Kanada na MS obhájila titul. Ve finále porazila Finsko 2:0, rozhodl McDavid

Moskva - Hokejisté Kanady porazili ve finále mistrovství světa v Moskvě 2:0 Finsko a obhájili titul z loňska z Prahy. Povedlo se jim do jako prvnímu týmu od roku 2009, kdy triumfovali dvakrát za sebou Rusové. Vítěznou branku vstřelil ve 12. minutě devatenáctiletý útočník Connor McDavid a výsledek potvrdil sekundu před koncem do prázdné branky Matt Duchene. Gólman Cam Talbot udržel počtvrté na turnaji čisté konto.

Kanada oplatila Finsku, které dosud procházelo turnajem bez jediné ztráty, porážku ze základní skupiny z Petrohradu 0:4. Dosáhla tak na 26. triumf na světových šampionátech v historii a má o jeden méně než lídr Rusko, pokračovatel Sovětského svazu.

"Kanada dnes odehrála nejlepší zápas na turnaji. Dali jsme do toho všechno, ale oni hráli opravdu chytře," řekl smutně finský útočník Jussi Jokinen. "Kanada hrála zodpovědněji, lépe než ve skupině. My jsme navíc nedali gól. Musím je ocenit, hráli dobře. Byl to pro nás skvělý turnaj, prohráli jsme jen jeden zápas, ale teď je vše historie. Poslední zápas jsme prohráli," doplnil kapitán Suomi Mikko Koivu.

Kanadský útočník Corey Perry se stal po triumfu 27. hráčem, který vstoupil do Triple Gold Club. V něm jsou majitelé zlatých medailí z olympijských her, světových šampionátů a zároveň prstenů za triumf ve Stanleyově poháru.

"Je to něco ohromného. Každý den mi to na turnaji někdo připomínal, takže jsem to pořád někde vzadu v hlavě měl. Ale nikdy nevíte, co se může v zápase přihodit. Jsem rád, že se to povedlo," řekl novinářům Perry, který podobně jako loňský nový člen vybrané společnosti Sidney Crosby přebíral pohár pro mistra v roli kapitána. Dostal jej od prezidenta IIHF Reného Fasela a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Úvod patřil Kanadě, ale vyložené šance chyběly. Ve třetí minutě stačil puk před volným Scheifelem odvrátit obránce Pokka. Na druhé straně se dral před branku Granlund. Kanaďané byli aktivnější a ve 12. minutě se dostali do vedení. McDavid se dostal před Koskinena a po šikovné kličce uklidil puk pod horní tyč. Devatenáctiletý útočník Edmontonu, loňská jednička draftu NHL, se radoval po osmi asistencích z první trefy na turnaji.

Kanada následně odolala při Jennerově vyloučení a ve 16. minutě měl největší šanci na vyrovnání Laine. Osmnáctiletý nejproduktivnější hráč Suomi na turnaji ale ztroskotal na Talbotově betonu. Na druhé straně měl možnost Marchand.

Finové se snažili tlačit za vyrovnáním, ale naráželi na obranný val soupeře. Naopak Koskinena prověřili nebezpečnými pokusy O'Reilly, Hall či Matheson. Tým bývalého kouče Lva Praha Kariho Jalonena se ubránil i při Komarovově vyloučení. Při trestu Scheifeleho málem zvýšil v oslabení Jenner, ale Granlund jej stihl v úniku atakovat. Talbota zase zblízka nepřekonal Koskiranta.

Kanaďané ani v závěrečném dějství prakticky nepouštěli při plném počtu hráčů na ledě Finsko k ohrožení Talbotovy branky. K tomu se dostali až při závěrečné power play, ale puku se zmocnil Marchand a výsledek pečetil Duchene, který spolu s Hallem a O'Reillym byl i u loňského zisku zlata. Finové na třetí zlato po triumfech v letech 1995 a 2011 nedosáhli a získali poosmé stříbro.

Podle Matta Ducheneho si Kanada, která přestřílela Finy 33:16, výhru zasloužila. "Oproti minulému vzájemnému zápasu jsme hráli lépe v našem obranném pásmu. Nevím, kolik bylo střel, ale myslím, že jsme jich měli dvakrát víc než oni. Brankář byl opět skvělý, ale dali jsme první gól a byl to úplně jiný zápas," uvedl Duchene.

Duel byl podle něj nebyl atraktivní pro diváky, ale užíval si především výsledek. "Proto se nebude hrát NHL nikdy na velkém hřišti, aby byly zápasy pořád 1:0 nebo 2:0. Oni hráli velice dobrý systém, ale byli jsme lepší tým a zasloužili jsme si vyhrát," dodal Duchene.

Související

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 
Petr Pavel Prohlédněte si galerii

Pavel přijal mistry světa na Hradě. Rusové na MS nebyli právem, zdůraznil

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek před polednem přijal na Pražském hradě hokejové mistry světa. Hlava státu členům národního týmu poděkovala za to, že díky triumfu na šampionátu v Praze a Ostravě alespoň na chvilku spojili národ. Reprezentantům už ve středu pogratuloval také premiér Petr Fiala (ODS). 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS CAN Tým

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Adventní věnec, ilustrační fotografie.

Svatá Barbora a tradice adventního času

Adventní období zahrnuje několik dnů, na které připadají památky světců. S nimi si pak naši předci spojovali některé zvyky nebo třeba pranostiky. K nejoblíbenějším světicím patřila svatá Barbora, jejíž svátek je čtvrtého prosincového dne. Jaké tradice se váží ke svaté Barboře?

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 11 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy