Dohraje se přeci jenom belgická liga? UEFA ji pohrozila, FIFA mezitím přichází s plánem

Belgická nejvyšší fotbalová soutěž Jupiter Pro League se jako první z přerušených fotbalových národních lig v současnosti před pár dny rozhodla předčasně skončit, čímž tak získal tamní ligový titul klub Bruggy i s českým reprezentantem Michaelem Krmenčíkem v kádru. Toto rozhodnutí nenašlo pochopení u nejvyšších v Evropské fotbalové unii UEFA, která jednak vyzvala další národní evropské fotbalové asociace k trpělivosti a jednak v nejnovějším rozhovoru předsedy UEFA Aleksandera Čeferina pro německou televizi ZDF pohrozil Belgii tím, že díky jejímu rozhodnutí budou mít její kluby těžkou cestu do následující sezóny evropských pohárů. Proto tak nyní v Belgii začínají přemýšlet o tom, že svou soutěž se přeci jen pokusí řádně dohrát. Mezitím i Mezinárodní fotbalová federace FIFA přišla s plánem, která národním soutěžím dává volnost v tom, do kdy svoje soutěže mohou dohrát.

„FIFA prodlouží aktuální sezonu 2019/2020 na neurčito, přičemž na každé členské zemi bude, kdy přerušené soutěže znovu začnou a kdy skončí,“ informoval o rozhodnutí FIFA vždy dobře informovaný server The Athletic.

Vedení FIFA v čele s Giannim Infantinem tak navazuje na páteční doporučení UEFA svým členským asociacím, aby své ligové soutěže předčasně neukončovaly. Předseda UEFA se v rozhovoru pro ZDF Aleksander Čeferin nechal slyšet, že belgické kluby riskují svou účast v evropských pohárech, pokud tamní soutěž bude trvat na svém předčasném ukončení. A proto tak tedy v Belgii zřejmě ještě své rozhodnutí přehodnotí.

FIFA svým plánem jenom ono doporučení UEFA pouze posvětila. A proč dává všem národním soutěžím volnou ruku v tom, do kdy ročník 2019/20 svých soutěží dohrát? Důvodem je fakt, že v každé zemi probíhá aktuální pandemie koronaviru rozlišně a každá vláda vydává různá opatření. A právě na ně je každá národní fotbalová asociace závislá. Každopádně až to v jakékoli zemi možné, bude tato daná země moct své soutěže dohrát.

Tento plán FIFA pak počítá se změněným letním přestupovým oknem. Těm hráčům, kterým končí smlouva 30. června, budou moct na dočasnou dobu prodloužit svoje aktuální angažmá.

Především největší evropské fotbalové ligy tento plán FIFA přivítaly, neboť tím tak opadl strach z toho, že by se snad měl ročník 2019/20 kompletně anulovat, protože to by pak pochopitelně znamenalo velkou finanční ztrátu pro tyto soutěže. Například anglická Premier League už vypočítala, že za neodehrané, a tím pádem neodvysílané zbývající zápasy, kterých je v tuto chvíli celkem 97, by musela televizním společnostem zaplatit až 762 milionů liber. Podobně by tomu tak bylo i v případě Španělska, Itálie i Německa.

Čeferin: Přerušené evropské poháry by mohly být zrušené

Ve zmiňovaném rozhovoru pro německou televizi ZDF se nechal předseda UEFA Aleksander Čeferin slyšet, že by aktuální přerušený ročník evropských pohárů, tedy jak Ligy mistrů, tak Evropské ligy, mohl být zrušen. Připustil to tak vůbec poprvé od doby, kdy vypukla pandemie koronaviru. Dosud se v UEFA mluvilo o možnostech, jak soutěže dohrát. Třeba o variantě, že by se vše mohlo dohrát na jednom místě a bez diváků.

Potíž je v tom, že ročník Ligy mistrů je přerušen tehdy, kdy se třeba některým účastníkům už podařilo postoupit do čtvrtfinále, některé osmifinálové zápasy však na svůj odvetný duel čekají. V Evropské lize se pak stihly odehrát jen první zápasy osmifinále a v případě souboje mezi Getafe a Interem Milán ani ten. „V tuto chvíli toho moc nevíme. Čekáme na další vývoj hrozné situace ve světě, a hlavně v Evropě. Samozřejmě by bylo mnohem lepší hrát zápasy alespoň za zavřenými dveřmi za přítomnosti televize než nehrát vůbec, ale jsme odkázáni na to, co nám úřady v jednotlivých zemích dovolí," uvedl konkrétně v rozhovoru Čeferin.

Dodal pak, že červenec a srpen jsou posledními měsíci, kdy bude možné přerušený ročník evropských pohárů dohrát. „Pokud by omezení přetrvávala až do září, budeme muset oba soutěžní ročníky zrušit. Nemohou se dohrávat v září nebo říjnu," řekl Čeferin a nastínil tak tím nejčernější scénář pro evropský fotbal.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.
Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

Více souvisejících

Fotbal FIFA UEFA

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy