záložníci: Kyle Beckerman (Real Salt Lake), Alejandro Bedoya (Nantes), Michael Bradley (Toronto), Brad Davis (Houston), Mix Diskerud (Rosenborg Trondheim), Julian Green (Bayern Mnichov), Jermaine Jones (Besiktas Istanbul), Graham Zusi (Kansas City)

Útočníci: Jozy Altidore (Sunderland), Clint Dempsey (Seattle), Aron Johannsson (AZ Alkmaar), Chris Wondolowski (San Jose)

Související

Ilustrační foto

Z fotbalového mistrovství v Rusku se nevrátilo 5000 cizinců. Kam se poděli?

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na mistrovství světa ve fotbale jich v zemi stále pobývá ještě více než 5000, a to nelegálně. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.
Zatím posledními mistry světa jsou Francouzi. Titul získali loni v Rusku

Bude se příští fotbalové MS konat jenom v Kataru? Šéf FIFA uvažuje o dalších pořadatelích

Curych - Fotbalové mistrovství světa, jež se má v roce 2022 konat v Kataru, vyvolává u veřejnosti další emoce. Zapříčinil se o to samotný prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino, který se ve středu nechal slyšet, že vedle toho, že by se tohoto šampionátu, u nějž už samotná volba pořadatele vyvolala pochybnosti, mělo zúčastnit místo dosavadních 32 mužstev hned 48, by se mohl konat nejen v Kataru, ale i v dalších zemích Perského zálivu. Mohlo by to tak podle Infantina pomoci ve vybudování míru v této části světa.

Více souvisejících

fotbalové mistrovství světa (FIFA World Cup) Fernando Torres

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy