Češi zakončí skupinu duelem se Švýcarskem. Výhra zajistí čtvrtfinále pod Eiffelovkou

Paříž - Čeští hokejoví reprezentanti mají už před svým posledním duelem v rámci pařížské skupiny B letošního světového šampionátu jisté čtvrtfinále, nyní jde pouze o to, z jakého místa mezi nejlepších osm mužstev parta kouče Josefa Jandače postoupí a tudíž také o to, zda budou muset ke svému čtvrtfinálovému zápasu cestovat do Kolína nad Rýnem či zda si prodlouží pobyt ve francouzské metropoli.

Aby čeští hokejisté nemuseli na čtvrtfinále cestovat do Německa, musí duel se Švýcarskem, jenž je na programu tedy v úterý od 16:15, vyhrát, čímž by se tak díky tomu umístili na druhém místě tabulky skupiny B. Realizační tým ale ví, že jejich svěřence nečeká rozhodně lehký duel, vždyť nastoupí proti přemožiteli Kanady, se kterou sice Švýcaři nejprve prohrávali 0:2, nakonec ale "javorové listy" porazili 3:2 v prodloužení. "Švýcaři tady hrají velmi dobře organizovaně, dohrávají souboje. Musím říct, že třeba nemají velké hvězdy, ale dodržují systém a na turnaji je to vidět. Švýcaři i Norové tady hrají výborně," uvedl na adresu posledního soupeře Čechů ve skupinové fázi třeba jeden z asistentů trenéra Jaroslav Špaček. "Když se tým proti nim dobře nepohybuje, je to těžké. Na to se musíme připravit," pokračoval bývalý obránce.

Připomeňme, že kromě úvodního zápasu s Kanadou (1:4) vyhráli Češi všech následujících pět duelů, naposledy se tak stalo v neděli, kdy nad domácí Francií vyhráli 5:2. I přes toto vítězství se ale najdou chyby, kterých by se měli čeští hráči v duelu s nebezpečným Švýcarskem vyvarovat. Jedná se především o nedisciplinovanost. Vždyť ve zmiňovaném utkání s Francií bylo k vidění hned ssedm trestů na české straně a hned dvě dvojnásobná oslabení. "Ještě jsme tady neodehráli šedesát minut tak, jak bychom si představovali. Minule jsme měli hodně vyloučených, do hry se dostalo třeba jen pár hráčů a pak zase byly přesilovky. Proti Švýcarsku bychom chtěli hru rozložit na co nejvíc hráčů a připravit se na čtvrtek," řekl k tomu Špaček.

Jedinou změnou proti poslednímu duelu má být akorát změna v brankovišti, kde se místo Pavla Francouze představí opět Petr Mrázek. V útočných formacích by mělo zůstat vše při starém. "Sestava bude stejná. Měli jsme o tom diskusi, ale zůstane stejná," řekl konkrétně Špaček s tím, že ne úplně se všemi útoky byl realizační tým v čele s Josefem Jandačem spokojen. Třeba útok číslo 2 Pastrňák - Kovář - Červenka zkrátka zůstal v předešlém duelu za očekáváním. "Tři lajny hrály výborně, jedna trošku haprovala. Proto jsme měli trošku pohovor. Ale je škoda rozbíjet lajny, které opravdu fungovaly," řekl Špaček.

Předpokládaná sestava proti Švýcarsku:

Mrázek - Gudas, Šimek, Jeřábek, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek - Voráček, Plekanec, Sobotka - Pastrňák, Kovář, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Hanzl, Horák, Zohorna

Související

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

Pavel přijal mistry světa na Hradě. Rusové na MS nebyli právem, zdůraznil

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek před polednem přijal na Pražském hradě hokejové mistry světa. Hlava státu členům národního týmu poděkovala za to, že díky triumfu na šampionátu v Praze a Ostravě alespoň na chvilku spojili národ. Reprezentantům už ve středu pogratuloval také premiér Petr Fiala (ODS). 

Více souvisejících

Hokej MS Hokej MS CZE Tým hokej

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje

Evropská unie podle serveru Politico téměř jistě nedodrží globální termín pro nové klimatické cíle. Paradoxně se tak ale děje v situaci, kdy se sama chystá upozorňovat svět na důležitost těchto cílů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy